Skip to content Skip to footer

Orijinal Spor Ayakkabının Sahtesinden Farkı

Ayakkabı tercihi, ayak sağlığınız için oldukça önemlidir. Yanlış ayakkabı kullanımı ayak problemleri yaşamanıza sebep olacaktır.

Bilek ve eklem hareketleriniz engelleyecek olan ayakkabılar ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Bu yüzden orijinal ayakkabılar kullanmak önemlidir. Genel olarak göze hitap eden ayakkabılar ayak sağlığına zarar vermezler. Buna rağmen ayakkabınızı ayak formunuza uygun olarak seçmeniz önemlidir. Kalın malzemelerden yapılan, materyal olarak tahta kullanılan ve esnek olmayan ayakkabılar ayağınıza zarar verebilir. Tabanı ince olan ayakkabılar ayağınız ağrıtabilir ve ayak formunuzu bozabilir. İnce taban ayakkabılarda ayak eklemlerine fazla yük biner ve bunun sonucunda ayak ağrıları yaşarsınız. Orijinal ayakkabılar dışındaki beyaz spor ayakkabı ve siyah spor ayakkabı modellerinde koku, rahatsızlık, ayak ağrısı gibi problemler yaşayabilirsiniz. Sağlıklı bir hayat sürmek ve gün boyu ayağınız ağrımasın istiyorsanız orijinal ayakkabılardan yana tercihinizi kullanmalısınız. Ayakkabı alırken yüksek topuğa dikkat etmelisiniz aşırı yüksek topuklu ayakkabılar duruş bozukluğuna  neden olacaktır. Bel, kalça, bilek gibi bölgelerinize yüklenecek olan ağırlık zamanla duruşunuzu etkileyecektir. Bu yüzden alacağınız ayakkabıda topuk yükseklikleri önem arz eder. Eğer alacağınız ayakkabı orijinal değil ise koku yapma ihtimali oldukça yüksektir. Ayak sağlığına uygun materyaller kullanmadan üretilen ayakkabılar ayağınızın terlemesine yol açacaktır. Hava almayan ayakkabılar bu sebeple koku yapmaktadır. Ayak sağlığına uygun olmayan ayakkabılarda bilek burkulması, tırnak batması, mantar, deri çatlakları, nasır, basma bozukluğu gibi birçok sorun oluşacaktır.

Her ayakkabı modeli için alırken dikkat etmeniz gereken birçok unsur vardır. Bu unsurlar; alacağınız ayakkabıların içi kaygan ya da sert olmamalı, ayak kavisini destekleyecek şekilde olmalıdır. Seçtiğiniz ayakkabının parmak ucundaki yükseklik ayağın ayakkabı içerisindeki duruşunu bozabilir, bu yüzden yüksek veya esnek olmalıdır. Ayakkabıyı zamanla açılır düşüncesi ile almamalısınız, bunun yerine ayağa uygun olan ve rahat edeceğiniz ayakkabıyı seçmelisiniz. Naylon, plastik vb. ayağınıza zarar verecek materyallerden oluşan ayakkabıları satın almamalısınız. Ayağınızda bulunan en uzun parmak ile ayakkabının ucu arasında en az yarım santim boşluk olmasına dikkat etmelisiniz. Gün içerisinde ayağınız şişme yapacağı için ayakkabı alışverişine akşam saatlerine doğru çıkmalısınız.

Doğru ayakkabı ile rahat yaşam sürebilirsiniz. Gün boyu ayağınız ayakkabı içerisinde kalmasına rağmen ağrı, koku ya da herhangi bir sağlık problemine yol açmayacak orijinal ayakkabılar tercih etmelisiniz. Orijinal ayakkabı alsanız dahi ayakkabı seçerken kesinlikle denemelisiniz. Ayak tipinize uygun olan ve giydiğinizde rahat ettiğiniz orijinal ayakkabıyı seçmelisiniz. Doğru ayakkabı seçimi ile ayak ve beden sağlığınızı korumuş olursunuz.

Sahte Ayakkabı Nasıl Anlaşılır?

Sahte ayakkabılar piyasada oldukça yaygındır. Peki sahte ayakkabı kullanılmalı mı? Sahte ayakkabılar ayak sağlığına zarar verecek materyallerden üretildiğini için kullanımı uygun değildir. Sağlıklı adımlar atmak sağlıklı bir bedene sahip olmanıza olanak sağlar. Ayak yapıları çocuklukta da önemli olduğu için çocuklar için seçeceğiniz ayakkabı modellerinde de orijinal olmasına özen gösterin. Işıklı ayakkabı ya da ayakkabının üzerinde çizgi film karakteri var diye ayakkabı seçimi yapmayın.

