Skip to content Skip to footer

Lila Kağıt, Erzurum’daki yeni üretim tesisinin temelini attı

Türkiye’nin önde gelen hijyenik temizlik kağıdı üreticisi Lila Kağıt’ın, 3 milyar TL’yi aşan yatırım bedeli ile Erzurum’da kuracağı yeni üretim tesisinin temeli atıldı.

17 Mayıs Cuma günü düzenlenen temel atma törenine T.C. İçişleri Bakanlığı Bakan Yardımcısı Bülent Turan, Erzurum Valisi Mustafa Çiftçi, Erzurum Milletvekili Selami Altınok, Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen ile birlikte, Lila Kağıt Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Öğücü, Genel Müdürü Alp Öğücü ve çok sayıda davetli katıldı.   

Dünyada 5 kıtada 80’den fazla ülkeye gerçekleştirdiği ihracat ve Sofia, Maylo, UltraBerrak, Nua markaları ile temizlik kağıdı sektörünün önemli oyuncularından biri olan ve geçtiğimiz günlerde gerçekleştirdiği halka arzla hisseleri Borsa İstanbul’da işlem görmeye başlayan Lila Kağıt, Erzurum yatırımına hız verdi.

Doğu Anadolu ve Doğu Karadeniz’in ilk kağıt üretim merkezi ve en büyük ağır sanayi yatırımlarından biri olacak Lila Kağıt Erzurum tesisinin temel atma töreni T.C. İçişleri Bakan Yardımcısı Bülent Turan, Erzurum Valisi Mustafa Çiftçi, Erzurum Milletvekili Selami Altınok, Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen’in iştirakleriyle, şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Öğücü ve Genel Müdürü Alp Öğücü’nün ev sahipliğinde; çok sayıda davetlinin katılımı ile gerçekleşti.

Erzurum’da kurulacak sürdürülebilir üretim tesisi sayesinde ilk etapta bölgenin temizlik kağıdı ihtiyacının karşılanması, ardından Azerbaycan, Gürcistan, Irak gibi yakın coğrafyalar ve Türki Cumhuriyetlere temizlik kağıdı ihracatı yapılması hedefleniyor. Bölgede istihdamın artırılmasına önemli katkı sunacak Erzurum tesisi için yapılacak toplam yatırım ise 3 milyar Türk Lirası’nın üzerinde olacak.

1716190684 Lila Erzurum Temel Atma 1

2025 yılının ilk yarısında birinci fazı faaliyete geçecek tesiste, ilk etapta Tekirdağ Ergene’deki mevcut Lila Kağıt fabrikasından getirilecek bobin kağıtlar işlenerek; tuvalet kağıdı, havlu kağıt, mendil, peçete gibi temizlik kağıdı ürünlerine dönüştürülecek. 2027 yılı itibarıyla ise kağıt üretimi hattının da Erzurum’da faaliyete geçmesi ve yıllık brüt 35.000 ton kağıt üretimi gerçekleştirilmesi planlanıyor.

Temel atma töreni sonrası görüşlerini paylaşan Lila Kağıt Genel Müdürü Alp Öğücü; “Lila Kağıt olarak, Doğu Anadolu ve Doğu Karadeniz’in ilk temizlik kağıdı üretim tesisinin temelini attık. Halka arz sürecimizde tüm yatırımcılarımıza taahhüdümüz; elde edilecek gelirle büyüme ivmemize devam etmek ve yatırımlarımızı hızla hayata geçirmekti. Hiç vakit kaybetmeden taahhüdümüz olan Erzurum fabrika yatırımımızın temel atma törenini düzenlemiş olmaktan mutluluk duyuyoruz.

Bu yatırım, Lila Kağıt’ın kurumsal DNA’sında bulunan ‘ezber bozan şirket’ olma özelliğinin bir yansıması niteliğinde. Çünkü, Türkiye’nin bu bölgesinde ağır sanayi yatırımı çok az sayıda. Lila Kağıt olarak temizlik kağıdı işimizi ve ihracatımızı büyütmeyi önemsiyoruz. Ama bizim için daha önemli olan; sanayicilik geçmişimizde öğrendiklerimizi farklı bir bölgeye taşımak, o bölgeyi de aynı şekilde büyütmek, geliştirmek ve değer katmak.

Erzurum’da karar kılmadan önce bölgedeki birçok ili değerlendirdik. Bütün araştırmalarımızın neticesinde; sanayinin gelişmesine imkan sağlayan düz ve geniş bir arazi olması, 5. bölge olup organize sanayi olunca 6. bölge teşviklerinin veriliyor olması, lojistik yollarının üzerinden geçiyor olması ve ihracata açılabilen bir coğrafyada olması bize Erzurum’u işaret etti. Biz Erzurum’u, Erzurum da bizi çok istedi. Dolayısıyla üretim tesisimizin 160 bin metrekarelik alana yayılan 100 bin metrekareye yaklaşan inşaatına başladık.

Tesisimizde yıllık 500 milyon tuvalet kağıdı rulosuna denk bir üretim gerçekleştirecek, yaklaşık 500 kişiye direkt ve indirekt istihdam sağlayacağız. Kullanılmış kağıt ve kartonların iç piyasadan geri toplanıp fabrikamızda değerlendirilmesi sayesinde, selüloz ithalatının da mümkün olduğunca önüne geçeceğiz. Açacağımız yeni tesis, hem bölgenin temizlik kağıdı ihtiyacının karşılanmasında hem de yakın coğrafyalara ihracatta önemli rol oynayarak ülkemizin dış ticaret fazlası vermesine katkı sunacak. Diğer yandan; enerji ihtiyacının bir kısmı kurulacak güneş panellerinden temin edilerek, sürdürülebilirlik adına örnek bir proje niteliği taşıyacak. Yeni tesisimizin ülkemize, sektörümüze ve Erzurumlu hemşehrilerimize hayırlı, uğurlu olmasını diliyorum” dedi.

Erzurum tesisi ile birlikte Lila Kağıt, kurulduğu 2006 yılından bu yana geçen sürede imza attığı öncü yatırımlarına bir yenisi daha ekliyor. Şirketin önümüzdeki dönem planlarında, Türkiye’nin farklı lokasyonlarında toplam 50 MW’lık yenilenebilir enerji yatırımı ve mevcut Ergene tesisinde kapasite artırımı yatırımı da bulunuyor.