Skip to content Skip to footer

Jumbo’dan Atatürk’ün toplantılarını yaptığı köşkte özel gece

“Asırlık Restoranlardan Zamansız Tabaklar” İzmir’de Atatürk’ün toplantılarını yaptığı Arkas Arcademia Matheyys Köşkü’nde gerçekleştirildi

Zamansız tasarımlarıyla 1947’den bu yana sofralara değer katan Jumbo, kültürümüzün ve tarihimizin bir parçası haline gelen restoranların ortak noktası olan ‘zamansızlık ve kalite’ vurgusundan yola çıkarak, Cumhuriyetimizin 100. yılında lezzetleriyle markalaşmış Ege Bölgesi’ndeki asırlık restoranların sevilen yemeklerini, aynı sofrada bir araya getirdi. Şef Osman Sezener ev sahipliğinde ve gazeteci yazar Nedim Atilla’nın anlatımıyla gerçekleşen etkinlik, Cumhuriyetimizin önemli olaylarına tanıklık eden Arkas Arcademia Mattheys Köşkü’nde gerçekleştirildi.

Jumbo ev sahipliğinde düzenlenen “Asırlık Restoranlardan Zamansız Tabaklar” etkinlikler serisinin ikincisinde şef Osman Sezener, geçmişin lezzet mirasını günümüz gastronomi trendleriyle harmanladı. İstanbul’dan sonra Ege Bölgesi’ndeki asırlık restoranların geleneksel yemeklerini Arkas Arcademia Mattheys Köşkü’nde misafirlerine sunan Jumbo, Türk gastronomi kültürüne ve Cumhuriyetimizin 100. yılına saygı duruşunda bulundu. Atatürk’ün kurmaylarıyla yaptığı toplantılara da ev sahipliği yapmasıyla bilinen Arkas Arcademia Mattheys Köşkü’nün tarihi atmosferinde gerçekleşen etkinlik, misafirleri Cumhuriyet tarihinde bir lezzet yolculuğuna çıkardı.

Şef Osman Sezener Ege’nin asırlık restoranlarının ikonik yemeklerini yorumladı

Jumbo, “Asırlık Restoranlardan Zamansız Tabaklar” etkinlik serisinin 2.’sinde Türk mutfağına kattıkları özgün lezzetlerle markalaşan asırlık mekanların, gelenekten geleceğe uzanan yemekleri ile misafirleri, unutamayacakları bir lezzet yolculuğuna çıkardı.

Gecenin menüsünde; Uşak Asırlık İlyas Usta Lokantası’ndan (1923) Uşak Tarhanalı Mavi k-Kuyruk Karides, Edremit Ömür Lokantası’ndan (1924) Enginarlı Elbasan Tava, Edremit Cumhuriyet Lokantası’ndan (1923) Modern Karnıyarık, Afyon Aşçı Bacaksız’dan (1881) Havuçlu Pilava Sarılmış Kuzu Gerdan, Afyon İkbal Lokantası’ndan (1922) Kabaklı, Tahin Dondurma ve  Tahin Mus gibi ikonik yemekler yer aldı.

Bahriye Tavukçuoğlu: “Ege’nin zengin mutfak kültürünü yansıtmak adına İzmir’e konuk olduk”

İzmir’de gerçekleşen özel gecede konuşan Jumbo Genel Müdürü Bahriye Bayraklı Tavukçuoğlu, ‘’Haziran ayında İstanbul’da başlattığımız etkinlik, gastronomi severlerden ve sektör temsilcilerinden büyük ilgi gördü. Bu kez, Ege’nin zengin mutfak kültürünü yansıtmak adına İzmir’e konuk olduk. Değerli dostlarımızla buluştuğumuz bu özel gecede, Cumhuriyetimizin 100. yılına özel bir anıyı paylaşmanın gururunu yaşıyoruz. Şef Osman Sezener’in önderliğinde, Ege’nin kalbinde asırlık izler taşıyan özel lezzetlerden oluşan bir menü hazırladık. Bu lezzetlerin hikayelerini, sektörün duayen gazetecisi Nedim Atilla’nın eşsiz anlatımıyla dinledik. Gece boyunca, JUMBO ürünleriyle zamansız lezzetleri deneyimleme şansına eriştik. Bu kutlamada ayrıca, heyecanla duyurduğumuz bir projeyi paylaşmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Türk gastronomi sektörüne duyduğumuz saygının bir göstergesi olarak, İstanbul’un ardından İzmir ve Bodrum’un da dahil olduğu MICHELIN Rehberi’ne Türkiye resmi partneri olarak destek vereceğiz. Kültürümüzün ve tarihimizin bir parçası haline gelen asırlık restoranların ortak noktası olan ‘zamansızlık ve kalite’ aslında JUMBO’nun hikayesini de anlatıyor. Bu gece, dostlarımızla bir araya gelmenin, birlikte yemek yemenin ve keyifli vakit geçirmenin anlamını yansıtıyor. İşte JUMBO, sofralarımıza değer kattığı yer tam da burası’’ diye konuştu.

Hortense Wood: “İmparatorluğun kaderi Mattheys Köşkü’nde tartışılıyor”

Jumbo etkinliğine ev sahipliği yapan Arkas Arcademia Mattheys Köşkü, yaşadığı dönemde Bornova’nın bilinen isimlerinden olan Hortense Wood’un ev sahipliği yaptığı tarihi bir köşk. Köşkün sahibi Bayan Wood 16 Eylül 1922 tarihini attığı günlüğünün bir sayfasına şu satırları düşmüştü: “Mustafa Kemal evime geldi. Yanında İsmet Paşa ve diğer generallerle meşhur Türk kadını Halide Edip vardı. Mustafa Kemal Paşa onların arasında bir başka idi. O’nu tanımaktan ve karşı karşıya gelip konuşmaktan duyduğum sevinç sonsuzdu. Oturup 15 dakika kadar sohbet ettik. Mustafa Kemal sonra benden izin istedi. Ardından da Fevzi, İsmet, Asım Paşa’larla Halide Edip üst kata çıktılar. Evet, şu anda İmparatorluğun kaderi evimin üst kısmında yatak odamın önündeki piyanonun yanında, kadife koltuklarda tartışılıyor.”