Skip to content Skip to footer

Henkel, 2023 yılı için satış ve karlılık hedeflerini yükseltiyor.

Henkel, 2023 yılının ilk yarısında, zorlu ekonomik koşulların devam ettiği bir ortamda satışlarını ve karlılığını önemli ölçüde artırdı. Stratejik büyüme gündemini büyük bir kararlılıkla uygulamaya devam eden Henkel, hem Yapıştırıcı Teknolojileri hem de Tüketici Markaları İş Birimlerinde güçlü büyüme performansı gösterdi.   

Henkel CEO’su Carsten Knobel yaptığı açıklamada “Her iki iş biriminde de çok güçlü büyüme elde ettik. Yılın ilk yarısındaki güçlü performansın ardından, yılın geri kalanı için büyük bir kararlılıkla ilerliyoruz ve satışlar ile karlılık konusundaki yıllık beklentilerimizi önemli ölçüde yükselttik. Yılın ilk altı ayında, stratejik büyüme gündemini uygulama konusunda önemli bir aşama kaydettik. Tüketici Markaları İş Birimi’nde, entegrasyon planlanandan daha hızlı ilerliyor. Aynı zamanda, portföyümüzü sürekli olarak yüksek marjlı ve yüksek büyüme oranlı marka ve ürünlere doğru kaydırıyoruz. Bu durum, iş biriminin karlılığına da yansıyor. Yapıştırıcı Teknolojileri İş Birimi’nde, lider global pozisyonumuzu ileri taşımak ve büyüme ivmesini daha da artırmak için organizasyonel yapımızı müşterilerimizle daha da uyumlu hale getirdik. Ek olarak, rekabetçi pozisyonumuzu daha da güçlendirmek amacıyla sürdürülebilirlik ve dijitalleşme alanlarında önemli girişimlerde yol kat ediyoruz.” şeklinde konuştu.

2023’ün İlk Yarısında Satış ve Karlılıktaki Gelişmeler

2023’ün ilk yarısında Grup düzeyinde satışlar 10,926 milyar Euro ile önceki yıl seviyesinin yüzde 0,1 üzerinde gerçekleşti (Q2: 5,316 milyar Euro, yüzde -5,8). Bu satış rakamı, yüzde 4,9 oranındaki çok güçlü bir organik satış büyümesine karşılık geliyor (Q2: yüzde 3,2). Yılın ilk yarısında gerçekleşen satış büyümesi, her iki iş biriminin de katkısıyla gerçekleşti. Yapıştırıcı Teknolojileri, Mobilite ve Elektronik ile Nalburiye, İnşaat ve Profesyonel iş alanlarının etkisiyle yüzde 4,7 oranında çok güçlü bir organik satış büyümesi kaydetti. Tüketici Markaları ise, Çamaşır ve Ev Bakım ile Saç iş alanlarının etkisiyle yüzde 5,7 oranında çok güçlü bir organik satış büyümesi elde etti.

Yılın ilk yarısında düzeltilmiş faaliyet kârı (düzeltilmiş VFÖK), bir önceki yılın aynı dönemindeki 1,166 milyar Euro rakamına kıyasla, yüzde 7,6 oranında artarak 1,254 milyar Euro’ya yükseldi. Bu yükseliş, satış fiyatlarındaki gelişmelerin yanı sıra, entegre Tüketici Markaları İş Birimi’nin kurulmasından elde edilen tasarruflar ve portföy optimizasyon tedbirleriyle desteklendi.

20 Nisan 2023 tarihinde Henkel, Rusya’daki ticari faaliyetlerinin yerel finansal yatırımcılardan oluşan bir konsorsiyuma satışına ilişkin anlaşma imzalandığını duyurdu. Şirket, Rusya’nın geçen yıl Ukrayna’ya saldırmasının ardından Rusya’daki faaliyetlerinden çıkma kararı aldığını duyurmuştu. Satış işlemi tamamlandı ve satış fiyatı 54 milyar Ruble (yaklaşık 600 milyon Euro) tutarında gerçekleşti.

Büyüme Gündeminin Uygulanması Kararlı Bir Şekilde Devam Ediyor.

Henkel, 2023’ün ilk yarısında, amaca yönelik büyüme gündeminin stratejik önceliklerini kararlı bir biçimde ileriye taşımaya devam etti ve tüm alanlarda önemli ilerlemeler kaydetti. 2023’ün ilk yarısında, Çamaşır ve Ev Bakım ile Beauty Care’in, Tüketici Markaları İş Birimi olarak tek platformda birleştirilme süreci planlanandan daha hızlı ilerledi. Bu süreçte Henkel, yeni tasarruflar elde etti – genel olarak şirket 2026 yılı sonuna kadar en az 400 milyon Euro tutarında net tasarruf (yeniden yatırımlardan önce) gerçekleştirmeyi hedefliyor. Henkel ayrıca Tüketici Markaları portföyüne olan odağını yoğunlaştırdı. Aynı zamanda Henkel, Yeni Zelanda’da Çamaşır ve Ev Bakım markası Earthwise’ı satın alarak portföyünü güçlendirdi. Henkel’in geçen yıl satın aldığı Shiseido’nun Asya-Pasifik’teki Profesyonel Saç Bakımı alanının entegrasyonu, planlandığı şekilde ilerliyor ve bu iş kolunun performansı oldukça başarılı bir tablo çiziyor.

Rekabet gücünü daha da artırmayı hedefleyen Henkel, cazip iş alanlarında güçlü inovasyonlara odaklanıyor. Bu çabalar, 2023’ün ilk yarısında her iki iş biriminin de büyümesine katkıda bulundu. Örneğin Yapıştırıcı Teknolojileri’nde, Henkel’in elektrikli araç üretiminde kullanılan yenilikçi çözümleri, yılın ilk altı ayında, bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yaklaşık yüzde 70 oranında organik satış artışı kaydetti. Tüketici Markaları İş Birimi’nde Persil markası, 30 ülkede sunulan benzersiz yeni enzim teknolojisinin yeniden lansmanı ile çift haneli organik satış büyümesi gerçekleştirdi.

Ayrıca Henkel, sürdürülebilirlik alanında önemli ilerlemeler kaydetti. Örneğin, Henkel, 2030 yılına kadar üretim tesislerinde iklim-pozitif karbon ayak izine ulaşma hedefine uygun olarak, 2023 yılının ilk yarısında on tesisi daha karbondioksit-nötr üretim için dönüştürdü. Henkel ayrıca dijitalleşme alanında da önemli girişimlerde bulunmaya devam etti. Bu noktada, yapay zeka kullanımı, giderek daha önemli bir rol oynuyor.

 

Henkel, 2023 yılı için satış ve karlılık hedeflerini yükseltiyor. - Perakende.org