Sahte ayakkabıyı orijinal ayakkabıdan ayırt etmek için püf noktalar şu şekildedir; satış fiyatı birinci etken diyebilir. Satış fiyatından aşağıda bir fiyattan ayakkabıyı alıyorsanız orijinalliğinden şüphe edebilirsiniz. Orijinal fiyatlar ayakkabıların resmi web sitelerinde yazmaktadır. Bu sayede piyasayı araştırabilir ve fiyat bilgisi edinebilirsiniz. Fatura, vergi numarası gibi bilgilerin olması güvenirliği artırmakta. Bu bilgiler alışveriş sitesinde yazmıyorsa orijinallik açısından şüpheye düşebilirsiniz. Bu durum özellikle sosyal medya aracılığı ile ayakkabı satan markalarda olabilir. İade hakkı tanıması, ürünler ile yasal haklar çerçevi içerisinde müşterilerine hizmet vermesi önemlidir. İade hakkı veren her firma kurumsal bir anlayış ile hizmet vermekte. Bu tarz alışveriş yerlerine güvenebilirsiniz. Sahte ayakkabı satan yerlerde genel olarak müşterilerine iade hakkı tanımamaktadır. Alacağınız ayakkabıda barkod sorgulaması olması önemlidir. Ayakkabı alırken ilk önce satıcı ile ilgili şüphelerden kurtulmak gerekir. Satıcının size sunacağı güven oldukça önemlidir. Barkot numarası orijinallik açısından oldukça önemlidir. Barkot numarasını sorgulayabilir ve ürünün oriijinal olup olmadığını anlayabilirsiniz. Cinsiyetlere göre belirli ayakkabı numaraları vardır. Ayakkabı modellerine göre değişiklik gösterebilir. Ayakkabı numaralarına bakmanız önerilmektedir. Alacağınız ayakkabının resmi çıkış tarihi önemlidir. Eğer alacağınız ayakkabının resmi çıkış tarihi web sitesinde mevcut değilse bu ayakkabıyı almaktan vazgeçmelisiniz. Orijinal ayakkabılarda ayakkabı numarası ve çıkış tarihleri ayakkabının iç kısmında yazmaktadır. Özellikle buralar kontrol edilmelidir. Eğer yeni model 2020 yılında çıktıysa ve ayakkabının iç kısmında bulunan tarihte 2017 yazıyorsa aldığınız ayakkabı sahtedir. Alacağınız ayakkabının dış görünümü orijinalliği açısından size büyük tüyo verecektir. Alacağınız ayakkabıda kesim hatası ya da herhangi bir şekil bozukluğu var ise ayakkabınızın sahte olma ihtimali yüksektir. Özellikle alacağınız ayakkabının dikiş kısımlarını kontrol etmelisiniz. Eğer ayakkabının dikişleri aralıklı ve bol ise sahte ayakkabı almış olma ihtimaliniz oldukça yüksek. Orijinal ayakkabıların dikişleri sık bir şekilde atılmaktadır. Orijinal ayakkabının rengi ile kontrol edebilirsiniz. Sahte ayakkabılarda renk farklılıkları yaşanmaktadır. Ayakkabının üretildiği materyallere dikkat edin. Orijinal ayakkabılar insan ayağının sağlığı için esnek materyallerden yapılmaktadır. Plastik, tahta vb. materyaller kullanıldıysa aldığınız ayakkabı büyük ihtimalle sahtedir. En büyük etkenlerden birisi kullanıcı yorumlarıdır. Ayakkabıyı almadan önce kullanım yorumlarını okumanızı öneririz.

Tüm bu hususlara dikkat etmenize rağmen ayakkabınız sahte çıkarsa, web sitesini ya da alışveriş yaptığınız yer hakkında şikayette bulunabilirsiniz. Unutmayın ki sağlıklı ayaklar sağlıklı ayakkabı tercihlerinden geçmektedir. Orijinal ayakkabı kullanarak ayaklarınızı gün boyu rahat ettirebilir ve olası sağlık problemlerinin, duruş bozukluklarının önüne geçebilirsiniz. İlk adımlardan itibaren sağlıklı ayakkabılar kullanmak sizlerin sağlıklı ve kaliteli yaşam sürmesine olanak sağlayacaktır.