Skip to content Skip to footer

Furkan Sungur Uluçay: Kalite, dijitalleşme, sürdürülebilirlik odaklı yatırımlarımız da artan bir ivmeyle devam edecek

DANET Kalite Güvence Yöneticisi Furkan Sungur Uluçay, Danet’in yenilikçi ürünlerini, ihracatını, yatırımlarını ve hedeflerini açıkladı.

Türkiye’de et ve et ürünleri sektörünün güçlü markalarından Danet’in bugün itibariyle pazardaki yeri ve faaliyetlerinden söz eder misiniz? (Yıllık cironuz, üretim kapasiteniz, üretim tesisleriniz, ürün çeşitliliğiniz, istihdamınız vb.)

1975 yılında Afyonkarahisar’da hayata geçen DANET, kuruluşundan bu yana sofraları sağlıklı, lezzetli, kaliteli et ve et ürünleri ile buluşturmaktadır. Uzmanlaştığı hayvan seçiminden et ürünleri üretimi, dağıtımı ve perakende satışına uzanan değer zincirinde tüm süreçleri titizlikle denetleyen DANET üretimdeki temel et ihtiyacını, Afyonkarahisar’daki seçilmiş besi çiftliklerinde yetiştirilen ve Türkiye’nin en iyi büyükbaş hayvan cinsi olarak kabul edilen büyükbaş hayvanlardan sağlamaktadır. Kesimlerimiz, veteriner hekim kontrolünde ve İslami usullere uygun olarak gerçekleştirilmektedir.

Önde gelen perakende markalarının yanı sıra, kendi markamızla oluşturduğumuz kasap ve şarküteri mağazalarında tüketicilerle buluşan DANET ürünlerimiz, Afyonkarahisar’da 10 bin metrekare alana yayılan üretim tesislerimizde helal sertifikalı olarak, en yüksek gıda güvenliği ve hijyen standartlarında üretilmektedir.

Coğrafi tescilli ve ödüllü ürünümüz Afyon Sucuğumuzun ve Afyon Pastırmamızın yanı sıra tüketicilerimize, 80’nin üzerinde lezzet seçeneğiyle taze et ürünlerinin yanı sıra sucuk, pastırma, kavurma, jambon, sosis, salam ve füme ürünleriyle, hindi ve piliç ürün seçenekleri de sunuyoruz. Coğrafi tescilli DANET Afyon Sucuğumuzun, Güvenilir Ürün Platformu Feed the Future Ödüllerinde, Coğrafi İşaretli Ürünler kategorisinde kazanmış olduğu Birincilik Ödülü, bizlere büyük bir gurur veriyor. 18 yıllık bir Kurban Bayramı geleneği olarak, eve teslim kurban satışı da gerçekleştiriyoruz. DANET, yaklaşık 400 kişiye istihdam sağlıyor.

DANET 1

DANET markası için Afyon Sucuğu ve Afyon Pastırması’nın coğrafi işaretli olarak tescillenmiş olması, marka ve ürünleri açısından ne gibi avantajlar sağlamaktadır? Coğrafi işaretin firmanız için önemi nedir?

DANET’in kuruluş yeri Afyonkarahisar, binlerce yıllık gastronomi geleneğine sahip ve adı sucuk ile de özdeşleşmiş bir Anadolu Kenti. Bölgede yetiştirilen dana ve manda eti ile sucuğa özgü baharatların karışımıyla elde edilen Afyon sucuğu, DANET’in kuruluş ve marka öyküsünde de önemli bir yer tutuyor. Geleneğe olan özeni, modern üretim teknikleri ve yüksek gıda kalitesi azmimizle birleştiren üretim tesislerimizde ürettiğimiz Afyon Sucuğumuzu ve Afyon Pastırmamızın, 2020 yılında Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) ile imzalamış olduğumuz protokol çerçevesinde coğrafi işaretli olarak tescillenmiş olması bizler için özel bir anlam ifade ediyor.

“O sucuk, bu sucuk” sloganıyla sunduğumuz Coğrafi İşaretli Afyon Sucuğumuz, tüketicilerimizden de yoğun ilgi görüyor.

Öte yandan, bizler için geleneğin standartlara dönüşmesini ve modern üretimi şekillendirmesini ifade eden Coğrafi işaret, bir ürünün yöresel adı olarak da nitelendiriliyor. Coğrafi işaretli bir gıda ürünü, sadece marka için değil, tarım üreticisinden tüketici sofrasına uzanan değer zinciri içerisinde kendi tabana yayılmış, katma değerli ekonomisini oluşturmanın da ötesinde o yörenin turizmine ve diğer sektörlerine de dolaylı katkı sağlıyor. Afyon Sucuğunun kentin ekonomisine ve itibarına katkıları buna güzel bir örnektir.

