Skip to content Skip to footer

GCA Genel Müdürü Dr. Abdullah Gayret: Her geçen yıl ihracattaki payımızı artırarak büyümeye devam ediyoruz

GCA Genel Müdürü Dr. Abdullah Gayret, Cam ambalaj sektöründeki trendleri, ve müşteri taleplerini aktarırken, GCA’nın hangi pazarlarda faaliyet gösterdiğini, sürdürülebilirlik stratejilerini ve hedeflerini açıkladı. 

  1. Cam ambalaj sektörü genel olarak nasıl bir trend izliyor? Sektördeki dönüşümler ve müşteri taleplerindeki değişiklikler hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Dünya genelinde çevre bilincinin artması, tüketicilerin ambalaj seçimlerini etkiliyor. Özellikle pandeminin ardından 2023’te, camın sürdürülebilir ve geri dönüştürülebilir nitelikleri sayesinde, ambalaj sektöründe hak ettiği öne çıkışı yaşadığını gördük. Ancak bu yıl, bu konuda bir düşüş görüyoruz. Bu noktada, GCA olarak sürdürülebilirliği esas alarak, cam ambalaj trendinin yükselmesi için birçok çalışma gerçekleştiriyoruz.   9001 ve BRC/IoP standartlarına uygun çalışarak kaliteli ve güvenli üretim yapıyoruz. Üretim tesislerimizde çevreye saygılı bir yaklaşım benimsiyoruz. Ekipman seçimlerimizde de bu yaklaşımı ön planda tutuyoruz. Teknoloji ve malzeme geliştirme çalışmalarında ise, cam ambalajda hafifletme (lightweighting) çözümleri üzerine odaklanmış durumdayız. Hem kendi bünyemizde hem de çeşitli üniversitelerle gerçekleştirdiğimiz Ar-Ge projeleriyle mekanik dayanıklılığı korurken daha hafif cam ambalaj çözümleri üzerinde çalışıyoruz.

  1. GCA, Orta Doğu, Avrupa ve Afrika gibi farklı coğrafyalara ihracat yapıyor. Bu pazarlardaki rekabet ortamı ve tüketici tercihleri hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Orta Doğu, Avrupa ve Afrika gibi çeşitli pazarlarda rekabet ortamı ve tüketici tercihleri oldukça çeşitli. Bu bölgelerde rekabet avantajlarımızı korumak ve pazar payımızı artırmak için sürekli olarak pazarı analiz ediyor ve tüketici eğilimlerini dikkate alıyoruz. Örneğin, Orta Doğu’da daha lüks bir tüketime rağbet varken, Avrupa’da çevre dostu ve sürdürülebilir ürünlere yönelik bir talep artışı gözlemliyoruz. Afrika’da ise fiyat rekabetinin yanı sıra yerel kültür ve geleneklere uygun ürünler sunmanın önemi büyük. Bu çeşitlilik göz önünde bulundurularak, her bölgeye özgü pazarlama stratejileri ve ürün geliştirme yaklaşımları benimsiyoruz.

  1. GCA’nın sürdürülebilirlik stratejisi hakkında bilgi alabilir miyiz? Geri dönüşüm süreçleriniz, enerji verimliliği önlemleriniz ve karbon ayak izi azaltma çabalarınız nelerdir?

