Skip to content Skip to footer

Furkan Atakan: 3 yıl içinde üretim hacmimizi yüzde 40 artırmayı, 5 yıl içinde de 100 mağazaya ulaşmayı hedefliyoruz

Yeni İnci Yönetim Kurulu Başkanı Furkan Atakan

Yeni İnci Yönetim Kurulu Başkanı Furkan Atakan; Türkiye’de 3 bin farklı perakende noktasında sektörün lideri olarak markasını konumlandırırken, yurt dışında 100’e yakın ülkeye ihracat gerçekleştirdiklerini iletti. Atakan, en büyük hedeflerinin birçok bölgede ve ülkede marka bilinirliliği oluşturabilmek, var olan marka bilinirliliğini güçlendirmek ve yurt dışındaki pazar payını büyütmeye devam etmek olduğunu dile getirdi.

Yeni inci markasını tanıyabilir miyiz? Hangi ülkelerde ve satış kanalarında faaliyet gösteriyor?

Yeni İnci, aile şirketi olarak 1964 yılında kuruldu ve bugün üçüncü kuşağın yönetiminde kaliteyi ve çeşitliliği önceliklendiren bir iç giyim markası olarak faaliyetlerini sürdürmektedir.

Modern teknoloji ile donatılmış fabrikamızda uluslararası standartlarda üretim yaparak iç giyim sektöründe her zaman ilkleri gerçekleştiriyoruz.

İç giyim, ev giyim, spor giyim ve özel koleksiyonlarımızdan oluşan 3 bine yakın geniş ürün gamımızla üretim ve perakende alanında yurt içi ve yurt dışında sektörün liderleri arasındayız. Türkiye’de 81 ilde 3 bin farklı perakende noktasında varız. Yurtdışında ise 100’e yakın farklı ülkede kendi etiketimizle satışımız bulunuyor.

Yeni İnci olarak Mısır, İran, Suudi Arabistan, Yunanistan ve Bulgaristan başta olmak üzere bugün 100 ülkeye ihracat gerçekleştiriyoruz. Ortadoğu, Afrika ve Avrupa’da uzun yıllardır faaliyet gösteriyoruz. Irak, İran ve Azerbaycan’da Yeni İnci tabelasıyla mağazalarımız mevcut. Yeni İnci’nin ülkede bilinirliliği oldukça yüksek. Aslında en büyük hedefimiz birçok bölgede ve ülkede marka bilinirliliği oluşturabilmek, var olan marka bilinirliliğimizi güçlendirmek ve yurt dışındaki pazar payımızı büyütmeye devam etmek.

Ortadoğu’da hemen hemen her yerde varız. Eskiden girmekte zorlandığımız Avrupa pazarında da artık faaliyet gösteriyoruz. Özellikle İngiltere, Almanya, Fransa, Hollanda, Sırbistan ve Bulgaristan gibi ülkelerde büyük bir pazar payına sahibiz.

En büyük amacımız ise Türk markasının gücünü global arenada başarıyla temsil eden bir marka olmak ve kaliteli üretim prensibimizle tüm dünyaya ulaşmak.

Türkiye iç giyim pazarındaki payınız nedir?

Türkiye’de binlerce iç giyim üreticisi var bunun sayısını söylemek mümkün bile değil. Büyük fabrikalar da var, merdiven altı dediğimiz üretim yapanlar da… Tabi ki bizim gibi büyük sanayi tesisleri de sektörde mevcut. Ama büyük oyuncular 5 markayı geçmez. Biz de Yeni İnci olarak bu 5 büyük oyuncudan biriyiz.

Yeni İnci olarak 58 yıllık tecrübemiz ve bilgi birikimimizle Türkiye’nin önde gelen iç giyim markalarından biriyiz. Türkiye çapında etkili ve doğru bir pazarlama stratejisi ile 81 ilde 3 bin noktada ürün satışı gerçekleştirerek, ülkemizde iç giyim sektörünün yüzde 35’ini yönetiyoruz.

İhracat yatırımlarımızla Orta Doğu, Afrika ve Avrupa ülkeleri başta olmak üzere 100 ülkede Yeni İnci markasıyla ürün satışı gerçekleşiyor ve dünya pazarlarında ünlü markalar ile rekabet ediyoruz.

Yıllık üretim kapasiteniz nedir? Arttırmayı düşünüyor musunuz?

İç giyim, pijama, ev ve spor giyimden oluşan geniş ürün gamımızla yılda yaklaşık 6 milyon adet üretim hacmine sahibiz. Önümüzdeki 3 yıl içinde üretim hacmimizi yüzde 40 artırmayı hedefliyoruz.

 Türkiye’de İstanbul’dan başlayarak mağazalaşma hedefiniz mevcut ilk etapta hangi iller olacak?

Mağazacılık bizim için yeni bir yolculuk. Yeni İnci tabelasıyla mağazalarımızı açmaya başladık. Şu anda 5 perakende mağazamız var. İlk mağaza deneyimimizi Olivium AVM’de yaşadık ve çok iyi sonuçlarla karşılaştık. Yerli bir marka oluşumuzdan dolayı AVM’ler Yeni İnci’ye yoğun bir ilgi gösteriyor. Yıl sonuna kadar 5 mağaza daha açarak bu yılki hedeflerimize ulaşacağız.  Irak, İran ve Azerbaycan’da da Yeni İnci tabelasıyla mağazalarımız mevcut.

Mağazalaşma önümüzdeki 5 yıllık hedeflerimizde önceliğimiz. Türkiye’nin her yerinde mağazalarımızı açarak tüketicilerimizle bulaşacağız. 5 yıl içinde Yeni İnci tabelasıyla 100 mağazaya ulaşmayı hedefliyoruz. Önce yurtiçindeki organizasyonumuzu başarıyla tamamlayacak daha sonra da yurtdışı hedeflerimizle mağazalaşma stratejimizi hayata geçireceğiz.

Yurtdışında da distribütörlerimiz vasıtasıyla mağaza açmayı planlıyoruz. Onların bilgi birikimi, tecrübesi ve pazarı tanımaları bize avantaj sağlayacak.

2022 yılsonu hedefleriniz ve 2023 yılı hedefleriniz nelerdir?

Önceliğimiz marka bilinirliliğimizi güçlendirmek ve yurt dışındaki pazar payımızı büyütmeye devam etmek. Bunun yanı sıra fiziksel mağazacılıkta hedeflediğimiz sayıya ulaşarak büyümemizi sürdüreceğiz. E-ticaret yatırımlarımızı da artıracağız.

İç giyim sektöründe inovatif ürünler üreterek kadınların hayatını kolaylaştırmaya devam edeceğiz.