Skip to content Skip to footer

Hepsiburada, Derin Öğrenme ile Yeni Müşteri Tabanını Genişletti

Türkiye’de ticaretin dijitalleşmesine liderlik eden Hepsiburada, gücünü “Derin Öğrenme”den alan uygulama kampanyasında toplam dönüşümü yüzde 175 artırırken, toplam sipariş başına maliyeti yüzde 64 düşürmeyi başardı

Türkiye’nin Hepsiburada’sı, yeni müşteri sayısını artırmak ve sipariş başına maliyeti düşürmek için RTB House ile potansiyel oluşturan uygulama kampanyası gerçekleştirdi. Performans hedeflerinin yanı sıra marka güvenliğini önceliklendiren yerleşimler ve görünürlük amacıyla yola çıkılan kampanyada yüksek yatırım dönüşü alındı.

Kampanya boyunca 32 kategoride milyonlarca ürüne ev sahipliği yapan Hepsiburada ile yakın çalışan RTB House ekibi, kampanya performansını farklı hedefler, alt kampanyalar, kategoriler ve cihaz optimizasyonu gibi parametrelere göre optimize etti. Ayrıca Derin Öğrenme teknolojisi ile kendi kendine öğrenen algoritmalar, kullanıcıların tercihlerine uygun modelleri göstererek optimizasyonu sürekli hale getirdi. Kullanıcıların davranışlarına göre oluşturulan ürün ve kategorilerin bulunduğu sınıfının en iyi görselleri, doğru kişilerle doğru zamanda buluştu. Kampanyada;

  • yeni müşteri kazanımı yüzde 24 artarken,
  • toplam sipariş başına maliyette yüzde 64 düşüş,
  • toplam dönüşümde ise yüzde 175’lik bir artış ortaya çıktı.

RTB House ekibi, kampanya performansını çeşitli parametrelerle (farklı hedefler, alt kampanyalar, kategoriler ve cihaz optimizasyonu gibi) sürekli olarak değerlendirdi ve genel kampanya başarısını ve sorunsuz bir iş birliğini sağlamak için Hepsiburada ile yakın temas halindeydi.

RTB House ile birlikte gerçekleştirdikleri başarılı kampanyanın performansını değerlendiren Hepsiburada Kıdemli Performans Pazarlama Uzmanı Abdullah Umut Haçat, “RTB House’un alanında uzman ekibi ve Derin Öğrenme destekli algoritmaları bize hedeflerimize ulaşmamızda yardımcı oldu. Farklı KPI’larımıza göre kampanyalarımızı optimize ederek kampanya sürecinde hedeflenen sonuçları elde etmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Güvenebileceğimiz bir ortak olduklarını ve iş birliğimizi ilerletmeye kararlı olduklarını gösteren RTB House ile yaptığımız başarılı kampanya sürecinden çok memnunuz” dedi.

Yeni müşteri kazanım potansiyelinde Derin Öğrenme fark yaratıyor

RTB House’un müşteri yönetim ekibi, farklı kampanya türlerini ve reklam öğelerini değerlendirmek ve en uygun kurulumu seçmek için Hepsiburada ile yakın iş birliği içinde çalıştı. Hepsiburada’nın hedeflerine ulaşmak için RTB House, Derin Öğrenme (Makine Öğreniminin daha verimli ve esnek bir türü) tarafından desteklenen yüksek performanslı banner şablonlarının yer aldığı Potansiyel uygulama (Prospecting App) kampanyasını hayata geçirdi. Sınıfının en iyisi olan reklam öğeleri, ürünleri ve kategorileri kullanıcı davranışına göre görüntülendi ve doğru zamanda doğru kişiye sunuldu.

Dinamik potansiyel pazarlama, en iyi ürünü doğru zamanda, en çok ilgilenecek en uygun müşterilere göstermek için müşteri bilgilerini ve ürün bilgilerini bir araya getiriyor. Markaların yeni müşterilere ulaşmasını sağlayan dinamik potansiyel pazarlama kampanyaları ile veri segmentlerindeki farklı bir kitleye (uygulama müşterilerini içeren verilerinize göre segmentler dahil) dinamik potansiyel pazarlama yöntemi ile ulaşmak mümkün.

Potansiyel pazarlama kampanyaları hakkında daha fazla bilgi ve başarı hikayesi için https://blog.rtbhouse.com/ adresini kullanabilirsiniz.