Sürdürülebilirliği öncelikli bir konu olarak benimseyerek çeşitli alanlarda çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Üretim süreçlerimizin çevresel etkilerini azaltmak için düzenli olarak denetimler yapıyor ve periyodik emisyon ölçümleri ile yerel mevzuata uygun sonuçlar elde ediyoruz. Endüstriyel atıklarımız lisanslı geri dönüşüm tesislerine yönlendirilirken, atık suyun yeniden kullanımına özen gösteriyoruz. 2021 yılında faaliyete geçen G2 cam ergitme fırını ve rejeneratif teknolojisi, karbon ayak izimizi azaltma hedefimize katkı sağlamak adına enerji verimliliğini artırıp emisyonları azaltmamıza yardımcı oluyor. Hammaddelerin düzenli analizi ve işletme bacalarından yapılan ölçümlerle süreçleri yakından takip ediyoruz. 35 yıllık geçmişe sahip olan Luxe Pack Monaco Fuarı tarihinde bir ilke imza atarak ilk kez jüri ödülüne layık görülen ve 2021-2023 yılları arasında gerçekleştirilen EKOMAT Projesi ile içecek ambalajlarının %100 geri dönüşümünü destekledik. Ayrıca, Geri Dönüşüm Dedektifleri Projesi ile Kütahya’daki öğrencilere geri dönüşüm bilincini aşılamaya çalışıyoruz. Avrupa Cam Ambalaj Üreticileri Federasyonu (FEVE) ile birlikte yürütülen projelerle, Avrupa’da tüm diğer pazarlara örnek teşkil edecek şekilde cam ambalaj endüstrisinin 2050 yılına kadar tamamen iklim nötr olması hedefleniyor. Bununla birlikte, Gürok Grubu nezdinde Güneş Enerjisi Santrali yatırımımızla enerji kaynaklarımızı çeşitlendirmeyi ve daha sürdürülebilir kaynakların payını artırmayı hedefliyoruz. Bu çalışmalarla birlikte, camın doğal ve sürdürülebilir bir malzeme olarak avantajlarını topluma etkin bir şekilde tanıtmak ve farkındalığı artırmak için Ambalaj Döngüsünü Tamamla (Close The Glass Loop) gibi projelerle toplumu bilinçlendirme çalışmalarını sürdürüyoruz.

  1. Büyüme ve genişleme planları hakkında bize neler söyleyebilirsiniz? Hangi pazarlara odaklanmayı planlıyorsunuz ve büyüme stratejinizde hangi faktörler etkili olacak?

Dünyada cam sektörünü ele aldığımızda, 150 milyon tonluk bir pazardan bahsediyoruz. Cam ambalaj üretimi de bu pazarın yüzde 50’sini oluşturuyor. Biz de GCA olarak her zaman büyümek ve global pazarda konumumuzu güçlendirmek adına dijitalleşmeden, geniş Ar-Ge yatırımlarına kadar birçok çalışma gerçekleştiriyoruz. Dijital trendlerle uyumlu olarak iş süreçlerimizi ve müşteri deneyimlerimizi sürekli olarak geliştirmek için bu yıl içinde yapay zekâ destekli görüntü işleme sistemleri ve otomasyon yazılımlarını bünyemize entegre ettik. Müşteri beklentilerinin değiştiğinin farkındayız ve bu yüzden sevkiyat randevu sistemimizi ve engelsiz web sitemizi devreye alarak müşteri deneyimini en üst seviyede tutmayı hedefliyoruz. Ayrıca, global projelerimize yönelik yatırımlarımızı sürdürüyoruz ve iş birliklerimizi güçlendirecek olan fuarlara katılım sağlıyoruz. Bu çerçevede geçtiğimiz yıl Monaco Grimaldi Forum’da gerçekleştirilen Luxe Pack Monaco 2023 Fuarı’nda kendi standımızla yer aldık. Bu prestijli etkinlikte sektör profesyonelleri ile buluşarak yeni iş birliği fırsatları yakaladık. Ayrıca, fuar tarihinde bir ilke imza atarak EKOMAT Projemizle jüri özel ödülünün sahibi olduk. CSR kapsamında aldığımız Luxe Pack özel ödülü ile global arenadaki varlığımızı daha da güçlendirmiş olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Önümüzdeki dönemde de bu tarz fuarlarda yer almaya devam edeceğiz.

  1. 2024 hedefleriniz nelerdir? Yeni pazarlara giriş, ürün çeşitliliğinde artış veya teknolojik yenilikler gibi öncelikli hedefleriniz var mı?

Her geçen yıl ihracattaki payımızı artırıyoruz. GCA olarak, büyümeye devam ediyor ve proseslerimizin dünyadaki en yüksek teknoloji seviyesinde kalması için kendimizi daima güncel tutuyoruz. Şimdilik 40’tan fazla ülkeye ihracat gerçekleştiriyoruz. Ciromuzun yaklaşık yüzde 30’u ihracattan karşılanıyor. Son bir yılda ihracat yaptığımız ülkelere Orta Amerika, Güney Amerika ve Meksika’yı da ekledik. Hem şişe ve kavanoz hem de premium spirits içecekler kategorisindeki ürünlerimizle önümüzdeki dönemde yeni ülkelere ulaşmayı hedefliyoruz.