Skip to content Skip to footer

INDITEX 2024 yılı üç aylık ara dönem sonuçları

Inditex, ilk çeyrek finansal sonuçları açıkladı.  Şirket, ekiplerin yaratıcılığı ve tam entegre iş modelinin güçlü bir şekilde uygulanması sayesinde 2024 ilk çeyrekte çok güçlü bir faaliyet performansı sergilemeye devam etti.

İlkbahar/Yaz koleksiyonları müşterilerimiz tarafından çok iyi karşılandı. Satışlar %7,1 artarak 8,2 milyar Euro’ya ulaştı ve çok tatmin edici bir gelişme gösterdi. Sabit para birimi cinsinden satışlar %10,6 arttı. Brüt kâr %7,3 artarak 4,9 milyar Euro’ya yükseldi. Brüt kâr marjı %60,6’ya ulaştı (2023 ilk çeyreğe kıyasla +13 baz puan) Tüm gider kalemleri olumlu bir gelişme gösterdi. Faaliyet giderleri %6,4 artışla satış büyümesinin altında kaldı.

FAVÖK %8 artışla 2,4 milyar Euro’ya yükseldi,FVÖK %10,3 artışla 1,6 milyar Avro’ya ve KBMG %11,1 artışla 1,7 milyar Euro’ya yükseldi. Net gelir %10,8 artışla 1,3 milyar Euro’ya yükseldi Güçlü faaliyet performansı nedeniyle, faaliyetlerden elde edilen nakit önemli ölçüde arttı

Inditex Yönetim Kurulu, Yıllık Genel Kurul Toplantısı’na 2023 mali yılı için hisse başına 1,54 Euro temettü teklif edecek. Temettü, hisse başına 0,77 Euro tutarında iki eşit ödemeden oluşmaktadır: ilk ara ödeme 2 Mayıs 2024 tarihinde yapılmıştır ve son temettü ödemesi 4 Kasım 2024 tarihinde yapılacaktır.

Inditex güçlü büyüme fırsatları görmeye devam ediyor. İş modelini bir üst seviyeye taşımak ve farklılaşmasını daha da geliştirmek için önümüzdeki yıllarda tüm kilit alanlarda çeşitli girişimler üzerinde çalışıyor. İlkbahar/Yaz koleksiyonları müşterilerimiz tarafından çok iyi karşılanmaya devam ediyor. Sabit para birimi cinsinden 1 Mayıs -3 Haziran 2024 tarihleri arasındaki mağaza ve online satışlar, 2023 yılının aynı dönemine kıyasla %12 arttı

Çok güçlü faaliyet performansı

Inditex dört temel alana odaklanmaya devam ediyor: Benzersiz bir moda önerisi, müşteri deneyiminin iyileştirilmesi, sürdürülebilirlik ve çalışanlarımızın yetenek ve bağlılığı.

Yılın ilk çeyreğinde 28 pazarda mağaza açıldı. Inditex, 29 Şubat’ta Özbekistan’daki ilk mağazasını Taşkent City Mall’da açtı. Inditex, 3 Nisan’da Ukrayna’da yedi markaya ait 19 mağazayı yeniden açtı ve online operasyonlara yeniden başlattı. Bu pazarda toplam 48 mağaza yeniden açılmış oldu.

Tüm gider kalemleri olumlu bir gelişme gösterdi. Faaliyet giderleri satış büyümesinin altında %6,4 oranında arttı. Tüm kira giderleri dahil edildiğinde, faaliyet giderleri satış büyümesinin 110 baz puan altında büyüdü. Net gelir %10,8 artarak 1,3 milyar Euro’ya ulaştı. İş modelinin güçlü bir şekilde uygulanması sayesinde faaliyetlerden elde edilen nakit önemli ölçüde artttı.