Skip to content Skip to footer

Hamam böcekleri, kene, pire, sıçan. Yaz aylarında bu haşereler ve kemirgenlere dikkat !

Bilkent Holding kurumsal hizmet grubu şirketlerinden, entegre tesis yönetimi alanında inovatif çözümler sunan yüzde 100 yerli sermayeli şirketi Tepe Servis, ilaçlama alanında da faaliyet gösterecek. Özellikle yaz aylarında sık görülen hamam böceği, kene, pire, sinek gibi haşere ve kemirgenlere karşı dikkatli olunması ve önlem alınması gerektiğini belirten Tepe Servis ve Yönetim A.Ş Tesis Yönetimi Bölge Müdürü Murat KILIÇ, “İlaçlama uygulamaları herhangi bir haşere veya kemirgen problemi yaşandığında yapılacağı gibi, bu tür problemlerin yaşanmaması açısından da düzenli periyodik uygulamalar yapılarak önlemler alınabilir” dedi.

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte istenmeyen “misafirler” de evlere, iş yerlerine konuk olabiliyor. Yaz aylarında en çok görülen haşereler ve kemirgenlerden bazıları şark hamam böceği, Alman hamam böceği, Amerikan hamam böceği, ev karıncası, gümüşcün, örümcekler, marangoz karıncalar, pireler, kulağa kaçan, çıyan, fare, sıçan, kene ve sinekler oluyor. Haziran ayından ekime kadar sık rastlanan bu canlılar, sağlığı da tehdit edebiliyor. Bu nedenle bu gibi durumlarda ilaçlama yapılması büyük önem arz ediyor. Bu önemin farkında olan Bilkent Holding kurumsal hizmet grubu şirketlerinden biri olarak faaliyetlerine devam eden ve yüzde 100 yerli sermayeyle kurulmuş olan Tepe Servis ve Yönetim A.Ş, ilaçlama alanında da faaliyet göstermeye başladı.

“İnsan sağlığı açısından kontrol altına alınması gerekir”

“Havaların ısınmasıyla birlikte sıcak hava iklimine uyum ve adapte sağlayan hamamböcekleri, karasinek, sivrisinek, arılar, tahtakurusu, kene gibi haşereler ile mücadele insan sağlığı açısından kontrol altına alınması gerekir” diyen Tepe Servis ve Yönetim A.Ş Tesis Yönetimi Bölge Müdürü Murat KILIÇ, ilaçlama faaliyetleriyle ilgili şu bilgileri verdi: “İlaçlama süreleri genellikle haşere popülasyonu, haşere türü, uygulama yapılacak alanın büyüklüğüne göre değişkenlik gösterir. Tepe Servis olarak kullandığımız tüm ilaç ve ekipmanlar kokusuz, leke yapmaz olmakla birlikte Sağlık Bakanlığı ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından onaylıdır. Ayrıca insan sağlığına uygun uygun olacak şekilde dozajlama yapılmakta böylece uygulama esnasında veya sonrasında uygulama yapılan alanı terk etmeye gerek duyulmamaktadır. İlaçlama uygulamaları herhangi bir haşere veya kemirgen problemi yaşandığında yapılacağı gibi, bu tür problemlerin yaşanmaması açısından da düzenli periyodik uygulamalar yapılarak da önlemler alınabilir.”

21 günlük periyotlarda uygulamalar yapılıyor

21 günlük periyotlarla ilaçlama yapıldığına dikkat çeken KILIÇ, “Bazı işletmelerde özellikle gıda, yemek ve sağlık sektöründe bazı tür haşere problemlerinin daha sık görülmesinden dolayı 21 günlük periyotlarda uygulamalar yapılıyor. Örneğin, İSG yönetmeliklerinde de çalışanların sağlıklarının düşünülmesi ve herhangi bir haşere veya kemirgen kaynaklı hastalık ve rahatsızlıkların yaşanmaması için aylık düzenli kontrollerle ilaçlama hizmeti veriliyor. Düzenli aralıklarla ilaçlama yapılması büyük sorunların önüne geçilmesini sağlarken, haşere ve kemirgenlerden kaynaklı hastalık gibi problemleri de önlüyor” dedi.