Skip to content Skip to footer

Lila Kağıt Türkiye Satış Direktörü Ali Sadak: Lila Kağıt’ın geleceğe yönelik stratejilerini ve hedeflerini açıkladı

Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz? Ali Sadak olarak bu sektörde çalışmanın sizin için en büyük motivasyonu nedir?

1982 doğumlu, evli ve 2 çocuk babasıyım. Eğitimimi Marmara Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nde tamamladım. 2006 yılından 2020 yılına kadar sütlü ürünler, kişisel bakım ve kozmetik gibi birçok farklı hızlı tüketim sektöründe satış yönetimi pozisyonlarında görevler aldım.

2020 yılında ise Lila Kağıt ailesine katılarak Ulusal Kanal ve E-Ticaret Kanalı’nın yönetiminden sorumlu olarak çalışmaya başladım. Ulusal Kanal’ın tekrardan yapılanması ve E-Ticaret Kanalı’nın kurulması sürecinde aktif görev aldım.

18 yıllık hızlı tüketim sektörü tecrübemin sonucunda da Nisan 2024 itibari ile Lila Kağıt’ta Türkiye Satış Direktörü olarak çalışmaya devam ediyorum.

Kendi hayatımda; dinamik, sosyal ilişkilerin gücüne inanan ve dinlemesini iyi bilen biriyim. Bu nedenle satış departmanında çalışmak, müşteri ihtiyaçlarını tespit edip çözümler sunmak için gerekli olan motivasyonu, kendi hayatımdaki özellikler ile uyumluyorum.

Lila Kağıt’ın kuruluşundan bu yana kat ettiği yolculuğu nasıl tanımlarsınız? Şirketin gelişimi hakkında bize bilgi verebilir misiniz?

Lila Kağıt, 2006 yılında Türkiye’nin ve dünyanın hijyenik temizlik kağıdı ihtiyacını karşılamak amacıyla %100 Türk sermayesi ile kurulmuş bir aile şirketi. 2007 yılında 70.000 ton üretim kapasite ile ilk kağıt makinesini kurup faaliyete başladık. Bugüne geldiğimizde ise yıllık 271 bin ton ile üretim kapasitemizi kısa sürede 4 kata çıkararak, temizlik kağıdı alanındaki büyüme ivmemize istikrarlı bir şekilde devam ediyoruz. 300.000 m2 toplam alana yayılı üretim tesisimizde, Sofia, Maylo, UltraBerrak, Nua markalarımız ve tuvalet kağıdı, kağıt havlu, mendil, peçete gibi hijyenik temizlik kağıdı ürünlerimizle tüketicilere ulaşıyoruz. Ürettiğimiz temizlik kağıdının yaklaşık yüzde 70’ini 5 kıtada 80’i aşkın ülkeye ihraç ediyor, ülke ekonomimiz için katma değer sunuyoruz.

“80 BİNDEN FAZLA NOKTADA TÜKETİCİLERİMİZE ULAŞIYORUZ”

Lila Urun Ailesi

Lila Kağıt’ın satış ve operasyonel süreçlerinde önümüzdeki yıllar için belirlediği ana planlar nelerdir? Bu planlar kapsamında ne tür yenilikler veya değişiklikler beklemeliyiz?

Lila Kağıt’ta tüm iş yapış biçimimizi “Aile”, “Güven”, “Gelişim”, “Sorumluluk” ve “Kalite” olmak üzere 5 temel değer üzerine kurguluyoruz. Satış stratejimizi de şirket değerlerimizle paralel ilerletiyoruz. Bu kapsamda, paydaşlarımızı ve müşterilerimizi de “Aile ve Güven“ içine alıyoruz. Hem kendimizi hem de müşterilerimizi geliştirmeyi amaçlıyoruz. Yüksek sorumluluk ve aidiyet duygusuyla hareket edip, hep kalite ve içeriği ön planda tutuyoruz.

Türkiye’nin 81 ilinde, 80.000’den fazla noktada tüketicilerimize hizmet veriyoruz. Yaklaşık 700 direkt çalıştığımız müşterimiz var ve bu müşterilerimiz aracılığıyla markalarımızı en doğru noktalarda, en dengeli şekilde bulundurmaya gayret ediyoruz. Hızlı, dinamik ve gelişim için çok hevesli bir ekibe sahibiz.

Yurt içinde Lila Kağıt bünyesindeki Sofia, Maylo ve UltraBerrak markalarımızın dağıtımı ve satışını yaptığımız gibi Türkiye’deki önde gelen müşterilerimiz için özel markalı ürünler de geliştiriyoruz.

Hayatın her alanında var olan, tüketicinin her anında ihtiyaç duyduğu bir ürün satıyoruz. Evinizde, arabanızda, çantanızda, ofisinizde veya gittiğiniz bir kafede, restorandayız. Dolayısıyla böyle önemli bir ihtiyacı karşılamak için kaliteli hizmet vermek, doğru ürünleri tüketicinize sunmak durumundasınız. Biz de çok fazla sayıda pazara, çok müşteriye, çok çeşitli ürün gamıyla hizmet veriyoruz.

