Skip to content Skip to footer

Filiz Bayrak: Dijital Dönüşüm ve Gelecek Stratejilerini açıkladı

Boyner Büyük Mağazacılık Kurumsal Gelişim ve Yatırımlar GMY Filiz Bayrak, Dijital Dönüşüm ve Teknolojik Yatırımları, Dynamic Teen ve Dynamic Fest Markalarının Rolünü, Yatırım ve Büyüme Stratejilerini açıkladı.

  1. Perakende sektöründeki dijital dönüşüm trendlerine nasıl ayak uydurmayı planlıyorsunuz?

Günümüzde perakende sektörü, trendlerin değişimi ve teknolojinin hızlı ilerlemesiyle birlikte büyük bir dönüşüm yaşıyor. Müşteri deneyimini geliştirmek ve alışveriş sürecini daha etkili hale getirmek için pek çok marka yeni teknolojilere ve dijital uygulamalara yöneliyor. Yeniliklerin peşinden koşan bir marka olarak biz de müşterilerimize daha iyi bir alışveriş deneyimi sunabilmek için farklı dijital uygulamaları müşterilerimizle buluşturuyoruz. Bunlardan biri, mağaza içinde bulunan dijital kiosklarımız. Bu kiosklar, müşterilere ürünler hakkında detaylı bilgi vermenin yanı sıra mağazadaki stok durumunu kontrol etme ve mağazada bulunmayan ürünü online sipariş verme imkânı sunuyor. Ayrıca, “Inspiration Wall” adını verdiğimiz interaktif ekranlarımız müşterilere kombin önerileri sunmanın yanı sıra, ürünlerin hikâyelerini ve markaların arkasındaki değerleri anlatıyor. Mobil kasa uygulamamız  “Pass Kasa”ise müşterilere hızlı ve pratik bir şekilde ödeme yapma imkânı sunuyor.

Perakende sektöründe sürtünmesiz ve kişiselleştirilmiş bir alışveriş deneyimi oluşturmak hedefiyle yapılan yatırımların sektörün dönüşümüne büyük bir hız kattığını görüyoruz. Hatta KPMG’nin yeni Küresel Teknoloji Raporu’nda yer alan Tüketici & Perakende Sektörü Görünümü araştırmasına göre; perakende sektöründe dijital dönüşüm büyüme ve verimlilik artışının odak noktasında. Ankete katılan yöneticilerin %57’si son iki yılda dijital dönüşüm projelerinden kârlılık veya performans artışı elde ettiğini belirtiyor. Dolayısıyla biz de bu gelişmeleri yakından takip ediyor, aksiyonlar alıyoruz.

Dijital dönüşüm hareketinin, yenilikleri takip etmenin de ötesinde yenilikleri geliştiren markası olmak için perakende sektöründe fark yaratan adımlar atıyoruz. Yeni Boyner Online ve pazaryeri dönüşümümüz de bu stratejimizin merkezinde yer alıyor.

Omni kanal stratejimizle müşterilerimize kanal bağımsız en üst seviyede alışveriş deneyimi sunmayı hedefliyoruz.  Oldukça geniş bir müşteri kitlemiz var. Bu kitleye farklı kanallarımızdan aynı anda erişebiliyor olmamız bize çok geniş bir data, bu dataları detaylı şekilde okuyabilme kabiliyetimiz de  alışverişin nabzını tutmamızı sağlıyor.  Yeni Boyner Online’da da bu yetkinliğimiz sayesinde kullanıcı dostu bir arayüzle ve gelişmiş özelliklerle müşterilerimize daha hızlı ve kolay bir alışveriş deneyimi sunuyoruz. Yapay zeka son dönemde üzerinde en çok çalıştığımız konulardan biri. Yapay zekayı işimize ve müşterilerimize katma değer katacak yakın bir iş arkadaşı olarak konumluyoruz. Yapay zeka desteği ile geliştirdiğimiz ve kısa bir süre sonra devreye alacağımız “Akıllı Yorum Özetleri”, ürün özelliklerini vurgulayan “Ürün İçerik Oluşturucu” ve kişiselleştirilmiş hediye önerileri sunan “Akıllı Hediye Asistanı” gibi uygulamalarımızla perakendede kişiselleştirme alanında fark yaratacağız.

