Skip to content Skip to footer

NTS Danışmanlık Yelken Takımı, 30 Ağustos Zafer Bayramı İstanbul Boğazı Yat Yarışı “İSTMARİN Kupası” IRC3 sınıfı ve Overall Şampiyonu oldu

İspark, Tayk ve Moda Deniz Kulübü tarafından 30 Ağustos Zafer Bayramı’nda düzenlenen yarışa onlarca yelkenli tekne katıldı. İstmarin Kupası Yelkenli Yarışı, Kuruçeşme önünden başladı ve Beykoz şamandırasını döndükten sonra İstinye üzerinden tekrar Kuruçeşme’ye ulaşarak tamamlandı.

Yarış boyunca güneybatı yönünden esen lodos rüzgarı süratini ve yönünü yarış boyunca korudu. İstanbul Boğazındaki yelken yarışı görsel bir şölene dönüştü. Kuruçeşme’de başlayan yarışlarda IRC 0, IRC 1 ve IRC 2 sınıfındaki tekneler Beykoz şamandırasından dönerken; IRC 3 ve IRC 4 sınıfında yarışan tekneler ise İstinye Emirgan önündeki şamandırayı dönerek yeniden Kuruçeşme’ye gelerek yarışı tamamladı.İstanbul Boğazı çift yönlü olarak transit gemi geçişlerine kapatıldı.

Marmara’nın tarihi ve doğal güzelliklerinin izinde zorlu yelken mücadelesi nefes kesti. Yelkencilerin, değişen deniz ve hava koşullarıyla mücadele ettiği yarış, onlarca teknenin ve yüzlerce yelkencinin katılımıyla gerçekleşti. Yelken kulüplerinin yanı sıra farklı sektörlerden katılan saygın markaların takımları da yer aldı. Güçlü rüzgârlar nedeniyle oldukça zorlu geçen organizasyonun ilk etabı, Moda’dan başlayarak Marmara Denizi’nin diğer bir ucu olan Mudanya’daki Tirilye Limanı önlerinde tamamlandı. Hava şartları sebebiyle Mudanya‘dan denize açılan yelkencilerin, kategori lideri olmak için ortaya koyduğu kıyasıya mücadele nefesleri kesti. Teknik bilgiyle fiziksel eforun harmanlandığı, zorluk derecesi çok yüksek bir yarış olan Tirilye Koy İçi Etabı, tüm katılımcılara büyük bir deneyim yaşattı. Bu heyecan verici yarışta NTS Danışmanlık Yelken Takımı, TAYK-Eker Olympos Regatta Yelken Yarışının Moda – Trilye etabının IRC III Sınıfı lideri oldu.

Bu sezonda da bir çok ödülün sahibi olan  NTS Danışmanlık Yelken Takımı bu anlamlı günde 30 Ağustos Zafer Bayramı İstanbul Boğazı Yat Yarışı “İSTMARİN Kupası” IRC3 sınıfı ve Overall Şampiyonu oldu!