Skip to content Skip to footer

Hızlı ve güvenli dijital ödemelere yöneliş hızlandı

Ödeme sistemlerinin yeni teknoloji ve çözümlerle yaşadığı atılım perakende sektöründe dijitalleşmeyi hızlandırdı. Özellikle mobilite ile mağazaların her noktasında çok kanallı ödeme yapılmasına imkan veren teknolojiler, kasa kuyruklarının önüne geçerken, müşterilerin sorunsuz alışveriş deneyimi yaşamasını sağlıyor, perakendecilerin de satışlarını artırıyor.

Perakende sektörü dünyada ve Türkiye’de dijitalleşmede en hızlı yol alan sektörlerden biri oldu. Statista verilerine göre 2021’de e-ticaret, dünya çapındaki perakende satışlarının yaklaşık yüzde 19’unu oluşturuyordu. 2026 yılına kadar bu rakamın yüzde 25’e ulaşması bekleniyor. Türkiye’de de 2021 yılında 380 milyar TL’ye ulaşan perakendede e-ticaret satışlarının 2022 yılında 700 milyar TL’ye ulaştığı tahmin ediliyor.

Satışların çok kanallı hale gelmesi büyümeye ivme kazandırdı

Özellikle ödeme teknolojilerinde yaşanan gelişmelerle satışların çok kanallı hale gelmesi de sektörün büyümesine ivme kazandırdı. Önümüzdeki süreçte de ödeme sistemlerinde gelişen teknolojiler sektörün büyümesine yön verecek görünüyor. Ulusal Perakende Federasyonu (NRF) ve Forrester Research tarafından iki yılda bir yapılan ve perakende sektöründe ödemelerle ilgili son trendleri ortaya koyan “Perakendede Ödemelerin Durumu” raporuna göre perakendecilerin dijital/temassız ödeme seçeneklerine ilgisi artıyor.
Özellikle mağaza içi dijital ödemeler yükselişte. Tüketiciler, her geçen gün daha fazla temassız, hızlı ve güvenli ödeme teknolojilerine yöneliyor. Mobilite ile mağazaların her noktasında çok kanallı ödeme ve iade işlemlerinin yapılmasına imkan veren teknolojiler kasa kuyruklarının önüne geçerken, müşterilerin sorunsuz alışveriş deneyimi yaşamasını sağlıyor, perakendecilerin de satışlarını ve müşteri memnuniyetini artırıyor.

Ödemeler dünyası dijitalleşme hızını artırdı

Ödeme teknolojileri ve çözümleriyle alışveriş deneyiminin iyileştiren Paynet’in 2022 yılı büyüme performansı da perakende sektörünün yaşadığı atılıma adeta ayna tutuyor. Geçtiğimiz yıl özellikle pandemi sonrasında değişen tüketici alışkanlıklarıyla perakendede hızlı ve güvenli dijital ödeme teknolojilerine yönelişin hızlandığını belirten Paynet Genel Müdürü Onur Ertürk, “Sektörde ödemeler dünyası dijitalleşme hızını artırdı. Biz de Paynet olarak 2022 yılını bir önceki yıla kıyasla yüzde 120’nin üzerinde büyüme ile kapattık. Toplam 6 milyon adet işlem gerçekleştirerek 16,5 milyar TL’lik işlem hacmine ulaştık. Bu işlem hacmini Paynet’in kolay ve hızlı ödeme almayı sağlayan platformları sayesinde gerçekleşti. Toplam işlemlerden PayPortal yüzde 46,5, Paynet Api yüzde 28,3, Paynet Mobile yüzde 21,2” diyor.

PayPOS aylık 1,500 işlem adedine ulaştı

Yıl boyunca özellikle Android tabanlı tablet ve telefonları her yerde ödeme alabilecek POS cihazlarına dönüştüren PayPOS’un perakende sektöründe yaygın olarak kullanıldığını ifade eden Ertürk, “PayPOS, fiziksel POS’larla aynı güvenlik seviyesine sahip. Güvenli ve kolay kullanım özelliği sayesinde ödeme işlemini sadece 4-5 saniyede tamamlıyor. Bu sayede

PayPOS ile perakende ve hızlı tüketim ürünleri gibi hızın daha da önem kazandığı sektörlerde biz de varız demeye başladık. Orada çok güçlü iş ortaklarıyla yol alıyoruz. Ayda 1.500 işlem adedine ulaştık” diyor.

Paynet’in geçtiğimiz yıl alışveriş deneyimini iyileştiren bir diğer ürünü de Paylink oldu. Paynet üye işyerleri, müşterileri nerede olursa olsun Paylink aracılığıyla SMS veya e-posta yoluyla link gönderip ödeme alabildi.

“Ödemelerin dijitalleşmesine katkı sağlamaya devam edeceğiz”

2023 yılında yüzde 100’ün üzerinde büyümeyi planlayan Paynet, perakende sektörüne yönelik yenilikçi çözümler sunmaya devam edecek. Büyümelerinin özellikle perakendede dijitalleşmeyle hız kazandığını dile getiren Paynet Genel Müdürü Onur Ertürk, sözlerini şöyle sürdürüyor: “Bizim odak alanımız işletmelerin ürünlerini daha kolay satması için alternatif finans kanalları yaratmak. 2023 açık bankacılığın hayatımıza net bir şekilde girdiği yıl olacak. İşletmelerin Paynet’in portalını kullanarak sadece ödeme almakla kalmasını değil tüm finansal yönetimini bu portal üzerinden tek bir ekrandan gerçekleştirmesini amaçlıyoruz. Yıl boyunca işletmelerin çok hızlı ödeme alma ihtiyacını karşılayacak çözümlerimizle yanlarında olacağız. Kasalarda ödeme kuyruklarının önüne geçeceğiz. Yeni çözümler, teknolojiler ve güçlü iş birlikleriyle ödemeleri daha güvenli, hızlı ve konforlu hale getireceğiz. Her geçen gün perakende sektöründe ödemelerin dijitalleşmesine katkı sağlamaya devam edeceğiz.

Hızlı ve güvenli dijital ödemelere yöneliş hızlandı - Perakende.org