Skip to content Skip to footer

Kentsel dönüşüm destek paketi açıklandı

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile hazırlanan kentsel dönüşüm için yüklenici ve konut üreticilerine destek paketlerini açıkladı.

Kredi üst limiti 600 bin TL’den, 1 milyon 250 bin TL’ye çıkartıldı. “Kentsel Dönüşüm Finansman Paketi” kapsamında kişi başı 1 milyon 250 bin liraya kadar finansman imkanı sunulacak, maliyetin 840 baz puana kadarlık kısmı karşılanacak. Kentsel dönüşümde yüklenici ve konut üreticisi firmalara sağlanan Hazine destekli kefalet sistemi kapsamında uygulanan tazmin oranı yüzde 7’den yüzde 9’a çıkarıldı.

Yüklenici ve konut üreticilerine 12 ay ödemesiz dönem, 48 ay vadeyle 250 milyon TL’ye kadar finansman sunulacak, 50 milyar TL kefalet limiti kullanıma açılacak.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, şu ifadeler yer aldı:

“Maliklere yönelik sunduğumuz finansman paketi kapsamında kişi başı 1 milyon 250 bin liraya kadar finansman imkanı sunuyor, finansman maliyetinin 840 baz puana kadarlık kısmını karşılıyoruz.

Hazine destekli kefalet sistemi kapsamında şu ana kadar uyguladığımız tazmin oranını bu paket özelinde yüzde 7’den 9’a çıkarıyoruz.

Çok uygun koşullarda sağlanan bu finansman paketimiz ile 12 ay ödemesiz dönem imkanı dahil toplam 48 ay vade ile 250 milyon liraya kadar finansman imkanı sunuyoruz. Bu doğrultuda 50 milyar lira kefalet limitini kullanıma açıyoruz.”