Skip to content Skip to footer

Fitch: Perakende sektörünün kazananları ve kaybedenleri arasındaki uçurum 2023’te genişleyecek

Temerrüt oranları muhtemelen düşük kalacak, ancak firma Party City, Rite Aid ve Bed Bath & Beyond gibi büyük oyuncuların iflaslarını izliyor.

Fitch Ratings Kıdemli Direktörü David Silverman, son yıllarda başarılı ve zorlu perakendeciler arasında “genişleyen uçuruma” vurgu yaptı ve trendin 2023’e kadar devam edeceğini söyledi. İşlerine yatırım yapma kabiliyetine sahip perakendeciler devam etti daha zorlu akranlarının çok ötesine geçmek için.

2022’den başlayarak Fitch, müşterilerin ulusal markalar yerine özel markaları dikkate almaları ve enflasyonist bir ortamda nakitlerini korumak için başka türlü kararlar almaları nedeniyle talebin düştüğünü ve tüketici “seçiciliğinin” arttığını gözlemledi. Silverman, Walmart gibi perakendecilerin, genellikle kendileriyle alışveriş yapmayan yüksek gelirli müşterilerden gelen ticarette düşüş yaşadıklarını, ancak derin indirim yapanların ve dolar mağazalarının büyümesinin, büyük kutu oyuncusunun artık en düşük fiyat olmayabileceği anlamına geldiğini söyledi.