Skip to content Skip to footer

Meriç Atalay: 6.000 satınalma profesyonelini aynı çatı altında buluşturuyoruz

Sanayi, sağlık, bankacılık-finans, gıda, teknoloji gibi birçok sektörün satın alma profesyonellerini ve satın alma yöneticilerini aynı çatı altında buluşturan TÜSAYDER’in üyeleri özelinde yaptığı çalışmaları öğrenip, sektöre kazandırdıkları hakkında bilgi alabilir miyiz ?

Satınalma Yöneticileri ve Profesyonelleri Derneği (TÜSAYDER), 12’si bölge lideri, 29’u sektör lideri ve 250’si gönüllü üye olmak üzere 6.000 satınalma profesyonelini aynı çatı altında toplamaktadır. Aynı zamanda, Uluslararası Satınalma ve Tedarik Yönetimi Federasyonu’na-IFPSM üye olarak Türkiye’yi bu konuda uluslararası alanda temsil eden ilk ve tek dernektir.  Dernek, IFPSM üyeliği sayesinde ülkemizdeki firmaları tüm dünyaya tanıtma gücüne sahiptir.

TÜSAYDER bu yıl 11. Düzenleyeceği Uluslarası Satınalma Zirvesiyle yüzlerce satınalma profesyonelini biraraya getiriyor. Endüstri 4.0 Zirvesi, Uygulamalı Stratejik Satınalma Yöneticiliği Sertifika Programı, Uluslararası geçerli IFPSM Sertifikasıyla Uygulamalı Stratejik satınalma Yönetim Programı, TÜSAYDER Yapay Zeka Webinarı, Mesleki Sohbetler, Stratejik Yönetim Toplantıları derneğin üyelerine özel düzenlediği etkinlikler arasında yer alıyor. Ayrıca TÜSAYDER Akademi ile üyelere stratejik satınalma eğitimleri veriliyor.  Derneğin yayınladğı emtia raporları da düzenli olarak üyelerin maillerine  gönderiliyor.

Tüsayder derneğine neden üye olunmalı? Başvuru ve üyelik sisteminizle beraber  temsilciliklerinizden  bahsedebilir misiniz ?

TÜSAYDER’e üye olanlar; Türkiye’nin en geniş kapsamlı Satınalma Yönetimi ağına dahil oluyor. Bir yandan satınalma kariyerini geliştirme şansı yakalarken diğer yandan da güçlü bir kurumun parçası oluyor.  Üyeler arası bilgi paylaşımı ile doğru fiyatlar ve doğru tedarikçiler ile satınalma faaliyetleri yürütüyor. Bölgesel, Kategorisel ve Genel Dernek Çalışma Kurulları’nda görev alarak liderlik etme, satınalma mesleğine yön verme ve bu çalışmalar ile ulusal/uluslararası basında yer alma şansı yakalıyor. Tüm bunların yanında TÜSAYDER Eğitim programlarına avantajlı ve öncelikli olarak katılabiliyor. CV Bank ile Satınalma Profesyoneli arayan firmalar tarafından kolay erişilebilme olanağına sahip oluyor.  Satınalma meslek standartlarına ulaşma imkanı, iş fırsatları  yakalıyor.

Satınalma ve Tedarik Yönetimi Zirvesi’ ile Türkiye’nin en büyük ilk 500 firmasının satın alma yöneticilerini bir araya getiriyorsunuz.   14 Ekim tarihinde Wow Otel‘de gerçekleşecek etkinliğin ana teması, “Memleket Meselesi”. Bu tema özelinde neler konuşulacak, kimler katılım gösterecek ?

Bizler bu yıl zirvenin ana temasını memleket meselesi olarak gördüğümüz “Dayanıklılık ve Dijital Adaptasyon” olarak belirledik.  On birincisine imza atacağımız bu yılki zirvede; Dayanıklılık, Esneklik, Globalizasyon, Lokalizasyon, Glokalizasyon, Dijitalisazyon ve Yapay Zeka konularına dair tüm gelişmeleri geniş kapsamlı olarak ele alacak, dünya ekonomi sistemini değiştirecek geleceğin teknolojisi olarak nitelendirilen yapay zeka uygulamalarıyla ilgili sunumlar gerçekleştireceğiz. Türkiye’den önemli isimlerin konuşmacı olarak katılacağı zirvede; Türkiye’nin doğru kaynak kullanımı ile kendine yeten bir ülke konumuna gelmesinin de altı çizeceğiz.

