Skip to content Skip to footer

OECD Türkiye için büyüme tahminini yükseltti

OECD, Türkiye için 2023 büyüme tahminini yüzde 2,8’den yüzde 3,6 yükseltti. Raporda, ekonomik büyümedeki ana itici gücün iç talep olduğu kaydedildi.

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD), 2023 yılı için Türkiye’nin ekonomik büyüme tahminini mart ayındaki tahmini olan yüzde 2.8’den yüzde 3.6’ya yükseltirken, küresel ekonomik büyüme tahminini ise yüzde 2.6’dan yüzde 2.7 seviyesine çıkardı.

OECD bugün yayınladığı raporunda Türkiye ekonomisi için 2024’teki büyüme tahminini yüzde 3.8’den yüzde 3.7’ye düşürürken, küresel ekonomi için 2024 büyüme tahminini de yüzde 2.9’da sabit tuttu. OECD Türkiye ekonomisinde 2023 yılı büyümesinde zayıf ihracat etkisinin görüleceği ve iç talebin büyümenin temel unsuru olmaya devam edeceğini açıkladı.

Raporda ayrıca işsizlik oranının yüzde 10 seviyesine yakın kalacağı, gevşeyen finansal koşulların enflasyonu bu yıl ve 2024’te yüzde 40’ın üzerinde tutacağı ifade edildi.

OECD, Türkiye’de enflasyonun bu yıl yüzde 44.8, 2024’te yüzde 40.8 olmasını bekliyor.

Raporda “Türkiye’de Şubat ayında meydana gelen depremlerin ardından para ve maliye politikaları ekonomiyi desteklemeye devam edecek. Ancak enflasyon beklentilerinin çıpalanması zorlu olacak. Para politikası sıkılaştırılmalı ve gelecekteki adımlara dair net bir iletişim sağlanmalı” denildi.

OECD Türkiye için büyüme tahminini yükseltti - Perakende.org