Skip to content Skip to footer

Lavanta dünyası lavandist ile konuşuldu

Ulus Liv Hospital Toplantı Salonu’nda “lavanta” ve “lavantalı ürünleri” merkeze koyan seçkin bir buluşma gerçekleşti. Lavandist markasının kurucusu Osman Tugay’ın katılımıyla gerçekleşen bu buluşma,  Yeni Nesil Tarımda Stratejik Marketing grubunu oluşturan Beze Grup Kurucu Başkanı Bengü Bilik, Atölye Puzzle Sahibi Aslı Levent ve Gazeteci Ayşe Dural tarafından düzenlendi.  Liv Hospital adına ev sahipliğini üstlenen Monik İpekel’in yanı sıra pek çok seçkin davetli ve basın mensubu bu buluşmaya katıldı. “Herkes için lavanta, herkes için Lavandist” diyerek yola çıkan Lavandist kozmetik bakım ürünleri markasının ürün ailesine yeni katılan Lavanta Sülfatsız Saç Şampuanı da büyük ilgi gördü.

İstanbul’dan ilham alarak kurulan ve ürünlerini şimdilik sadece kendi online sitesi lavandist.com’dan satışa sunan  Lavandist kozmetik bakım ürünleri ailesi genişliyor. Ulus Liv Hospital Toplantı salonu’nda pek çok medya mensubu ve davetlinin katıldığı toplantıda konuşma yapan Osman Tugay,  Lavandist Lavanta Sülfatsız Şampuan’ın markanın en yeni ürünü olduğunu belirterek, Markamızın yeni ürünü Sülfatsız Şampuan, diğer ürünlerimiz gibi kadın erkek herkesin kullanabilmesi için üretildi. Lavandist Sülfatsız Şampuan, özel olarak geliştirilmiş formülü ile saç ve saç derisinin besin eksikliklerinin giderilmesine yardımcı oluyor” dedi.

Analiz raporlu lavanta yağı

Silivri’nin Kurfallı köyünde lavanta tarımı yapan Osman Tugay toplantıda, beyaz yakalı yöneticilikten çiftçiliğe geçiş serüvenini, lavanta tarımına başlama nedenlerini, felsefesini de davetlilerle paylaştı. Tugay’ın, Lavandist lavanta yağı hakkında verdiği bilgiler ise çok ilgi çekti. “Lavanta yağından anlayan birinin yağ kalitesiyle ilgili soracağı ilk soru kafur oranının ne kadar olduğudur. Bu oran da Avrupa Farmakope’sine göre maksimum %1,2’dir” diyen Tugay, Lavandist Lavanta Yağın’nın kafur oranın ise bu orandan çok daha düşük, %0,13 olduğunu vurguladı. Tugay, Lavandist Lavanta Yağı’nın analiz raporlu bir ürün olduğunu da belirterek şu bilgileri verdi:Analiz raporu olmayan lavanta yağları güvenli değildir.  Bu yüzden hiçbir üretici yağının kalitesini ispattan birkaç yüz liralık analiz maliyeti için kaçınmamalıdır. Üreticinin yapacağı tek şey üniversitelerin laboratuvarlarında ve akredite laboratuvarlarda yağlarının analizlerini yaptırmasıdır Bizim yağımız da bir üniversitenin laborutuavarından alınmış analiz raporuna sahip olduğu için güvenle kullanılanbilir” dedi. Tugay ayrıca bu raporun mutlaka tüketiciyle paylaşılması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Toplantiya katilanlar

 “Distilasyon ünitesinin varlığı lavanta köyü olmak için çok önemli bir adımdı”

Osman Tugay bölgelerinde lavanta tarımı gibi distilasyon ünitelerinin dağınık ve uzak olması sebebiyle,  planladıkları  distilasyon yatırımını bir sene öne çekerek 2021 senesinde yaptıklarını belirterek sözlerine şöyle devam etti: “Distilasyon ünitesinin varlığı lavanta köyü olmak için çok önemli bir adımdı. Böylece yakın çevremizdeki üreticilerin lojistik ve hasadı planlama ile ilgili zorlukları çözülmüş oldu. Tesisimiz İstanbul Avrupa yakasındaki üreticilere kabul edilebilir uzaklıktadır ve kapasitemiz yettiğince hizmet vermekteyiz. Distilasyonun bir diğer ve önemli faydası civar üreticilerle tanışma ortamı sağlamasıdır. Bu şekilde yağların birlikte pazarlanma imkanı oluşmuştur.”

Toplantıda Liv Hospital Deri ve Zührevi Hastalıklar doktorlarından Doç. Dr. Anıl Gülsel Bahalı da lavantanın böcek kovucu, nemlendirici, antiseptik, antifugal özelliklerinden söz ederek,  “Aslında bunlar doğrulanmış bulgular değil. O yüzden dozaj konusunda ve ürünlerin doğallığı konusunda dikkatli olmak gerekli” dedi. Doç. Dr. Anıl Gülsel Bahalı, önümüzün yaz ayları olduğunu belirterek, 50 faktörlü güneş koruyucularını kullanılması, bol bol su içilmesi ve güneş altında makyaj yapılmaması gerektiği konusunda da uyardı.

Sülfatsız Şampuan ile aynı anda piyasya çıkan Lavandist Lavanta Kolonyasının çanta boyu da, toplantıda tanıtıldı. Bu, iki ürünle markanın ürün sayısı 11’e çıkmış oldu.

Lavanta dünyası lavandist ile konuşuldu - Perakende.org