Ayrıca, veri analitiği alanında da sürekli olarak kendimizi geliştiriyoruz. Müşterilerimizin alışveriş alışkanlıklarını ve tercihlerini daha iyi anlayabilmek için veri analitiği ve yapay zeka teknolojilerini kullanıyoruz. Bu sayede, kişiselleştirilmiş öneriler sunarak, müşteri deneyimini ve mutluluğunu artırmayı hedefliyoruz.

Store 2

Dynamic Teen ve Dynamic Fest gibi markalarınızın büyüme ve gelişme hedefleri nelerdir? Bu markaların Boyner’in genel stratejisindeki rolü nedir?

Farklı mağaza konseptleriyle deneyim mağazacılığında yeni adımlar atmayı seven, dinamik bir markayız. Boyner Dynamic mağaza konseptimiz, Boyner’in aktif yaşama olan tutkusunun yanı sıra dinamik ve yenilikçi yaklaşımını temsil ediyor. Oluşturduğumuz bu konsept ile ziyaretçilerimize koşu, basketbol, yüzme gibi farklı spor dalları ile ilgili ürün ve aksesuarları aynı çatı altında sunuyoruz.

‘Bambaşka Bi’ Enerji Bambaşka Bi’ Deneyim’ diyerek 8 – 16 yaş aralığındaki gençlere hitap eden ilk Boyner Dynamic Teen konsept mağazamızı da kısa bir süre önce Boyner İstinyePark İstanbul’da açtık. Boyner Dynamic Teen, gençlerin dinamik ve enerjik yaşam tarzına uygun şekilde tasarlandı. Küçük yaşta sporun bir alışkanlık ve yaşam tarzı haline gelmesini destekleyen deneyim mağazacılığı stratejisini benimsiyoruz. Mağazalarımızda genç tüketicilerin ilgisini çekecek modern ve renkli bir atmosfer yaratmaya odaklandık. Rahatça gezip, tarzlarına uygun kıyafetleri keşfedebilecekleri, ilgilendikleri spor dalları ile ilgili aksesuarları bulabilecekleri, samimi, davetkar ve deneyim odaklı bir ortam sunmak istedik.

Tüm bu konseptlerin arkasında bir yandan da toplumda farkındalık yaratma, aktif yaşamın herkesin hayatında yer edinmesini sağlama arzumuz var. Geçtiğimiz yıl Boyner Dynamic Fest’i tam da bu bakış açısıyla hayata geçirdik. 2023 yılının Eylül ayında gerçekleştirdiğimiz aktif yaşam odaklı festivalimizle eğlenceli ve enerjik aktiviteler, ilham veren konuşmalar, yaratıcı atölyeler ve danslar ile dopdolu iki gün geçirdik. Bu yıl da yine Eylül ayında festivalimizi çok daha kapsamlı bir programla hayata geçireceğimiz için çok heyecanlıyız.

Store 3

  1. İstinyePark İstanbul gibi büyük alışveriş merkezlerindeki varlığınızı nasıl güçlendirmeyi hedefliyorsunuz?

Mağaza lokasyonuna göre strateji belirlemenin bir perakende markasının başarısı için kritik öneme sahip olduğunu düşünüyoruz. Türkiye’nin 41 ilindeki 116 mağazayla 240 bin metrekare satış alanında 600’den fazla markayı müşterilerimizle buluşturuyoruz. Bu kadar büyük bir operasyon içerisinde her lokasyonun kendine özgü dinamiklerini, tüketici alışkanlıkları ve beklentilerini göz önünde bulunduruyoruz. Mağazanın bulunduğu konuma uygun ürün seçimi yapmanın, pazarlama stratejileri geliştirmenin müşteri ihtiyaçlarına daha etkili bir şekilde cevap verebilme ve rekabet avantajı sağladığına inanıyoruz. Mağazalarımızı, ziyaretçilerin keyifli ve rahat bir alışveriş deneyimi yaşayabilecekleri bir şekilde tasarlıyoruz. Mağaza içi deneyimleri zenginleştirmek için dijital teknolojilerden yararlanarak, interaktif ekranlar ve kişiselleştirilmiş alışveriş hizmetleri sunuyoruz.

