Skip to content Skip to footer

Koruma, global tarım buluşması Growtech Fuarı’nda ürünlerini sergiledi

Dünyanın ve Türkiye’nin gündeminde ilk sıralara oturan tarım sektörü, gıda güvenliği ve sürdürülebilirliğinde hayati öneme sahip. Tarımda verimliliğin artması ve çiftçilerin ürünlerini güvenle sofralara ulaştırmasında ise bitki koruma ürünleri kritik bir rol üstleniyor. Kimya sektörünün yüzde 100 yerli sermayeli şirketi Koruma Klor Alkali San. ve Tic. A.Ş., tarımın ve çiftçilerin hizmetine sunduğu bitki koruma ürünleri alanındaki geniş ürün yelpazesi ile sektöre yön veriyor. Koruma, son olarak Antalya’da düzenlenen dünyanın en büyük örtü altı fuarı olan Growtech 2022’de bu yıl da yerini aldı. Uluslararası tarım sektörüne ev sahipliği yapan fuarda ziyaretçilerin yoğun ilgisi ile karşılaşan Koruma, ihracat potansiyelini artıracak yeni görüşmeler yapma imkanı da buldu.  

Dünyanın en büyük örtü altı (seracılık) tarım sektörü fuarı olan ve bu yıl 21.’si Antalya ANFAŞ Fuar Merkezi’nde düzenlenen Growtech Fuarı, 27 ülkeden 571 katılımcı ve 140 ülkeden 60 binden fazla ziyaretçiyi buluşturdu. Koruma, tarım sektöründeki en yeni ürünlerin ve teknolojilerin tanıtıldığı bu uluslararası organizasyona katılarak, tarım sektörünün hizmetine sunduğu geniş ürün yelpazesini sergiledi. Ürünleri ve yenilikçi çözümleri ile dünyanın pek çok ülkesinden fuara katılan ziyaretçilerden tam not aldı.

Türkiye’nin en büyük bitki koruma ürünleri üreticilerinden biri olan Koruma, çiftçilerin farklı ihtiyaçlarına seslenen 300’e yakın ürünü ve Ar-Ge çalışmaları ile sektördeki öncü konumunu güçlendirmeye devam ediyor. Ar-Ge’ye yaptığı yatırımlar ve uzman ekibi sayesinde Türkiye’de birçok aktif maddeyi ilk kez üreten yüzde 100 yerli sermayeli Koruma, Türk tarımının gelişime ve cari açığın azalmasına da katkı sağlıyor.

Dünyanın en büyük örtü altı fuarı olan Growtech Fuarı’nı değerlendiren Koruma Klor Alkali San. ve Tic. A.Ş./ Tarım Grubu Teknik Müdürü Gökhan Baştuğ, “Tarım Grubu olarak bitki koruma ürünleri sektöründe uzun yıllara dayanan deneyim ve uzmanlığımız ile bugüne kadar pek çok ilki gerçekleştirerek ülkemiz tarımının gelişimine katkı sağlıyoruz. Türkiye tarım alanında dünyada çok önemli bir konumda yer alıyor ve tarımın beşiği olan Anadolu topraklarının bereketi ülkemizin yanı sıra dünyanın pek çok ülkesine ulaşıyor. Tarımda verimliliğin artması, tarlada başlayan gıda kayıplarının önüne geçilmesi ve ihracatın ileriye taşınmasında, bitki koruma ürünleri kritik öneme sahip. Koruma Klor Alkali olarak tarım sektörünün global buluşmalarından biri olan Growtech Fuarı’nda bu yıl da yerimizi alarak geniş bir yelpazedeki ürünlerimizi sergileme ve tanıtma imkanı bulduk. Bizim için tüm paydaşlarımızla bir araya geldiğimiz son derece verimli geçen bir fuar oldu” dedi.

Örtü altı tarımda dünyanın en büyük fuarı olan ve tarım sektörüne getirdiği yeniliklerle farklılaşan Growtech’in gerek katılımcı gerekse ziyaretçi profili ile önemini bir kez daha kanıtladığını belirten Gökhan Baştuğ, çiftçilerin yoğun ilgisinden dolayı mutlu olduklarını ve fuar boyunca stantlarında ağırladıkları çiftçilere bilgiler vererek, sahada yaşadıkları sorunlarla ilgili çözüm önerilerini sunduklarını dile getirdi. Baştuğ, sözlerini şöyle noktaladı: “Çiftçilerimizin yanı sıra sektörümüzün önemli temsilcilerini, bayilerimizi ve distribütörlerimizi standımızda ağırladık. Dünyanın dört bir yanından fuara katılan tedarikçilerimizle bir araya geldik. Growtech, şirketimizin halihazırdaki ihracatına ivme katacak yeni bağlantıların kurulması noktasında da önemliydi. Kazakistan, Türkmenistan, Mısır, Ürdün, Birleşik Arap Emirlikleri ve Gürcistan gibi ülkelerden gelen potansiyel müşterilerle ihracat olanaklarımızı değerlendirdik” diye konuştu.