Skip to content Skip to footer

Fersan 2023’ün ilk 6 ayında hedeflerine ulaştı

Yaklaşık 30 bin ton sirke üretimiyle Türkiye sirke sektöründe %25 ile pazar lideri olan Fersan, 2023’ün ilk 6 ayında belirlediği hedeflerine ulaştı. Fersan Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Gürhan Güven, sektördeki liderliklerini koruyacaklarını açıklayarak, ihracatta hedeflerinin 2026 yılına kadar 13 milyon dolar olduğunu ve hizmetlerinin kalitesini daha da yukarı taşımak için operasyonel süreçlerde iyileştirmeler yaptıklarını söyledi.

Fersan Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Gürhan Güven, Fersan’ın, yılın ilk altı ayında oldukça başarılı bir dönem geçirdiğinin altını çizerek, “Sene başında belirlediğimiz strateji ve hedeflere ulaşmak için aktif adımlar attık ve kısa sürede bu aksiyonların sonuçlarını görmeye başladık. Mottomuz olan “önce insan” anlayışıyla markamıza ilgi gösteren tüm tüketicilerimizin ve iş birlikçilerimizin memnuniyetini artırmak için sahadan gelen tüm geri bildirimleri dikkate aldık; ürünlerimizin ve hizmetlerimizin kalitesini daha yukarı taşımak için operasyonel süreçlerde iyileştirmeler yaptık. İç süreçleri optimize ederek verimliliği artırdık. Yıllık 18 milyon litre sirke üretiyoruz. Dünyadaki sirke pazarı 2022’ de yaklaşık 2.5 milyar dolara ulaştı. Türkiye’de ise sirke üretim miktarı yaklaşık 150 bin ton üretim ile kapandı. Nielsen verilerine göre ise 2021’e göre %3 küçüldü. Türkiye’de sirkenin ihracat oranı üretimin sadece yüzde 20’si kadar. Sirke Üreticileri Derneği ile birlikte bu oranı da artırmayı ve katma değerli, kaliteli, en yüksek standartlarda sirkeleri dünya pazarına açmayı hedefliyoruz. Fersan yaklaşık 30 bin ton sirke üretimiyle Türkiye sirke sektöründe %25 ile pazar lideri.” dedi.

İhracatta 2026 yılında hedef 13 milyon dolar

Son 3 yılda 22 ülkeye girerek ihracat yaptıkları ülke sayısını 40’a çıkardıklarını belirten Güven, “En çok ihracat yaptığımız ülkelerin başında Almanya, Japonya ve Dubai geliyor. Bunun yanında; Asya’da Çin, Singapur, Malezya, Bangladeş,Pakistan, Azerbaycan olurken, Orta Doğu’da ise Umman, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirliği’ne  ihracat gerçekleştiriyoruz.  Afrika bölgesinde ise Mısır, Cezayir, Kenya öne çıkarken, Avrupa’da ise Bulgaristan, Rusya, Belarus, Macaristan, Polonya, İtalya, Fransa, Belçika,Danimarka ve İngiltere ihracat yaptığımız ülkeler arasında  Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada’ya da yoğun bir ihracat trafiğimiz mevcut. Artık İspanya ve Fransa McDonald’s’ın da turşu tedarikçisi olduk. Turşu grubumuz ihracatta açık ara önde.  İhracatımızın yüzde 70’ini turşu oluşturuyor. Ciromuzun %35’i ihracattan geliyor.  Ürün grubu olarak bakarsak sirkelerimizin %20’sini, turşularımızın ise %95’ini ihraç ediyoruz. Her geçen gün bu oranı artırma gayreti ile çalışıyoruz. İhracatta 2022 yılını 6 milyon dolar ile kapattık. 2026 yılında hedefimiz ise 13 milyon dolar.” şeklinde konuştu.

 

 

2023’ün ilk ayında gerçekleştirdikleri yeniliklerden de bahseden Güven, şöyle devam etti:

Dünya’nın lider çay üreticisi ile işbirliği

“Sirke sektöründe liderliğimizi korumak adına, geçirdiğimiz ilk altı ay boyunca, piyasa trendlerini yakından takip ettik ve ürün yelpazemizi genişleterek rekabetçi avantajlarımızı yükselttik. Nisan ayında Kemalpaşa Fabrikamızda gerçekleştirdiğimiz organizasyonla birlikte Avrupa’nın lider çay üreticisi Teekanne ile imzaladığımız lisans sözleşmemizi duyurmuştuk. Çay sektöründe de konumumuzu güçlendirmek için bu alandaki pazarlama faaliyetlerimizi canlandırdık. Yeni pazarlara girmek için satış ve pazarlama direktörlüğüne bağlı ekiplerimiz ve AR-GE departmanımız, inovatif ürünler üzerinde yoğun bir şekilde çalıştı. Altı ayın sonunda, Temmuz ayında katıldığımız F İstanbul fuarında proseslerini sürdürdüğümüz sirke içerikli gummy ürünlerimiz ve uzak doğu soslarımızı, müşterilerimizle buluşturarak ön tanıtımını yaptık. Bu girişimlerle yalnızca yurt içinde değil ihracat alanında da yeni pazarlara açılma konusundaki adımlarımızı büyütmüş olduk.

“En Mutlu İşyeri” Seçildik

Bu yoğun tempo içerisinde büyük özverilerle emek veren çalışanlarımızın motivasyonlarını daima yüksek tuttuk. Çalışanına değer veren bir firma olarak sosyal hakları sürekli iyileştirme gayretindeyiz. Bu çabamızın sonuçlarını en güzel kanıtlayan gelişme ise Capital Dergisi ve Happy Place to Work iş birliğinde gerçekleşen “Türkiye’nin En Mutlu İşyerleri” araştırması sonucu sektördeki “En Mutlu İşyeri” seçilmemiz oldu.

Sektördeki liderliğimizi koruyacağız

Geçirdiğimiz ilk altı ayda, sürdürülebilirlik ve toplumsal sorumluluk konularına yoğun bir şekilde odaklandık. Sosyal sorumluluk kulübümüzle birlikte çevreye duyarlılığı artırmak için çeşitli projeler başlattık ve topluma fayda sağlamak için bu projelere yatırım yaptık. Çevre okullarda Atık Yönetimi ve Gıda Etiketi Okuma gibi eğitimler vererek bilinçlendirme kampanyaları başlattık. Ayrıca üretimde kullandığımız ambalajların %92’si geri dönüştürülebilir ürünler. Bunu %100’e çıkarmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Hedeflerimizin büyük bir kısmını gerçekleştirdik, ancak her zaman daha fazlasını yapmak için çalışıyoruz. Gelecek dönemlerde daha fazla büyümeyi ve gelişmeyi hedefliyoruz. Şirketimizin başarısı için ekip ruhuyla birlikte çalışan herkesin çabalarını takdir ediyorum. Bu yıl da sektördeki liderliğimizi koruyacağımızdan hiç şüphem yok.” dedi.