Mağazacılık sektöründeki değişim ve dönüşümü sürekli olarak takip ediyor ve bu dönüşümü geliştirerek büyümemizi sağlıyoruz. Boyner İstinyePark İstanbul mağazamız, deneyim mağazacılığı yolculuğumuzun en güncel ve yenilikçi versiyonunu temsil ediyor. Mağazacılık alanında yaratıcılığın yoğun olarak kullanıldığı bir sektörde olduğumuzun farkındayız. Ürün seçimi, mağaza tasarımı ve müşteri deneyimi gibi her aşama bir tasarım sürecini ifade ediyor. Boyner İstinyePark mağazamızda da  müşterilerimize rahat ve keyifli bir alışveriş deneyimi tasarladık.

Cadde mağazamızla yepyeni bir mağazacılık dönüşüm yolculuğuna çıkmış; teknoloji, sanat ve sürdürülebilirliği odağımıza almıştık. Boyner İstinyePark İstanbul da yine aynı unsurlara sahip ama bambaşka bir ruhu var. Bu mağazamızı yeniden tasarlarken; müşterilerimizin mağazanın her köşesinde sanat parçalarını, kahvenin cezbedici kokusunu ve içerideki deneyim noktalarını keşfetmelerini istedik.

Birçok yeni marka ve tasarımcının en özel ürünleri Boyner İstinyePark’ta özel bir seçkiyle yer alıyor. Ferah bir alışveriş deneyimi için sadeleştik ancak ürün ve marka çeşitliliğimiz zenginleşti. Bu deneyimlerle dolu yaşam alanında ürün kişiselleştirme alanlarından geri dönüşümden elde edilen ürünlere, Nail Art köşesinden sosyal medya alanlarına ve Costa Coffee’ye kadar ziyaretçilerimizi bambaşka bir evrende hissettirecek yepyeni bir deneyim dünyası yarattık.

Store 1

Sanata ve aktif yaşama olan tutkumuzu tabii ki göz ardı etmedik ve mağaza dönüşümümüzün merkezine bu anlayışı oturttuk. Eşsiz eserlerin, sanatçıların dokunuşlarının yer aldığı bir moda evreni hazırladık. Dünya genelinde artık perakende ve moda sektöründe, mağazalarda sadeliğinin yanı sıra sanatla gelen estetiğin cezbediciliği ve markanın tıpkı sanat gibi “benzersiz” olma isteğini görüyoruz. Biz de sanat ile olan iletişimimizi daha da artırdık ve ziyaretçilerimize Boyner İstanbul İstinyePark mağazamızın daha içine adım atmadan sanat ile iç içe bir dünyanın kapılarını aralamalarını sağladık.

Seramik, cam, heykel, resim, mural, dijital gibi sanatın birçok farklı alanından sanatçılar; Aslı Şarman, Burak Tozkoparan, Büşra Kölmük, Cansu Dinç, Gamze Araz Eskinazi, Gürat Öztürk, Yiğit Yazıcı, Nohlab, Lalin Akalın, Distcollective tarafından Boyner İstinyepark için özel olarak tasarlanan eserler mağazanın farklı alanlarında yer alıyor ve bu deneyimle bütünleşerek ziyaretçilere adeta bir sergi hissi yaratıyor.

