Skip to content Skip to footer

Moda dünyasında trendleri belirleyen marka Derimod bu sene 50.yılını kutluyor !

1974 yılında Ümit Zaim ve Zerrin Zaim tarafından aile işleri deriyi moda ile birleştirip dünyaya satma hedefiyle kurulan Derimodun, başarılarla dolu 50 yılının ardından Murat Zaim başkanlığındaki yeni yönetim, markanın gelecek 50 yılını inşa etmek üzere yeni yol haritasını paylaştı.

Derimod İcra Kurulu Başkanı Murat Zaimin 2024 yılı ve gelecek hedefleri; 2023’ü %100 büyümeyle kapatan Derimodun 2024 ciro hedefi 6,5 Milyar TL. 

Yılda 250 bin adet deri giyim ürünü ve 2,5 milyon adet ayakkabı çanta satışı ile sektörde açık ara en yüksek satış adetine ulaşan Derimod, EuroMonitor Kasım 2023 Ayakkabı Raporuna göre spor ayakkabıdan ayrıştırılmış AB segmentinde ayakkabı ve deri giyimde lider olarak sektöre öncülük ediyor. Derimod 2023 yılında %100 büyümeyle 4 milyar TLye yakın ciro elde etti. Son üç yılda döviz bazında cirosunu iki katına çıkaran ve büyüme stratejisine hız kesmeden devam eden marka, 2024 yılında 6,5 milyar TL. ciro hedefliyor.

Mağaza sayısını Türkiye’de 100’e, yurt dışında 25e çıkaracak.

Derimod, daha geniş kitlelere, Türkiyede 88 olan mağaza sayısını 2 yılın sonunda 100e çıkartarak ulaşacak. 8 farklı ülkede 18 mağazası olan Derimod, yeni yatırımlarla yurt dışı mağaza sayısını 25e çıkartıp öncelikle yakın coğrafyada bölgesel gücünü artırmak istiyor.

Geniş ürün çeşitliliği ve perakende sektöründeki alışveriş dinamiklerine bağlı olarak değişen ihtiyaçlara hızla uyum sağlayan marka, son yıllarda yeni açılan mağazalarda metrekare büyüterek, 150-200 m2 olan mağaza büyüklüklerinin 350-400 metrekarelere çıkartmaya başladı, yeni dönemde de bu metrekare büyümeleri hız kesmeden devam edecek ve bu sayede daha özgür bir alışveriş deneyimi ve daha geniş ürün seçeneği sunacak.

Farklı marka iş birlikleriyle, ayakkabıyı merkezine alan bir perakende grubu olma yolculuğu. 

Yeni marka iş birlikleriyle ürün çeşitliliğini arttırarak müşterilerine geniş bir marka yelpazesi sunmak için kolları sıvayan Derimod, dünya genelinde 1000’e yakın mağazası olan, İtalya’nın başarılı ayakkabı markalarından Geox ile 2023 yılında başladığı iş birliğini Alberto Guardiani, Skechers, Harley Davidson, Caterpillar, Camper, Birkenstock gibi markalarla devam ettirerek, odağına ayakkabıyı alan bir perakende grubuna dönüşecek. Derimod Grubu altında Türkiye’deki ilk mağazasını İzmir İstinye Parkta açarak tüketicilerle buluşturulan Geox markasını, 3 yıl içinde 15 mağazaya ulaştırarak, ülkemizi Geoxun en başarılı olduğu pazarlardan biri haline getirmek yeni hedefler arasında. Şu an için 25 Derimod mağazasında yer alan Geox ürünleri, farklı satış kanallarında da tüketiciye sunulacak.

Geleceği Şekillendirmek” Derimod’un e-ticaret vizyonu ve hedefi

Son iki senedir teknolojiye ciddi yatırım yapan Derimod, e ticaret alt yapısından tasarımına kadar tüm online platformunu yenileyerek, stratejilerinin odak noktasına koyduğu e-ticaret satışlarının oranını ciro içinde %20ye çıkarttı. E-ticaretin güçlü yükselişiyle birlikte, bu sene devam edecek yeni yatırımlarla 2025 yılına kadar bu payın %25e çıkartılması hedefleniyor.