Bu etkinliğin katılımcılara sağladığı etki ve katkı hakkında bilgi verebilir misiniz ? 

Bu zirve sektörün geleceği için anahtar rol oynuyor ve Türkiye’nin en kapsamlı zirveleri arasında yer alıyor. Zirve katılımıcıları, alanında uzman çok değerli konuşmacıları dinleme ve Türkiye’nin en önemli satınalma profesyonelleriyle tanışma şansı yakalıyor. Sektördeki son gelişmeleri öğrenmenin yanı sıra önemli iş birliği anlaşmalarına da imza atıyorlar.

TÜSAYDER olarak planladığınız etkinlik ve/veya eğitimlerinizden de bahsedip, gelecekte ki hedef ve projelerinizi aktarabilir misiniz ? 

TÜSAYDER olarak biz satınalma mesleğinin ulusal ve uluslarası iş birlikleri içerisinde gelişmesini sağlayarak, yüksek verimli, rekabetçi kurum ve kuruluşar yaratılmasına katkıda bulunmayı hedefliyoruz.

“Kurumsal ve Bireysel Sponsorluk “ hizmetinizin detaylarını anlatabilir misiniz ?

Kurumsal Sponsorluk başvurularını TÜSAYDER web sitesi üzerinden form doldurularak yapılıyor. Başvuru değerlendirildikten sonra en geç 10 iş günü içinde olumlu veya olumsuz bildirim veriliyor.

Bu sponsorluk kapsamında;  güncel piyasa bilgilerinin paylaşımı, satın alma yöneticilerinin mevcut Whatsapp gruplarında tanıtımı, tüm üyelere mailing yapılması, Youtube kanalımızda video paylaşımı, web sayfamıza kurumların logo ve bilgilerinin eklenmesi, maliyet düşürme- müzakere eğitimi, IFPSM   onaylı İTÜ ile birlikte düzenlediğimiz Satın Alma Eğitimlerinde Kurumsal sponsorlarımızın çalışanlarına %5 indirim gibi fırsatlar sunuyoruz. Bunların yanı sıra ayrıca her yıl Türkiye’nin tüm illerinden Satın Alma Yöneticilerinin geldiği, Türkiye’de en yüksek katılım ile gerçekleşen Satın Alma Zirvemizde markanın logosunun sergi alanında sergilenmesini de sağlıyoruz.

IFPSM üyeliği konusunda, TÜSAYDER’in uluslararası alanda temsil edilme süreci ve bu üyeliğin Türkiye’deki satın alma ve tedarik alanında nasıl bir öneme sahip olduğunu anlatabilir misiniz?

Türkiye’de satınalma ve profesyonelleri ve yöneticilerini tek çatı altında toplamak üzere 2014 yılında kurulan TÜSAYDER, yaptığı çalışmalarla sektörün birleşme noktası olmayı başardı. Sektördeki çalışmalarını uluslararası alanda da devem ettirmeyi amaçlayan TÜSAYDER, IFPSM (International Federation of Purchasing & Supply Management) üyeliğine faaliyet alanlarında Türkiye’den kabul edilen ilk dernek oldu.

4 kıtada onlarca ülkeden derneklerin üye olduğu, IFPSM (International Federation of Purchasing & Supply Management) tüm dünyadaki satınalma profesyonellerini ve satın alma yönetilcilerini tek çatı altında toplama misyonunu üstleniyor.  Biz de TÜSAYDER olarak üyelik sertifikamızı 21 Mart 2016 tarihinde Almanya’nın Dortmund kentinde aldık. Bu üyelikle birlikte satınalma ve tedarik konularıyla ilgili uluslararası bilgi paylaşımı ve bölge ülkeler nezdinde de çalışmalar yapmak ve söz sahibi olma imkanına sahip olduk.

On yıllık tecrübemizle birlikte satınalma ve tedarik konusunda uluslararası işbirliğinin getirtiği kazanımları da kullanarak Türkiye’de satınalma mesleğinin geliştirilmesi, uluslararası tecrübelerin Türkiye’deki sektör profesyonellerine aktarılmasını sağlıyoruz.