Skip to content Skip to footer

İnterkom Nedir? İnterkom Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

“Intercommunatication Device” olarak bilinen ve dilimize de “haberleşme aygıtı” olarak çevrilen interkom, motosiklet sürücülerinin de sıklıkla tercih ettiği bir üründür.

İnterkom Nedir? İnterkom Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

Teknoloji ve motosiklet tutkunlarının en çok merak ettiği sorulardan birisi de hiç şüphesiz “intercom nedir?” sorusudur. “Intercommunatication Device” olarak bilinen ve dilimize de “haberleşme aygıtı” olarak çevrilen interkom, motosiklet sürücülerinin de sıklıkla tercih ettiği bir üründür. Telefon görüşmeleri, müzik dinlemek gibi bir çok işlevi olan bu cihazlar, motosiklet sürücülerin kendi aralarında kablosuz iletişim kurmasına da yardımcı olur. Bu sistem, kasklara monte edilir. İnterkom cihazlar bluetooth ya da UHF teknolojisini kullanarak çalışır.

İnterkom Nerelerde Kullanılır?

İntercom, motosiklet kasklarına monte edilerek kullanılır. Aslında bir bluetooth kulaklık mantığı ile çalışır motosiklet sürüşü sırasında bir çağrı gelirse İntercom üzerinde bulunan tuşlarda bu çağrıyı cevaplayarak görüşebilirsiniz. İntercom setinin içerisinde yer alan kulaklık setleri kaskın içerisindeki uygun yere yerleştirilir. Ayrıca set içerisinden çıkan mikrofonda kaskta ağız kısmına gelecek şekilde yerleştirilerek kullanıma başlanabilir.

İnterkomun Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

Oldukça kolay kullanıma sahip olan interkom cihazlar, beraberinde birçok avantajı da getirir. İnterkomun sunduğu avantajları şu şekilde sıralamak mümkün:

  • İletişim kolaylığı sunar: İnterkom sürücü ve artçı arasında başarılı ve kolay bir iletişim kurulmasını sağlar. İnterkom sayesinde telefon görüşmeleri, navigasyon talimatları ve müzik paylaşımı gibi özellikleri rahatlıkla kullanmak mümkün olur. Bu yönüyle de interkomlar oldukça konforlu ürünlerdir.
  • Güvenli bir sürüş imkanı sunar: Sürücü ve artçı arasında sorunsuz bir iletişim kurma imkanı sağlayan interkomlar, bu vesileyle de kaza yapma olasılığını azaltır. Sürücünün diğer kişilerle sağlıklı bir iletişim kurması, dikkatinin dağılma olasılığını en aza indirir.
  • Eğlenceli bir sürüş deneyimi yaşatır: Gerek grup sürüşlerinde gerekse sürücü ve artçı arasındaki sohbetlerde sürücünün diğer kişilerle iletişim kurmasını sağlayan interkom, sürüşü eğlenceli hale getirir.
  • Müzik dinleyebilirsiniz: Motosiklet sürüşleriniz esnasında İntercom sayesinden telefonunuzdan açtığınız müziği dinleyerek çok daha keyifli bir yolculuk yapabilirsiniz.
  • Navigasyon talimatlarını sesli alın: Telefonunuzdan açtığınız navigasyondaki talimatları İntercom sayesinde rahatlıkla duyabilirsiniz. Bu sayede gözünüz yolda iken rahatlıkla navigasyon talimatlarını alarak ulaşacağınız noktaya ulaşabilirsiniz.

Motosiklet Sürücüleri İnterkom Satın Alırken Nelere Dikkat Etmelidir?

İnterkom satın almak isteyen motosiklet sürücülerinin dikkat etmesi gereken belli başlı detaylar bulunur. Motosiklet interkom cihazları, sürücülere keyifli bir sürüş deneyimi yaşatır. İşte, interkom satın alacak motosiklet sürücülerinin dikkat etmesi gereken başlıca detaylar şunlardır:

  • Garanti: Motosiklet kullanıcıları, satın alacakları interkomun garantisinin olup olmadığına dikkat etmelidir. Teknik bir sorunda cihazın garanti kapsamında olması, ekstra bir maddi külfetten kurtulmanızı sağlar. Bu elektronik cihazların sorun çıkartma olasılığıda vardır bu yüzden İntercom alırken dikkat edilmesi gereken en temel husus garantidir. Kaan Elektronik markasının knmaster İntercom setleri 2 yıl garanti ile satılmakta.
  • Menzil: Sürücüler, satın alacakları interkomun hangi mesafe aralığında çalıştığında mutlaka dikkat etmelidir. Hem diğer cihazlarla olan menzili hemde telefon bağlantısındaki menzil oldukça önemlidir.
  • Fiyat: İnterkomlar, sahip oldukları özelliklere göre farklı fiyatlarda satışa sunulmaktadır. Motosiklet sürücüleri, bütçelerini göz önünde bulundurarak kendileri için uygun olan interkoma karar vermelidir. Knmaster markası bir çok ürünü bünyesinde barındırdığı için her fiyat skalasında İntercom setleri bulunmaktadır.
  • Özellikler: İnterkom satın alırken dikkat edilmesi gereken en önemli detaylardan birisi de interkomun sahip olduğu özelliklerdir. Su geçirmezlik, sesli arama, müzik paylaşımı, navigasyon talimatları, şarj süresi, bağlantı sayısı, toz geçirmezlik, sesli komut gibi özellikler interkomların sahip olduğu özelliklerin başlıcalarıdır. Motosiklet sürücüleri, interkom satın alma amaçlarını göz önünde bulundurarak, bu özelliklere dikkat etmelidir. Bu özellikler interkom markalarına göre farklılık gösterebilmektedir.
  • Marka: İnterkom satın alırken, ürünün markasına dikkat etmeniz oldukça önemlidir. Kullanıcı yorumlarını da dikkate alarak, en çok tercih edilen markalara öncelik vermenizde fayda var. Knmaster markası 10 yıldan daha uzun bir süredir Türkiyede faliyet göstermekte ve getirdikleri her ürünün arkasında durmaktalar. Uzun ömürlü kullanım için her elektronik cihazda olduğu gibi interkomlarda da iyi markaların tercih edilmesi büyük önem taşır. En iyi interkom markalarını araştırmanız doğru seçim yapmanıza yardımcı olacaktır. Bu hususta en iyi İntercom markaları arasında yer alan Knmaster markasınada göz atabilirsiniz.