Skip to content Skip to footer

Müjdat Gödekday: Vizyonumuz Türkiye’de kendi pazarında en çok tercih edilen ve en çok çalışılmak istenilen marka olmak

Minycenter Satış Operasyon Müdürü Müjdat GÖDEKDAY, Minycenter kuruluş hikayesini, toplam mağaza sayısını, yeni mağaza açılışlarını ve yıl sonu hedeflerini açıkladı

  • Minycenter Kuruluş hikayesini nedir?

Gami Giyim olarak, İpek Özilhan Özkan liderliğinde 2014 yılında dünyaca ünlü Carter’s markası ile yolumuza başladık. Gelişen sektör dinamikleri ve müşteri talebi doğrultusunda, oluşturduğumuz yüksek güven ve hizmet kalitesini, anne hassasiyetiyle seçilmiş yerli ve yabancı markaların ürünlerini, müşterilerimizin talepleri ve ihtiyaçları doğrultusunda kurduğumuz Minycenter markamız ile satışa sunarak, Minycenter çatısı altında büyümeye devam ettik. Böylelikle hem tekstil hem de çok sayıda bebek, çocuk ürünlerini Minycenter markası altında sunmaya başladık.

  • Toplam kaç mağazası bulunuyor?

Gami Giyim olarak toplamda 18 mağazamız var. Mağazalarımızın 17’si AVM’lerde.  Cadde mağazası olarak da Bağdat Caddesi’nde hizmet veriyoruz. Mağazalarımız İstanbul, Ankara, Antalya, İzmir ve Bursa’da yer almakta. 4 mağazamız Carter’s, 11 mağazamız Minycenter ve 3 mağazamız da çift tabela ile Carters/Minycenter olarak faaliyet göstermektedir.

  • Yeni mağazalar açmayı düşünüyor musunuz.?

2023 Eylül ayı içerisinde, Bursa’daki 2. Mağazamızı Downtown Avm’de açıyor olacağız. 2024 dönemi içinde belirlemiş olduğumuz, stratejik açıdan markamıza değer ve katkı sağlayacak noktalar üzerinden çalışmalarımıza devam ediyoruz. Minycenter markamızı ve güçlü markalarımızı yeni satış noktaları ile buluşturacağız.

  • Eğer öyleyse, bu süreç nasıl işleyecek?

Müşteri demografisi üzerinden çalışmalarımız bir süredir detaylı bir şekilde devam ediyor. Avm’ler noktasında takip ettiğimiz ve markamız ile doğru noktada buluşacağına inandığımız önemli noktalarda planlamalarımız doğrultusunda açılışlar yapacağız. Mersin, Trabzon, Gaziantep, Bodrum hedeflediğimiz yeni şehirler arasında yer alıyor. Antalya, İzmir, İstanbul, Ankara gibi bulunduğumuz şehirlerde de yeni mağazalar ile markamızı güçlendirmeyi hedefliyoruz. Ayrıca İstanbul’un prestijli ve güçlü caddelerinde yeni satış noktaları için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.  2024 yıl sonuna kadar, 300-400 M2’lik bir deneyim mağazasının hedeflerimiz arasında olduğunu da söyleyebilirim.

  • Minycenter, dünya çapında tanınmış ve “Official” statüsüne sahip hangi markalarla iş birliği yapıyor?

Şu an için 173 marka ile çalışıyoruz bu rakam gün geçtikçe artmakta.173 marka içerisinde Carter’s, Oskosh, Boboli, Rosalitas, Skip Hop markalarının Türkiye’deki tek distribütörüyüz. Stokke, Yoyo, Mima, Bibs, Tommee Tippee, Bright Starts, Braun, Bblüv, Oioi gibi müşterilerimizin ihtiyaçlarına en iyi şekilde cevap verdiğine inandığımız diğer markalar ile de iş birliklerimizi sürdürüyoruz.

  • Minycenter olarak perakende sektöründeki başarınızın arkasındaki anahtar faktörler nelerdir ve gelecekteki vizyonunuz nedir?

Perakende Faaliyetlerimize başladığımız andan bugüne kadar attığımız her adımda bir sonraki adımımızı detaylı şekilde planlayarak ilerledik. Hedeflerimize ulaştıkça kendimize daha yüksek hedefler koyduk. Disiplinli çalışma, inovatif yaklaşım ve yakaladığımız başarı ivmemizin neticesinde büyüdükçe zirveyi hedefledik. Anahtar faktörlerimizden ilki açıkçası fırsatları doğru zamandan kullanmakta diyebiliriz. Diğer bir anahtarımız da marka olarak alanında dinamik ve deneyimli ekipler ile çalışıyor olmamız. En büyük gücümüzün bu olduğunu düşünüyorum. Doğru strateji, planlı çalışma ve ulaşılabilir hedefler koyarak kısa sürede çok yol kat ettik ve yolumuza emin adımlarla devam ediyoruz. Açıkçası gelecek bizim için 1 saat sonrası, vizyonumuz da öncelikle Türkiye’de kendi pazarında en çok tercih edilen ve en çok çalışılmak istenilen marka olmak.

  • Müşteri memnuniyetini artırmak ve sadakati sağlamak için yaptığınız çalışmalar nelerdir?

Markaların sürdürülebilir olması için sadık müşteri yaratmanın ne kadar önemli olduğunu biliyoruz.  Bu sebeple mağazalarda ürünlerin müşterilerimizle buluşmasından satış sonrası verdiğimiz desteklere kadar birçok konuda müşterilerimizin hep yanında oluyoruz. Müşteri talep ve şikayetlerini değerlendirip mutlaka dikkate alıp bu konularda aksiyon alıyoruz. Müşteri ihtiyaç ve beklentilerinin farklılaştığı bir dönemde, bu farklılıklara cevap verebilecek aksiyonları devreye almak ve müşteri beklentilerine hızla uyum sağlayabilmek, hızlı cevap verebilmek çok önemli hale geldi. Biz de müşteri memnuniyetini her şeyden öncelikli bir konuma taşıyan bir marka olarak, mutlu çalışan eşittir mutlu müşteri anlayışıyla hizmet veriyoruz.

  • Yıl sonu hedefinizi paylaşabilir misiniz?

2023’ün ilk 6 ayında, bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla ciro gelişimimiz %84, adetsel olarak da %14 değişim ile kapattık.  İkinci 6 ayda ise hedefimiz ciroda %100, adette de %20 büyüme sağlamak.