Skip to content Skip to footer

Kiğılı’dan “Zafer Bayramı”na yapay zekâ (AI) programı Midjourney ile kutlama

Türkiye’de erkek giyim moda perakendesinin öncü markası Kiğılı, 30 Ağustos Zafer Bayramı”nı, teknolojik yenilikleri kullanarak yapay zekâ(AI) programı Midjourney ile hazırladığı reklam filmi ile kutladı.

Kiğılı’nın “30 Ağustos Zafer Bayramı” filminde, Kurtuluş Savaşı’nı anlatan 5 hareketli görsel kullanılırken, görseller bağımsız bir araştırma laboratuvarı tarafından geliştirilmiş olan ve metinleri resimlere dönüştüren yapay zeka(AI) hizmeti olan Midjourney kullanılarak oluşturuldu.

Filmde kullanılan ve yapay zekâ Midjourney tarafından hazırlanan görseller için, bilgi-istem mühendisleri tarafından oluşturulan ve Kurtuluş Savaşı’nı hikayelendiren metinler kullanıldı. Bu metinler yapay zekâ Midjourney tarafından sanatsal şekilde birleştirerek tamamen yepyeni ve başka bir örneği bulunmayan görsellere dönüştürüldü. Filmde yer alan askerler ve tüm karelerdeki detaylar özel olarak renklendirip yapay zekâ ile oluşturulurken, Kiğılı’nın “30 Ağustos Zafer Bayramı”nı kutladığı filmin seslendirmesi ise ünlü oyuncu Emre Kınay tarafından gerçekleştirildi.

Kiğılı’nın dijital kanallarında yayınladığı Türkiye’de yapay zekâ tarafından hazırlanan görseller kullanılarak ilk kez oluşturulan reklam filmi ve görseller izleyenlerden tam not aldı.