Skip to content Skip to footer

Kervan Gıda, GES yatırımlarıyla sürdürülebilirliğe katkı sağlıyor

2022 Küresel En İyi 100 Şekerleme Şirketi arasında yer alan ve Türkiye’deki en yüksek yumuşak şeker üretim kapasitesine sahip olan Kervan Gıda, sürdürülebilir enerji yatırımları konusunda önemli adımlar atmaya devam ediyor. Depo ve üretim merkezlerine 5 adet GES santrali kuran Kervan Gıda, bu yatırımlarının yanı sıra Manisa-Gördes’e ortalama 20 milyon dolarlık GES santrali yatırımı yapmayı planlıyor.

Türkiye’nin sektöründe öncü markalarından olan Kervan Gıda, çevreye saygılı temiz enerji prensibiyle üretim tesisi ve depolarını Güneş Enerji Santralleri (GES) ile donatıyor. Akhisar-1, Akhisar-2, Akhisar merkez depo ve Akhisar Lojistik Merkez depo çatılarında 3.8 MW, Uçantay’da ise 0,7 MW gücünde 3 milyon dolarlık GES santralleri kuran Kervan Gıda, bu yatırımlar sayesinde yıllık 6.000.000 kwh enerji elde ederek 1.533 dikilen ağaca denk şekilde doğaya katkıda bulundu. Şu anda enerji ihtiyacının yüzde 15’ini GES santrallerinden karşılayan ve GES kapsamında yeni yatırımlar planlayan Kervan Gıda, 4 yıl içinde tüm üretim tesislerinde yıllık 40.000.000 kwh enerji elde ederek enerji ihtiyacının yüzde 100’ünü güneş enerjisinden karşılamayı hedefliyor.

“Toplam tüketimimizin yüzde 100’ü sürdürülebilir enerji kaynaklarından karşılanacak”

Kervan Gıda olarak yenilenebilir enerji çalışmalarını firma kültürü haline getirdiklerini belirten Kervan Gıda Genel Müdürü Burhan Başar, “Yenilenebilir enerjide yaptığımız en önemli yatırım Akhisar bölgesinde bulunan tüm çatılarımızın üzerine GES kurmak oldu. Kurulan bu GES’ ler sayesinde hem kendi enerjimizin bir kısmını güneşten sağlayarak ülke ekonomisi ve enerji yönetimine katkıda bulunuyor, hem de karbon ayak izimizi azaltarak doğaya saygılı bir politika izliyoruz. Mevcut GES projesi yatırımımızla toplam tüketimimizin yüzde 100’ünün sürdürülebilir enerji kaynaklarından karşılanacağını düşünüyoruz. GES yatırımlarımızı geri kazanım hesabına göre değerlendirdiğimizde ise yatırımımızın 4 yıl gibi kısa bir sürede kendisini amorti edeceğini hesaplıyoruz” dedi.

“Manisa ile birlikte maksimum GES yatırımına sahip olacağız”

Tüketimlerini sürdürülebilir enerji ile karşılamak için GES yatırımlarına devam ettiklerini belirten Başar, “Çatı yatırımlarına ek olarak Manisa’nın Gördes ilçesinde 310 bin metrekarelik arsa satın aldık ve buraya da yaklaşık 20 milyon dolarlık bir yatırımla güneş panellerimizi yerleştireceğiz. Planladığımız santralin 20.5 MW gücünde olmasını bekliyoruz. Bu yatırım tamamlandığında Kervan Gıda olarak tüm enerji ihtiyacımızı karşılayacağını planladığımız ve yasal sınır olan maksimum GES kurulum yatırımına sahip olmuş olacağızdiye konuştu.

Kervan Gıda, GES yatırımlarıyla sürdürülebilirliğe katkı sağlıyor - Perakende.org