Boyner’in yenilikçi yönünü yansıtan tüm bu mağazacılık adımlarının deneyimle birleşmesi bizi şu an çok daha geniş bir hedef kitleyle buluşturuyor ve müşterilerimizin hayatındaki yerimizi güçlendiriyor.

  1. Yatırım ve büyüme stratejilerinizde önümüzdeki dönemde öne çıkacak trendler neler olabilir?

Mağazacılık köklü bir dönüşüm geçiriyor ve bu dönüşümün merkezinde müşteri deneyimi yer alıyor. Artık mağazacılıkta sanat, teknoloji ve yeni deneyimlerin var olduğu bir dönemdeyiz. 2023 rakamlarına göre dünyanın en büyük markalarının müşteri deneyimine 700 milyon dolar yatırım yaptığı belirtiliyor.

Müşterilerin beklentileri de sürekli olarak evriliyor ve değişiyor. Geleneksel alışveriş alışkanlıklarının mekan ve zaman kısıtlamaları artık bu beklentileri karşılamakta yetersiz kalıyor. Tüketiciler de daha kişiselleştirilmiş, etkileşimli, anlamlı, kendilerine değer katan deneyimlere yöneliyorlar. Yani aslında tüketicilerin yüzde 73’ü markaların, tüketicilerin benzersiz ihtiyaçlarını ve beklentilerini anlamalarını bekliyor.[1] Genç nesil tüketiciler, sadece ürünleri satın almakla kalmayıp aynı zamanda markaların değerlerini, sürdürülebilirlik çabalarını ve toplumsal sorumluluklarını da göz önünde bulunduruyor. Ayrıca müşterilerin kişiselleştirilmiş deneyimlere, hayatlarını kolaylaştıracak olan tamamlayıcı hizmetlere talebi de artıyor. Dolayısıyla markaların müşteriyle etkileşimde bulunma ve onları anlama becerileri daha da önem kazanıyor.

Biz de yatırım ve büyüme stratejilerimizi planlarken değişen tüketici beklentilerini, alışveriş deneyimi ve müşteri mutluluğunu odağımıza alıyoruz.

  1. Son olarak, müşterilerinize sunmayı planladığınız yeni hizmetler veya ürünler hakkında bize biraz bilgi verebilir misiniz?

Müşterilerimizle doğru buluşma noktalarında, lokasyona uygun mağaza formatlarımızla yatırımlarımıza ve büyümeye devam edeceğiz. Boyner Dynamic ve Boyner Dynamic Teen konsept mağazalarımızın çok daha farklı lokasyonlarda var olması için çalışmalarımız devam ediyor. Yıl sonuna kadar farklı lokasyonlarda 20 yeni mağaza açma hedefimiz bulunuyor. Öte yandan Boyner İstinyePark İstanbul’da olduğu gibi lokasyonun ruhuyla şekillenen önemli bir destinasyonda, yine deneyim mağazacılığında dikkat çekecek bir mağazaya imza atacağız. Avrupa’nın ne büyük kahve zinciri olan ve 2022 yılında Boyner deneyimine dahil ettiğimiz Costa Coffee’ler de şu anda Boyner Cadde, Boyner Pangaltı, Ankara A City, Ankamall, Bodrum Midtown, Boyner İstinyePark İstanbul ve Hilltown Küçükyalı AVM’de hizmet veriyor. 2024 sonuna kadar açacağımız 5 yeni Costa Coffee ile 12 şubeye ulaşacağız.

Perakende sektöründe bir ilk olarak online ve fiziksel alışverişi bir arada sunan Boyner Now’ı da geliştirerek müşterilere daha iyi bir alışveriş deneyimi sunmayı hedefliyoruz.

Önümüzdeki dönemde de müşterilerimizin hayatlarına değer katmak için odağında teknoloji, sanat, deneyim ve kişiselleştirme bulunan yeni proje ve hizmetler geliştirmeye devam edeceğiz.

[1] https://www.thinkwithgoogle.com/intl/tr-tr/icgoruler/tuketici-trendleri/perakendenin-gelecegi/