Skip to content Skip to footer

Nisan ayı işsizlik rakamları açıklandı

2024 Nisan ayına ait Hanehalkı İşgücü Araştırması sonuçlarına göre işsizlikteki azalış dikkat çekici. Bu dönemde 15 yaş ve üzeri kişilerde işsiz sayısı, bir önceki aya kıyasla 18 bin kişi azalarak 3 milyon 42 bine geriledi. İşsizlik oranı ise 0,1 puanlık bir düşüşle %8,5’e geriledi. Ancak, geniş tanımlı işsizlik oranı dar tanımlı işsizlik oranının aksine 3,1 puan artarak %27,2’ye yükseldi. Bu, son 35 ayın en yüksek seviyesi olarak kaydedildi. Geniş tanımlı işsizlik, iş aramayan ancak çalışma isteği olan ve hızla işe başlayabilecek durumdaki kişileri de içeriyor.

İstihdamda ise bir düşüş yaşandı; Nisan ayında istihdam edilenlerin sayısı bir önceki aya göre bin kişi azalarak 32 milyon 618 bine geriledi. İstihdam oranı da 0,1 puanlık bir azalışla %49,5’e düştü. Genç işsizlik oranı da %14,5 seviyesinde gerçekleşti. İşgücüne katılma oranında ise bir değişiklik olmazken, bu oran erkeklerde %72,1, kadınlarda ise %36,6 olarak gerçekleşti.

Tüm bu veriler, işgücü piyasasında belirgin bir dengesizlik olduğunu ve geniş tanımlı işsizlikte ciddi bir artış yaşandığını gösteriyor. Bu durum, iş arayan kişilerin umutsuzluğunu ve iş bulma umudunu kaybetme eğilimini yansıtıyor.