Lila Kağıt olarak üretim kapasitemizi artırdığımız gibi yurt içi pazardaki payımızı da her yıl istikrarlı bir şekilde büyütmeye devam ediyoruz.

“TEMİZLİK KAĞIDI PAZARINI BÜYÜTTÜK”

Ürün geliştirme (ÜR-GE) alanında yaptığınız yatırımlar hakkında bilgi verebilir misiniz? Bu yatırımların inovasyona ve ürün çeşitliliğine etkileri neler oldu?

Ürün geliştirme çalışmalarımız ile pazara sürekli yenilikçi ürünler katmayı önemsiyoruz. Bu konuda vizyonumuz “Dinamik, Duyarlı ve Ezber Bozan” bir şirket olmak. Evde, ofiste, arabada kullanıma uygun pratik çek-al mendil Maylo Puf, banyoda tek kullanımlık havlu konforu sağlayan Sofia El & Yüz Havlusu, sofralara şık bir dokunuş katan Sofia Kumaş Dokulu Peçete, daha nazik ciltler için üretilmiş Sofia Skin Love, mutfakta daha az yer kaplayan Maylo Mini Havlu gibi son dönemde farklı ihtiyaçlara uygun birçok yenilikçi ürünü tüketicilerimiz ile buluşturduk.

Özellikle katlamalı ürünler olarak tabir ettiğimiz Puf Mendil, El&Yüz Havlusu gibi ürünlere son dönemde ağırlık verdik. Bu alanda sadece şirketimizin payını değil, pazarı da büyüttüğümüzü ve temizlik kağıdı ürünleri özelinde yeni bir kategori açtığımızı söyleyebiliriz.

Sürdürülebilirlik ve çevre dostu üretim süreçleri konusundaki çalışmalarınız nelerdir? Bu konuda aldığınız önlemler ve gerçekleştirdiğiniz projeler nelerdir?

Üretim süreçlerimizin tamamında sürdürülebilirliği odağımızda tutuyoruz. Bilindiği üzere temizlik kağıdının hammaddesi selüloz ve Lila Kağıt olarak sadece endüstriyel ormanlardan elde edilen ve global standartlarda sertifikalandırılmış (FSC) hammadde kullanıyoruz. Bu sayede doğal ormanları koruyoruz. Sofia markamız ile 10 yılı aşkın bir süredir çevre üzerine çalışmalar yapıyor, sivil toplum kuruluşları ile fidan bağışı ve tohum topu atışı projeleri gerçekleştirerek daha yeşil bir gelecek için ağaçlandırma çalışmalarına destek oluyoruz.

“İŞİMİZ TEMİZLİK KAĞIDI ÜRETMEK, HEDEFİMİZ İSTİKRARLI BÜYÜMEK”

2024 ve sonrasında Lila Kağıt olarak belirlediğiniz ana hedefler nelerdir? Bu hedeflere ulaşmak için hangi stratejileri uygulamayı planlıyorsunuz?

Kendimize net hedefler koyan bir şirketiz. İşimiz temizlik kağıdı üretmek ve hedefimiz de bu sektörde doğru ve istikrarlı şekilde büyümek…

Büyümeyi iki boyutta ele alacak olursak;

  • Ticari boyutta; fiyat, ürün, portföy, risk yönetimi ile doğru alanlarda, doğru yöntemlerle doğru zamanlamayla çift haneli pazar payına ulaşmayı hedefliyoruz.
  • İnsan boyutunda ise; koçluk ve mentorluk programları ile, çalışma arkadaşlarımızın teknik yetkinlik dışında liderlik yetkinliklerinin de gelişimini hedefliyoruz. Tüm ekibimizin Lila değerleri ve kendi değerlerinin uyumlanması ve gelişmesini çok önemsiyoruz. Bu kapsamda yakın dönemde bir “Satış Atölyesi” kurmak en önemli hedeflerimiz arasında.
  • Müşterilerimizle de doğru iş birlikleri kurarak birlikte büyümeyi hedefliyoruz.

Bizi gelecek hedeflerimize taşımak için en önemli adımlardan biri Erzurum’da yeni bir üretim tesisi açmak. Temel atma törenini yaptığımız ve 2025 yılının ilk yarısında devreye girecek Konverting tesisimiz ile Türkiye’de Doğu Anadolu, Güneydoğu, Karadeniz ve İç Anadolu’nun önemli bir kısmına temizlik kağıdı sevkiyatımızı buradan yönetiyor olacağız. Bu sayede müşterilerimiz için daha avantajlı koşullarda lojistik ve stok imkanı sunacak, tüketicilerimiz için de daha fazla noktada olmayı sağlayacağız.