Skip to content Skip to footer

Orkun Saitoğlu, Kurulduğumuz günden bugüne her yıl ortalama yüzde 286 büyüme sağladık

Orkun Saitoğlu - iyzico
  1. Bize iyzico’dan bahseder misiniz? (Toplam çalışan sayısı, profili vb)

iyzico olarak 2013 yılında finansal hizmetleri demokratikleştirme amacıyla kurulduk. Başlangıçta farklı büyüklükteki şirketlere ve KOBİ’lere aynı gün içinde dijital dünyadan ödeme almaya başlayabilecekleri sanal POS hizmeti sunduk ve bugüne kadar yüz binlerce kişinin işini dijitale taşımasına katkıda bulunduk ve bulunmaya da devam ediyoruz. Alışverişin satıcı tarafına sunduğumuz destek kadar son tüketicilere de hizmet veriyoruz. iyzico ile Öde ve iyzico Korumalı Alışveriş hizmetlerimizle milyonlarca tüketicinin hayatını kolaylaştırdık. Şu anda 200 kişilik ekibimizle alışverişleri kolaylaştırmak için yolumuza devam ediyoruz.

  1. Türkiye’deki e-ticaret pazarında büyüme stratejinizi aktarabilir misiniz?

Küçük ve orta ölçekli işletmelerin başarılı olmasının ekonominin sürdürülebilir büyümesine olacak katkısına baktığımız zaman, burada karşılıklı yarar sağlayan bir ilişkinin kurulmasını önemli buluyoruz. Bu yüzden finansın demokratikleşmesini, fırsat eşitliğini savunuyoruz. Adil alışverişe ve tüketicilerinde seçim hakkına saygıya, pazarın tekelleşmemesi gerektiğine inanıyoruz. Rekabetin daha eşit koşullarda sürebilmesi için mutlaka KOBİ’lerin desteklenmesi odak noktalarımızdan birini oluşturmaktadır.

Hedefimiz sadece iyzico’nun büyümesi değil. Biz iyzico’yu büyütürken aynı zamanda sektörü büyütmeye de odaklanıyoruz. Teknoloji ve girişim dünyasının nabzını tutarak, trendleri, beklentileri ve talepleri öngörerek çözümler geliştirmeye odaklanıyoruz.

sm 1

  1. Ne gibi dijital çözümler sunuyorsunuz?

Türkiye sahip olduğu e-ticaret potansiyeline rağmen, özellikle küçük işletmelerin önünde büyümelerini engelleyen sorunlar vardı. Gelenekselleşmiş finansal hizmetler, küçük ölçekli bir satıcının işlerini dijitalleştirmesi ve e-ticarete adım atmasına olanak sağlayacak sanal POS alması aylar sürüyor, çoğu zaman da bu başvurular olumsuz sonuçlanıyordu. Geliştirdiğimiz çözümlerle, binlerce KOBİ’nin aynı gün içinde web siteleri üzerinden ödeme alabilmelerine olanak sağladık.

Biraz önce de bahsettiğim gibi, sorunsuz bir alışveriş deneyimi yaşamak isteyen alıcıların, küçük işletmelerden de güvenle alışveriş yapabilmelerini sağlamak için iyzico ile Öde ve iyzico Korumalı Alışveriş ürünümüzü geliştirdik.

iyzico Korumalı Alışveriş kapsamında yapılan tüm alışverişler için 7/24 canlı telefon ve chat desteği sunuyoruz. Ürünle ilgili herhangi bir problem yaşanması durumunda ise iptal/iade süreçlerinde insiyatif alıyoruz ve tüketicinin hakkını koruyoruz.

Böylece adını hiç duymadığı bir marka dahi olsa tüketiciler iyzico Korumalı Alışveriş’e güveniyor ve o mağazadan alışveriş yapıyor. Bugüne kadar 3 milyondan fazla tüketicinin bu yöntemi tercih etmesi de başarımızın bir göstergesi. Büyük pazar yerleriyle rekabet şansını böylece eşitleyen KOBİ’lerimiz, varlıklarını sürdürmeye ve işlerini büyütmeye devam ediyorlar.

e-ticaretin potansiyelinden KOBİ’leri daha çok faydalandırmak ve büyük markalar karşısında  fırsat eşitliği sağlamak için farklı ayrıcalıklarda geliştirdik. Pek çok global marka tarafından tercih edilen yapay zeka tabanlı ödeme teknolojilerimizi ücretsiz olarak tüm KOBİ’lerimize sunmaktayız. Bu hizmetimiz içinde yer alan Dynamic 3DS ile ödeme adımını SMS doğrulamasını ortadan kaldırarak iyileştiriyor ve başarılı ödeme oranını artıyoruz.

