Skip to content Skip to footer

Işıklar Holding’ten 2024’te kapasite artırımı ve yeni fabrika yatırımları

Işıklar Holding, 2023 yılında yaptığı 10 milyar TL kombine ciroyla seneyi hedeflerinin üzerinde kapattı. 2023’te 410 milyon TL yatırımla devreye aldıkları yeni projeler ve kapasite artışları sayesinde yüzde 100 büyüme elde ettiklerini söyleyen Işıklar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Rıza Kutlu Işık, “2024’te Işıklar Ambalaj’ın Çumra ve Erbil fabrikalarında yapacağımız kapasite artışının yanı sıra Kazakistan’da yeni bir torba fabrikası yatırımı başlatacağız. Böylece yatırım odaklı bir grup olarak yeni yılda da büyümemizi sürdüreceğiz” dedi. 

Tuğla, ambalaj, döküm ve enerji iş kolları başta olmak üzere birçok alanda faaliyet gösteren Işıklar Holding, 2023’ü önemli atılımlar ve gerçekleştirdiği kapsamlı projelerle geride bıraktı. Öncelikle, holding bünyesindeki fabrikalarda yeşil enerji sistemlerine yatırım yapan holding, döküm alanında faaliyet gösteren iştiraki Çemaş’ın yanı sıra Işıklar Ambalaj ile Yapı Kimyasalları ve GRC (beton elyaflı plaka) üretimi gerçekleştirilen Niğbaş fabrikalarında da güneş enerjisi sistemlerini devreye aldı. Bu adım, Işıklar Holding’in sürdürülebilirlik ve çevre dostu üretim konusundaki kararlılığını bir kez daha ortaya koydu.

Kapasite artışları ve yeni projelerle büyümesini hızlandırdı

2023 yılında Işıklar Ambalaj’da internet alışverişi için özel poşet üreten İtalyan JB poşet makinasını devreye almanın yanı sıra, kağıt torba üretimi gerçekleştiren Çumra fabrikasında kapasite artışına yönelik yatırımlar gerçekleştirildi. Çemaş’ın yeni CNC tezgahları ve Kataforez tesisinin devreye alınmasıyla birlikte kapasite artış yatırımları tamamlanarak şirketin üretim potansiyeli güçlendirildi. Niğbaş ise GRC fabrikasını faaliyete geçirirken, makina sıvası ve renkli sıva ürünlerini piyasaya sundu. 2023 yılında içinde bulunduğu sektörlerde rekabet gücünü artıran Işıklar Holding’in inşaat ve gayrimenkul alanlarındaki faaliyetlerini yürüttüğü iştiraki Özışık İnşaat Bartın’da 205 konutluk depreme dayanıklı az katlı projesinin ruhsatını alırken, Sofya’da Işıklar Real Estate EOOD şirketiyle birlikte 60 konutluk yeni bir inşaat projesine başladı.

2023’te %100 büyüdü

İçinde bulunduğu sektörlerde katma değerli çalışmalarla ülke ekonomisine sürdürülebilir katkı sağlamayı amaçlayan bir şirket olarak 2024’te yatırımlarının karşılığını alacaklarını söyleyen Işıklar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Rıza Kutlu Işık, “Enerji fiyatlarındaki artışlar ile birlikte Avrupa’nın resesyona girmesinin etkisiyle 2023 hem Işıklar Grup için hem de diğer sektörler için zor bir yıl oldu. Tüm dünya ile birlikte ülkemizde de yaşanan ekonomik zorluklara rağmen 2023’ü yüzde 100’lük büyümeyle tamamladık. Toplam bin 500 kişiye doğrudan istihdam sağladığımız grup şirketlerimizde gerçekleştirdiğimiz üretimi 80 ülkeye ihraç ederek, ülke ekonomisine de katkıda bulunduk” dedi. 

“2024’te ihracat ağımızı genişleterek büyümeye devam edeceğiz.”

2024 yılında yapacakları yatırımlara ilişkin de bilgi veren Rıza Kutlu Işık, şu ifadeleri kullandı: “Işıklar Ambalaj şirketimiz son teknoloji bir Windmöller&Hölscher hat ile kapasitesini yüzde 25 arttırırken, Kuzey Irak’ın Erbil kentinde faaliyet gösteren Packaging Sack iştirakimiz ise yine bir Windmöller&Hölscher çimento torba hat yatırımı ile kapasitesini yüzde 100 arttıracak yatırımlara başladı. Her iki fabrikamıza 3600 metrekarelik ilave kapalı alan yapımı da bu kapsamda başlayacak ve 2024 ilk çeyreğinde devreye girecek. Yeni yılda bir yandan kapasite artış yatırımlarımızı tamamlarken, diğer yandan Kazakistan’ın Çimkent bölgesinde yeni bir torba fabrikası yatırımını başlatacağız. Çemaş Döküm şirketimizin 12 MW kapasiteli 2. GES yatırımını da 2024 yılı içinde devreye almayı hedefliyoruz. Çimtek Mühendislik şirketimiz, çimento silosu besleme boşaltma ve sevki, klinker silosu besleme boşaltma ve sevki, mevcut kömür sevk sisteminin uzatılması ve yeni gemi dolum sisteminin kurulumu kapsamında MEDCEM çimento fabrikasından taahhüt ettiği 28 milyon dolarlık projeyi de 2024 yılı sonuna kadar tamamlamayı hedefliyoruz. Diğer yandan yeni yılda tüm sanayi şirketlerimizde satışlarımızın yüzde 50’sinden fazlasını ihracat olarak gerçekleştirme hedefimiz doğrultusunda yeni ürün ve yeni pazar arayışlarımız hız kesmeden devam edecek. Yeni yatırımlarımızın faaliyete geçmesiyle birlikte 17 milyar liralık kombine ciroya ulaşmayı hedeflediğimiz 2024 yılında, ihracat ağımızı daha da genişleterek büyümeye devam edeceğiz.”