E-ticaret hamlesinin ikinci ayağı olarak 2022de Avrupanın en büyük online moda satış kanalı Zalando ile başladığı yurt dışı operasyonuna başarıyla devam eden Derimod, Avrupa, Ortadoğu ve Türk Cumhuriyetlerinde e-ticaret platformlarında büyümeyi planlıyor.

Organizasyon yapısını yeniden şekillendirmek

Derimod, sektördeki lider konumunu pekiştirirken, çalışanlarının refahını ve mutluluğunu önceliklendiren bir yaklaşımı benimsemeye devam ediyor. Şirket, başarısının temelinde çalışan memnuniyetinin yattığını bilerek, bu dönemde hem organizasyon yapısını hem de gelecek stratejisini bu odak noktası etrafında yeniden şekillendirdi.

Yenilikçi yönetim modeli benimsenerek, yönetim kurulu ve icra kurulu ayrıştırıldı. Bu yapılanma karar alma süreçlerini hızlandırırken, şirketin organizasyon şemasını hem dikey hem de yatay açıdan daha verimli hale getirdi. Bu değişimlerin merkezinde, şirketin sahip olduğu yetenek havuzunu genişleterek markanın geleceğine yatırım yapmak olduğu belirtildi.

Derimod, yenilikçiliği ve rekabetçiliği artıracak en önemli unsurun, çalışanlarının eğitim ve kariyer gelişimlerine destek olmak olduğunun bilinciyle sektörde öncü adımlar atarak, çalışanlarının gelişimine yönelik sürekli bir destek ve eğitim platformu sunmaya odaklanıyor. Atılan bu adımlarla Derimod’u sadece bir moda lideri değil, aynı zamanda çalışanlarının gelişimi için bir okul olarak konumlandıracak vizyonel bir yaklaşım benimseniyor.

Tedarikçilerle birlikte sürdürülebilir büyümeye

Moda perakende sektöründe öncülük eden Derimod, geçmişinden gelen mirası ve yeni yönetim vizyonunu tedarikçileri ve paydaşlarıyla paylaşarak büyük bir ekosistemi birlikte canlandırma, geliştirme ve dönüştürme misyonunu üstleniyor. Derimod, iş modelinin merkezine, tedarikçilerini güçlendirerek ve onlarla birlikte büyüyen bir ekosistem yaratmayı koymuş durumda.

Toplumsal Cinsiyet Eşitliği

Derimodun 2024 hedeflerinin önemli bir ayağı da toplumsal cinsiyet eşitliği. Üst yönetim ve merkez çalışanlarının %50den fazla oranı kadınlardan oluşan Derimod, kurulduğu ilk günden beri, yönetimde kadınların ağırlıklı olduğu bir yapıyı benimsemiş ender şirketlerden biri. Uzun yıllardır sadece moda konusunda değil aynı zamanda toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda da liderlik yapıyor. 2024 hedeflerinde kız çocuklarının eğitimine özel bir önem verilirken, geleceğin kadın liderlerini yetiştirmek ve kadın girişimcilere destek olmak amaçlı projeler yönetecek Derimod Vakfı planı şirketin en önem verdiği projelerin başında yer alıyor.

Derimod İcra Kurulu Başkanı Murat Zaim50 yıllık köklü Derimod markamızı geleceğe taşımak için hem operasyonel hem dijital dönüşüme gittik, önemli yatırımlar yaptık. Tedarik zincirinden, bütçe planlamaya, müşteri deneyiminden, satış kanallarımıza kadar dijital altyapımızı güçlendirdik ve bu sürecimize devam ediyoruz. Geçmişimizden gelen etik değerlerimizden feyz alarak, ekosistemimizi geliştiren bir rotayla, işimizi büyütmek öncelikli hedefimiz. Bu büyümeyi sağlamak için odağına insan koyan çalışma prensipleri, toplumsal olaylara karşı duyarlı olma, teknolojik yeniliklere uyum sağlama, moda sektöründeki değişen taleplere hızlı yanıt verme ve müşteri deneyimini güçlendirme, yönetim anlayışımızın esasını oluşturuyor. Dönüşüm hareketimizle birlikte 2024 yılında mağaza sayılarımızı ve metrekarelerimiz arttırarak, 6,5 milyar TL. ciro ve e-ticarette %25 pay hedefliyoruz.” dedi.