Skip to content Skip to footer

Kasko Yaptırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kara taşıtları için isteğe bağlı olarak yaptırılan kasko sigortası, olası bir hasar ya da kayıp durumunda araçları güvence altına alıyor. Poliçe kapsamına alınan teminatlar sayesinde sigorta şirketleri hasarın belirli bir bölümünü karşılıyor.

Poliçe Kapsamına Dikkat

Aracınızı risklere karşı en iyi şekilde korumak için kasko sigortasında yer alan teminatlar büyük önem taşıyor. Sigorta yaptırmadan önce tüm risklerin göz önünde bulundurulması gerekiyor. Kapsamı yeterince geniş olmayan poliçeler, olumsuz durumlarda istenen desteğin alınamamasına neden oluyor.

Özellikle sorumluluk teminatı, çoğu kişinin kasko poliçesinde yer vermek istediği maddelerden biri. Standart olarak herkesin yaptırması gereken Zorunlu Trafik Sigortası, kaza sırasında kusurun sizde olduğu durumlarda, çarptığınız araçla birlikte araç içinde bulunan kişilerin ve yayaların da maddi hasarlarını karşılıyor. Ancak sizin bedensel ve maddi hasarlarınızın karşılanması için kasko poliçesinde teminatların belirtilmesi gerekiyor.

Özel Şartların Kapsamı

Kasko poliçelerinde genel ve özel olmak üzere farklı şartlar ve teminatlar yer alıyor. Bu teminatlar sayesinde özel durumlarda da araçların güvence altına alınması sağlanıyor. Halk hareketleri, su taşkınları ve deprem gibi doğal afetler beklenmedik zamanlarda araçların hasar almasına neden olabiliyor. Poliçenize bu teminatları da ekleyerek hem genel hem de özel durumlarda aracınızı koruyabilirsiniz.

Aracın Gerçek Değeri

Kasko değer listesi, araçların ortalama piyasa değerini ifade ediyor. Maddi ve bedeni kayıplara neden olan olası bir kaza durumunda sigorta şirketlerinin karşılayacağı üst limit, bu değere göre belirleniyor. Bu nedenle araç sahiplerinin, sigorta şirketinin limiti doğru belirleyip belirlemediğine dikkat etmesi gerekiyor.

Servis Ağı Yeterli mi?

Kasko yaptırırken yalnızca şartlar ve fiyatlar değil, kasko şirketinin servis ağı da büyük önem taşıyor. Şehir içinde ya da şehir dışında aracınızda hasar meydana geldiğinde, zaman kaybı yaşamamanız için bulunduğunuz bölgeye yakın bir servisin olması gerekiyor. Yetkili servis sayısı kadar önemli olan noktalardan biri de deneyimli bir ekibin bulunması oluyor çünkü mevcut hasarın doğru tespit edilmesi ve aracın onarılmasında uzmanlarla çalışmaya da dikkat etmek gerekiyor.

7/24 Yardım Hizmeti Var mı?

Trafikte kazaların ve arızaların ne zaman olacağını bilmek mümkün olmadığı için günün her saati yararlanılabilen kasko sigortasının önemi artıyor. Herhangi bir olumsuz durum yaşadığınızda, kasko poliçesinin 7/24 yardım hizmetini kapsaması oldukça önemli hale geliyor. Bu sayede saat fark etmeksizin, yaşanılan sorun çözüme kavuşturulabiliyor.

İkame Araç Veriyor mu?

İkame araç, kasko sigortasında araç sahiplerinin hayatını kolaylaştıran teminatlardan biri. Poliçesine ikame araç teminatı ekleme konusunda titiz davrananlar, trafikte yaşayacakları olumsuz durumlar için ekstra önlem alabiliyor. Yedek araç güvencesi ile günlük hayatlarına devam edebiliyor. Bu teminat sayesinde hasar alan ya da bozulan aracınız serviste onarılırken ikame aracınızla araç kullanmaya devam edebilirsiniz.

Hasarsızlık İndirimi de Önemli

Kasko sigortası sayesinde daha iyi bir hizmet almak isteyenler, hasarsızlık indirimine de dikkat ediyor. Sigorta süresi olan 1 yıl dolduğunda, bu süre boyunca trafikte herhangi bir kazaya karışmamış olanlara hasarsızlık indirimi uygulanıyor. Araç sahipleri, bir sonraki yılın poliçesi için indirim hakkı kazanıyor. Bu uygulama sigorta şirketine göre değiştiği için kasko sigortası yaptırırken hasarsızlık indirim oranlarına ve şartlarına dikkat etmek gerekiyor.

Kasko Yaptırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler - Perakende.org