Skip to content Skip to footer

Henkel keşif dünyası projesi toplumsal fayda ödülüne layık görüldü

Ülkemizde çocuklara bilimi sevdirmek amacıyla, Henkel tarafından gerçekleştirilen Keşif Dünyası Projesi, Toplumsal Fayda Ödülleri’nde Jüri Özel Ödülü aldı.

Henkel Keşif Dünyası Projesi’ne Toplumsal Fayda Ödülü…

Henkel tarafından ülkemizde 2015 yılından bu yana Yaratıcı Çocuklar Derneği iş birliği ile çocuklara bilim sevgisi aşılamak ve sürdürülebilirlik bilinci kazandırmak üzere hayata geçirilen Keşif Dünyası projesi, bu yıl ilk kez düzenlenen Toplumsal Fayda Ödüllerinde Jüri Özel Ödülü’ne layık bulundu. Özel sektör, kamu ve yerel yönetimlerin gerçekleştirdiği sosyal projelerin, girişimlerin ve çalışmaların ödüllendirildiği, 5 ana ve 11 alt kategoride 200’e yakın projenin yarıştığı Toplumsal Fayda Ödüllerinde, Jüri Özel Ödülü ise Henkel’in Keşif Dünyası projesinin oldu. Ödülü, Türk Henkel adına törene katılan Kurumsal İletişim Müdürü Öznur Çatı aldı. Keşif Dünyası projesi, daha önce de Kurumsal Sosyal Sorumluluk Derneği tarafından düzenlenen 2019 Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları Ödülleri’nde Nitelikli Eğitim Kategorisi’nde Altın Başarı Ödülü ve yine 2021 Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları Ödüllerinde aynı kategoride Gümüş Başarı Ödülü kazanmıştı.

Keşif Dünyası, Ücretsiz Bilim Atölyeleriyle Devlet Okullarında…

Henkel’in Keşif Dünyası projesi kapsamında Yaratıcı Çocuklar Derneği’nin uzman eğitimcileri, devlet okullarını ziyaret ederek öğrencilere ücretsiz bilim atölyeleri gerçekleştiriyor ve sürdürülebilirlik eğitimi veriyor. Atölye çalışmalarına 8-10 yaş arasındaki çocuklar katılıyor. Her atölye çalışması yaklaşık 1.5 saat sürüyor. Atölye çalışması sonunda tüm çocuklara ‘Minik Kaşif’ sertifikaları veriliyor.

Projenin Türkiye’deki İlk Merkezi Darüşşafaka Eğitim Kurumlarında…

Keşif Dünyası’nın dünyadaki üçüncü ve Türkiye’deki ilk merkezi, projeyi daha geniş kitlelere ulaştırmak üzere, ülkemizin en köklü ve saygın eğitim kurumlarından biri olan Darüşşafaka Eğitim Kurumları bünyesinde 2018 yılında açıldı. Darüşşafaka öğrencilerinin kimya atölyesi olarak kullandıkları, tüm okulların ve öğrencilerinin ise randevu alarak projeden yararlanabildikleri merkez, böylece Keşif Dünyası’nın ulaştığı öğrenci sayısını artırmanın da kapılarını araladı.

Keşif Dünyası, Yüz Yüze ve Online Eğitimlerle Binlerce Çocuğa ulaştı…

İnternet erişimi olan her çocuğa ulaşabilmek üzere “Evde Keşif Dünyası” deney videoları ve online bilim atölyeleri ile 2021 yılında proje genişletildi. Çocukların evlerinde kolayca bulabilecekleri malzemelerle yapabilecekleri deneylerden oluşan 12 farklı video hazırlandı ve YouTube’daki Henkel kanalında yayınlandı. Eş zamanlı olarak, laboratuvarı bulunmayan okulların öğrencileri için de ücretsiz online Keşif Dünyası bilim atölyeleri düzenlenmeye başlandı. Ayrıca Keşif Dünyası web sitesi (henkel-kesifdunyasi.com) de birbirinden eğlenceli deneyler, çok daha kapsamlı ve interaktif içeriklerle yenilendi. Yüz yüze ve online bilim atölyeleri ile Keşif Dünyası projesi bugüne kadar yaklaşık 40 bin çocukla buluştu. YouTube’daki “Evde Keşif Dünyası” deney videolarını ise 15 bine yakın kişi izledi ve bu videolar izlenmeye devam ediyor. Keşif Dünyası projesi, geleceğin bilim insanlarının yetişmesine katkıda bulunma hedefiyle minik kaşiflerle buluşmaya devam edecek.

www.henkel-kesifdunyasi.com