Skip to content Skip to footer

Klima Seçimi Nasıl Yapılır?

Yaşam alanlarımıza konfor katan iklimlendirme cihazları olan klimalar, farklı özellikler ve farklı teknolojilerle beğenilere sunuluyor. Kış aylarında ortamın havasını ısıtmak ve yumuşatmak yaz aylarında ise serinlemek için kullanılan klima modelleri arasından beklenti ve mekânınıza uygun bir seçim yapabilirsiniz. Pek çok marka tarafından piyasaya sunulan klima çeşitleri arasından bir seçim yapmak zorlayıcı olabilir. Bu noktada klima seçimi yaparken nelere dikkat edilmesi gerektiğini bilmek ve önemli noktaları atlamamak oldukça önemli. Peki klima seçimi nasıl yapılır, klima seçimi yaparken nelere dikkat edilmelidir?

Metrekareye Uygun BTU: Klima Hesabı Nasıl Yapılır?

Klima seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri klima kapasitesidir. Açılımı British Thermal Unit olan BTU, klimanın performansı ile yakından alakalı olduğu için önemlidir. Bir libre suyun sıcaklığını bir adet Fahrenheit (ºF) yükseltmek için gerekli olan ısı miktarını ifade eden BTU kavramı, kısaca klima kapasitesi olarak da bilinir. Peki kaç BTU klima almak gerekir, klima BTU hesaplama nasıl yapılır?

Klima satın alırken özellikleri incelendiğinde BTU/h ibaresine sıklıkla rastlanır. Klima BTU/h bir klimanın 1 saatte ortamdan aldığı veya ortama yaydığı enerji miktarını ifade eder. Yani bir klimanın 1 saat içinde ortama yaydığı ya da ortamdan aldığı enerji miktarı ne kadar fazla ise cihazın ısıtma – soğutma kapasitesi de o kadar yüksek olur. Bu sebeple daha büyük mekânlar için daha yüksek BTU değerine sahip klimaları daha küçük mekânlar içinse daha düşük BTU değerine sahip klimaları seçmek gerekir. Klima BTU hesabı yapmak için şu yöntem kullanılabilir:

Soğutma İhtiyacı (BTU/h) = Bölge Katsayısı x Soğutulacak Alan (m²)

Bölge katsayısı, yaşanılan yerin iklimine göre belirlenen katsayıları ifade eder. Bu katsayılar şu şekildedir:

İç Anadolu Bölgesi: 346

Karadeniz Bölgesi: 385

Marmara Bölgesi: 385

Ege Bölgesi: 423

Akdeniz Bölgesi: 445

Güneydoğu Anadolu Bölgesi: 462

Doğu Anadolu Bölgesi: 308

Bu bilgiler ışığında Ege Bölgesi’ndeki bir evin 22 metrekarelik bir odası için klima seçimi yapılacağı düşünülürse şu şekilde bir hesaplama yapılması gerekir:

22 x 423 = 9.306 BTU/h

Eğer klimayı kullanacak kişi sayısı 4’ten fazla ise bu kişilerin her biri için de 600 BTU ilave etmek çok daha doğru bir klima seçimi yapmaya yardımcı olacaktır. Buna göre;

4 kişi için = 4 x 600 = 2.400 BTU/h

9.306 + 2.400 = 11.706 BTU/h

Sonuç olarak bu özelliklerdeki bir mekân için 12.000 BTU/h kapasiteli bir klima seçimi yapmak doğru olacaktır.

Klima Seçimi Yaparken Dikkat Edilecek Diğer Hususlar

Uygun klima seçimi yapabilmek BTU hesabının yanı sıra dikkat edilmesi gereken diğer unsurlar şu şekildedir:

  • Klima tipine karar verilmesi gerekir. Duvar tipi klima, taşınabilir klima, salon tipi klima ve ticari klima gibi farklı klima çeşitleri Bunlar arasından kullanılacak mekân ve kişi sayısına uygun olarak bir seçim yapılmalıdır.
  • Klima satın alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında ayrıca enerji verimliliği yer alır. Daha tasarruflu bir klima kullanımı için A sınıfı klima modelleri tercih edilmelidir.
  • Klima seçimi ayrıca çalışma sıcaklık aralığı ve nem alma özellikleri gözetilerek yapılmalıdır.
  • Özellikle çocuklu aileler ve günün büyük kısmını evde geçirenler için cihazın sessiz çalışması da önemli bir kriter olabilir.
  • Klima satın alırken Vestel, Baymak, Samsung, Airfel, Bosch, LG, ECA gibi alanında uzman bir markanın ürününü tercih etmek önemlidir. Bu hem daha uzun ömürlü bir cihaza sahip olunmasını hem de montaj, garanti ve servis süreçlerinde avantaj sağlar.