Coğrafi işaret tescili ayrıca, kalitesi, gelenekselliği ve yöreden elde edilen hammaddesi ile, yerel nitelikleriyle belli bir üne kavuşmuş ürünlerin niteliklerinin korunmasını sağlar ve bu yönü ile ürün kalitesini de güvence altına alır.

Böylesine değerli bir ürünü, lezzet ve güvenilirliğe verdiğimiz önemle ülkemizde ve dünyanın dört bir yanında her gün misafir olduğumuz milyonlarca aile sofrası için ulaşılır kılmak, bizlere gurur ve heyecan veriyor.

DANET 2

DANET, 20’ye yakın ülkeye ihracat yapıyor. Bu uluslararası pazarda varlık gösterme sürecini ve stratejilerini açıklayabilir misiniz? Farklı mutfak kültürlerine hitap etmek üzere ürün yelpazenizi nasıl şekillendiriyorsunuz?

Türkiye pazarındaki güçlü konumumuzun yanı sıra, 20’ye yakın ülkeye ihracat gerçekleştiriyoruz.

Ayrı bir önem verdiğimiz ve 28 farklı lezzet seçeneği sunduğumuz KKTC pazarında, 2023 yılının ilk 6 aylık döneminde, özellikle modern kanallarda yakaladığımız güçlü büyüme ivmesiyle ilk bir yıllık dönemin iki katına yaklaşan ticaret hacmi elde ettik. Akdeniz’in en güzel tatil destinasyonlarından biri olan Yavru Vatan’a ihracatımız, yaklaşık bir buçuk yıl önce HORECA kanalına yönelik ürünlerimizle başladı. Hali hazırda modern satış kanalında güçlü bir ivmeyle büyüyoruz. Dilimli ürünlerimiz özellikle ilgi görüyor. Tüketicilerimizin bize olan ilgisi giderek artarken, bir yandan süpermarket kanalında dilimli ürün portföyümüzü genişletmeyi, bir yandan da ev dışı tüketimde büyüme ivmemizi artırmayı hedefliyoruz.

Ülke ekonomisine de katkı sağlama hedefiyle ihracatımızı artırmak üzere global fuarlara katılıyoruz. Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Şubat ayında, Dubai’de düzenlenecek dünyanın en büyük gıda fuarlarından Gulfood’da yerimizi alacağız.

Sürdürülebilirlik stratejiniz nedir?

Üzerinde yaşadığımız gezegenin geleceği ve her açıdan daha iyi koşullarda bir yaşam için, sürdürülebilirlik kavramını toplumun tüm kesimlerinde içselleştirebilmemiz gerekiyor. Bu kavramın özünü çevre, insan ve ekonomi alanında değer üretimini, tüm ekonomik aktivitelerin ve toplumsal faaliyetlerin odağına almak oluşturuyor. Öte yandan Sürdürülebilirlik kavramı, günümüzde hem dünya genelinde tüketiciler hem de küresel ticaret, tedarik ve değer zincirleri nezdinde de giderek önem kazanıyor. Tüketiciler bugün tükettikleri ürünleri üreten firmaların, daha iyi bir yarın için yatırım yapmasını bekliyor; üretici markalar da değer zincirlerini bu beklentiyi karşılayacak standartlarla ve dijital teknolojilerle yeniden şekillendiriyor.

Tarıma dayalı gıda üretiminde faaliyet gösteren bir kuruluş olarak, doğru kaynaktan hammadde ile, hijyenik ve sürdürülebilirliği önemseyen üretim teknolojileriyle, güvenilir, lezzetli, keyif veren ürünler sunmak azmimiz doğrultusunda Sürdürülebilirlik, işimizin doğal tanımında var. Tüm faaliyetlerimizde, ekonominin yanı sıra çevreye, insana, topluma, hayata da değer katmayı önceliklendiriyoruz ve Sürdürülebilirlik konusunda da sektörümüzün ve ülkemiz iş çevrelerinin öncü kurumlarından biri olmayı hedefliyoruz.

Bu doğrultuda, yetiştiricileri desteklemekten sürdürülebilir ürün ambalajlarımıza, sağlıklı yaşam trendine uygun ürünlerden, karbon salınımını azaltıcı verimlilik süreçlerine, birçok alanda yatırımlar planlıyor ve gerçekleştiriyoruz. Üretim tesisimizin hemen yanında kurulan su arıtma tesisimiz, bu alandaki güncel yatırımlarımıza bir örnek oluşturuyor.

