Skip to content Skip to footer

Kahve Dünyası dondurma anketinin sonuçlarını açıkladı

Taze ve doğal içeriklerle hazırlanan el yapımı lezzetli çeşitleriyle dondurma sevenlerin ortak noktası olan Kahve Dünyası, Dünya Dondurma Günü özelinde gerçekleştirdiği anketle dondurma tüketim alışkanlıklarımıza ışık tuttu. Ankete katılanların yüzde 84’ü dondurmanın her mevsim tüketilebileceğini söyledi. Katılımcıların yüzde 78’i dondurmayı karışık tercih ederken, dondurmada olmazsa olmaz denilen ilk lezzet çikolatalı oldu.

Yaz denildiğinde akla gelen lezzetlerin başında şüphesiz dondurma geliyor. Her yıl Temmuz ayının üçüncü pazar günü de sevilen bu tada adanarak, Dünya Dondurma Günü olarak kutlanıyor. “Hepimizin Ortak Noktası” Kahve Dünyası, bu lezzet dolu gün için sosyal medya üzerinden 2500 kişinin katılımıyla gerçekleştirdiği anketle dondurma tüketim alışkanlıklarımızı ortaya koydu. Ankete katılanların yüzde 84’ü her mevsim dondurma yenir diyerek dondurma sevgisini gösterdi. Katılımcıların, yüzde 53’ü dondurmada olmazsa olmaz dedikleri lezzetin çikolata olduğunu söyledi. Çikolata yanıtını yüzde 19 ile vanilyalı ve fıstıklı dondurma çeşitleri izledi. Çilekli ise yüzde 10 ile dördüncü sırada yer aldı.

Kahve Dünyası, yaptığı anketle katılımcılarına dondurmayı en iyi tarif eden kelimeyi de sordu. Yüzde 38 oranında yaz cevabı alınırken, yazın ardından en çok verilen cevaplar yüzde 35 ile keyif yüzde 14 ile lezzeti tatlı ve yüzde 13 ile çocukluk oldu. Ankete katılanlar dondurma yemek için en ideal zamanın yüzde 52 ile akşamdan sonra olduğunu ifade etti. Öğlen saatlerinde yanıtını verenlerin oranı ise yüzde 48…

Dondurmada yeni lezzetlere açığız

Anket, dondurmayı en fazla külahta sevdiğimizi ve yeni lezzetlere açık olduğumuzu da ortaya çıkardı. Katılımcıların yüzde 65’i dondurmalarını külahta, yüzde 35’i ise kasede tüketmeyi tercih ettiğini belirtti. “Hep favori çeşitleriniz mi, yoksa tek seferde yeni deneyimler mi” sorusuna yüzde 62  “Değişiklik güzeldir” yanıtını verirken, yüzde 38’i ise “Bildiğimden şaşmam, hep aynı çeşit” dedi. Bunun yanı sıra dondurmayı karışık sevenlerin oranı yüzde 79 iken, tek çeşit tercih edenlerin oranı ise yüzde 21’de kaldı. Dondurma yemek hem ferahlatıcı hem de çok keyifli… Peki, bir kerede en fazla kaç top yiyebilirsiniz? Ankette bu soruyu rekorum 1-3 top ve 3-5 top diyerek yanıtlayanların oranı yüzde 36 ile eşit kaldı. 9-12 top yiyebilenlerin oranı yüzde 15 olurken, 5-8 top tüketenler ise yüzde 13 ile son sırada yer aldı.

Tercihimiz doğal içerikli dondurmalardan yana

Kahve Dünyası, sosyal medya üzerinden yaptığı ankette, “Yazın popüler çeşitlerini kombinlesek senin favorin hangisi olur” sorusunu da yöneltti. Bu soruya gelen yanıtlar sırasıyla şöyle oldu: Bitter çikolatalı-çilekli ve kaymaklı yüzde 27, sütlü çikolatalı-fıstıklı ve vanilyalı yüzde 26, kahveli-bal bademli ve damla sakızlı yüzde 24, sütlü çikolatalı-vişneli ve limonlu yüzde 23.  Kahve Dünyası “Dondurma tercihinizde olmazsa olmazınız” sorusuna da yanıt aradı. Katılımcıların yüzde 53’ü doğal içerikli olması yanıtını verirken, diğer katılımcılardan yüzde 25 ile taze meyveler olması, yüzde 12 ile günlük süt kullanılması ve yüzde 9 ile ev yapımı olması yanıtları alındı.