Skip to content Skip to footer

İngiliz bankalardan dolar/TL tahmini

İngiltere merkezli banka HSBC, dolar/TL için yıl sonu tahminini 21’den 24’e çıkardı. Standard Chartered da ekonomik büyüme beklentisini düşürerek mevcut politikaların sürmesi halinde dolar/TL’nin 36 seviyesine yükselebileceğini kaydetti.

Türkiye’de piyasalar 14 Mayıs seçimlerine kilitlenmişken uluslararası kuruluşlardan da seçim sonrasına dair analizler gelmeye devam ediyor. İngiltere merkezli banka HSBC, dolar/TL tahminini 2023 yılı sonu için 21’den 24’e yükseltirken, ikinci çeyrek beklentisini 19,5’ten 20’ye, üçüncü çeyrek beklentisini ise 20’den 23’e yükseltti.

Bankanın Orta ve Doğu Avrupa, Ortadoğu ve Afrika bölgesi kur stratejisti Murat Toprak imzalı notta, 14 Mayıs’ta yapılacak seçimlerin TL’nin uzun ve orta vadeli görünümü için önemli değişiklileri getirebileceği kaydedilirken seçim sonucu ne olursa olsun TL’nin değer kaybının muhtemel olduğuna işaret edildi.

Enflasyonun son zamanlarda gerilemesine rağmen 2023’te ortalama yüzde 55 seviyelerinde kalacağının beklendiği raporda, 2023 ikinci çeyrekte politika faizinin 50 baz puan düşebileceği belirtildi.

Mayıs seçimlerinin para birimi üzerinde önemli etkileri olacaktır. Bu çerçevede dolar/TL’nin vadeli görünümden daha hızlı bir şekilde yükselmesini bekliyoruz” ifadelerine yer verildi.

2023 yılı için hedeflenen 56 milyar dolarlık turizim gelirinin yanında, seçimin ardından gelen hükümetin yeni dış finansal kaynaklar aramak zorunda kalabileceği belirtildi. Mevcut alışılmışın dışında politikalardan uzaklaşmak, ekonomi uyum sağlarken boşluğu kapatmak için yeterli portföy akışını çekebilir. Böyle bir senaryoda 2023 sonunda dolar/TL’yi 20 seviyesinde görebiliriz. Buna karşılık, mevcut politikaların devamının TL’nin reel olarak 2021 sonundaki seviyelere inmesine neden olabileceğini düşünüyoruz. Böyle bir senaryoda dolar/TL’nin 2023 sonunda 36’ya ulaşabileceğini düşünüyoruz” ifadelerine yer verildi.

İngiliz bankalardan dolar/TL tahmini - Perakende.org