Bunun yanı sıra üretim tesisimizde, güneş enerjisi kullanımına geçtik. Kullandığımız elektriği yüzde 100 oranda yenilenebilir güneş enerjisinden karşılama hedefli ile GES projemizi yaz sonu itibarı ile hayata geçirdik. Panellerimiz için güneş tarlası kurulumumuz tamamlandı ve enerji üretimine başladık. Fabrikamız çatısını da Güneş panelleriyle kaplamak için planlamalarımız da devam ediyor.

Öte yandan, karbon salımı ve su kullanımı ile ilgili çevresel ayak izimizi azaltmak adına, “Yenilikçi modifiye üretim” projemizi, Nevşehir Üniversitesi iş birliği ile başlatmış bulunuyoruz. Bir diğer üniversite iş birliğimiz ise, katkısız koruyucusuz çocuk öncelikli ürün projemizdir.

DANET ‘in coğrafi işaretli ürünleri için bugüne kadar alınmış ödüller nelerdir? Bu ödüllerin firma ve ürünler üzerindeki etkileri nedir?

Coğrafi tescilli DANET Afyon Sucuğumuz, Güvenilir Ürün Platformu tarafından gıda sektörüne, tüketici sağlığına ve ürün güvenilirliğine katkı sağlayanların ödüllendirilerek farkındalığın arttırılması amacı ile düzenlenen Feed the Future Ödülleri’nde, “Coğrafi İşaretli Ürünler Kategorisi” Birincisi oldu. Bu ödüller, ülkemizde gıda ve tarımsal ürün üreticileri ve tedarikçileri ile gıda ve tarım sektörüne yönelik geliştirici hizmet ve çalışma üreten kişi ve kurumlar arasından değerlendirilen kişi, kurum ve markalara veriliyor. Feed the Future Ödülleri, ülkemizde alandaki en saygın bağımsız yapı olan Güvenilir Ürün Platformu’nun düzenlemiş olduğu II. Uluslararası Güvenilir Ürün Zirvesi kapsamında gerçekleştirildi.

Zirve kapsamında düzenlenen ve gıda sektöründe güvenilirlik, sürdürülebilirlik ve sıfır atık kavramları, coğrafi işaretin önemi ve bu kavramlara katkısı perspektifinde ele alındığı “DANET Lezzetleri ile Atıksız Coğrafi İşaretli Reçeteler” oturumumuzda bu konulardaki vizyon ve faaliyetlerimizi aktardık. Organizasyon tarafından dünya geneline canlı yayınlanan bu oturumda şefler, Coğrafi tescilli ve ödüllü DANET Afyon Sucuğumuzla reçete denemesi de yaptılar.

Böylesine itibarlı bir platformda ödül almış olmak ve ürünümüzün, dünyanın en önemli konuları arasında yer alan gıda israfını önlemeye yönelik bir oturumda, dünyaya örnek gösterilen bir uygulamada kullanılması bizlere büyük bir gurur verirken, daha da iyisini yapma azmimizi de ateşliyor.

DANET ‘in gelecek hedefleri nelerdir? İnovasyon, genişleme veya başka alanlarda planlarınız var mı?

2023 yılında yurt içi ve yurt dışı pazarlarımızda başarılı bir performansın yanı sıra, büyüme ivmemizin artan bir şekilde sürmesi için önemli adımlar da attık. Yurt içinde ve dışında önemli etkinliklere katıldık, 2024 yılında da başta GulfFood olmak üzere birçok uluslararası ve ulusal sektör buluşmasında yerimizi alacağız. Ürün ambalajlarımız üzerinde başlattığımız çalışmalarımızı yeni yılda da sürdüreceğiz. Glutensiz sucuk çalışmalarımızı tamamladık. Artık tüm Danet sucuk çeşitlerimizi glutensiz ürünler olarak sofralara sunuyoruz.

Önümüzdeki dönemde ayrıca, fonksiyonel ürünleri, sporcular ve aktif yaşam tarzını benimseyenler için yağ oranı düşük, protein oranı yüksek ürünleri, çocuk kategorisi için özel ürünleri tüketicilerimizle buluşturmayı hedefliyoruz.

Kalite, dijitalleşme, sürdürülebilirlik odaklı yatırımlarımız da artan bir ivmeyle devam edecek. Başta coğrafi tescilli ve ödüllü Afyon Sucuğumuz olmak üzere ürünlerimizin, tüketicilerimizle daha da yaygın bir şekilde buluşması için çalışmalarımız da sürüyor.

Tüketicilerimiz, bizlere en kaliteli etleri temin eden yetiştiriciler ve tüm iş ortaklarımız, çalışanlarımız, tüm paydaşlarımız ve ülkemiz için paylaşılan değerler üreterek büyümeye devam edeceğiz.