Akıllı Ödeme Yönlendirme Servisi ile teknik problemler sebebiyle başarısız olacak ödemeler, milisaniyeler içerisinde farklı bir banka POS’una yönlendiriliyor ve ödeme başarılı oluyor. Tüketicinin deneyiminde hiçbir değişiklik yaşanmadan ekstra kazanç elde etmesini sağlıyoruz.

Sahtecilik Önleme Sistemi ile de e-ticaret dünyasının en büyük problemlerinden biri olan fraud işlemlere karşı yapay zeka tabanlı sistemimiz ve uzman ekibimizin manuel kontrolleriyle çalışıyoruz. Üye iş yerlerimizin maddi kayıplarının önüne geçiyoruz.

Ayrıca iyzico üye iş yerleri, yalnızca kendilerine özel bir ayrıcalıklar kulübü oluşturarak, dijital pazarlamadan kargoya, çeviri hizmetlerinden muhasebeye kadar birçok hizmet, iyzico üye iş yerlerine özel olarak avantajlı oranlarla sunuyorlar.

sm 2

  1. PayU birleşme sürecini aktarabilir misiniz?

Haziran 2019’da yapılan anlaşma ile iyzico ve PayU Türkiye ofisleri birleşme sürecine girdi. Buradaki temel amacımız; Türkiye’deki dijital ödeme sistemleri pazarındaki en güçlü iki firmanın rekabet etmek yerine, konsolide olarak Türkiye’deki dijital ekonomiye yepyeni faydalar yaratmak olarak belirtebiliriz. Anlaşma imzalandıktan sonra iki şirket arasında üç bacaklı bir birleşme süreci başladı. PayU Türkiye çalışanları, müşterileri iyzico platformuna taşınırken son olarak da yasal şirket birleşmesi gerçekleşti. Bu süreç 1,5 sene gibi çok kısa bir zamanda başarıyla tamamlandı.

Birleşmenin tamamlanması ile tek bir çatı altında faaliyet gösteren 200 kişilik ekibimizle yola devam ediyoruz.

Dünyanın en büyük teknoloji yatırım gruplarından biri olan Prosus’un finansal gücünü ve PayU’nun küresel bilgi birikiminden de destek alarak müşterilerimizin yerel ödeme sorunlarına çözümler geliştirerek, onların hayatlarını kolaylaştıracağız.

sm 3

  1. Pandemi ile birlikte tüketici davranışları da çok hızlı bir şekilde değişti. Bu döneme uygun yeni ürün ya da hizmetleriniz olacak mı?

Pandemi döneminde tüketicilerin hız ve rahatlığı ön plana koyması ile birlikte e-ticaret pazarı ciddi bir ivme yakaladı. Pandemi ile birlikte uygulamaya sokulan kapanma ve karantina uygulamaları da tüketicilerin çevrim içi alışverişin pratikliğinden, hızından ve çeşitliliğinden faydalanmasını hızlandırdı. Bunun sonucunda e-tiarette 2020 yılında 2019’a kıyasla yüzde 64 artış yaşandı. 2021 yılının ilk 6 ayı itibarıyla ise ülkemizde e-ticaret hacmi bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 75.6’lık artış yaşadı. Bu oranlar, bize e-ticaretin katlanarak büyüyeceğini gösteriyor.

E-ticaretin yakadığı bu momentumu sürdürülebilir kılmak, hem satıcı hem alıcıya macerasız bir alışveriş deneyimi yaratmak için iyzico olarak süreç içindeki problemlere odaklandık. Başta güvenlik olmak üzere alıcının kendini daha rahat hissedebileceğini bir deneyimi kurgularken, satıcılara kolay ve hızlı ödeme alt yapısı sağlayarak işlem hacimlerinin artmasına pozitif katkı sağladık.

Türkiye’de hala finans sisteminin dışında kalan önemli bir kesim var. iyzico’nun DNA’sında yenilikçi ve alternatif finans hizmetleri sunarak kolaylık avantajı sağlamak var. Herhangi bir bankacılık hizmetini kullanmayan, “bankasızlar” şeklinde de ifade ettiğimiz finans ekosisteminin dışındaki kişilere de ulaşacak çözümler üretiyoruz. Bu nedenle büyüme stratejimizin içinde “dijital cüzdan” çok önemli bir yere sahip. Gelecek odaklı düşündüğümüzde de, dijital cüzdanın bir gereklilik olduğunu görmekteyiz. Bugün banka ve kredi kartıyla ödeme yapabilen bireylerin oranı yüzde 58. Yüzde 42 hala hayatını nakit ile çeviriyor ve bu nakitin bir şekilde dijitalleşmesi gerekiyor. Yani o cüzdana nakiti de koyabilmek gerekiyor. Hatta bir adım daha ileriye gidersek, kredi kartı olan insanların taksitlendirme sürecine çok rahat girebildikleri bir dünyada; kredi kartı olmayan, hayatını nakit ile çeviren insanlara da aslında bu dijital cüzdanlar üzerinden kredilendirme ve tüketici finansmanı gibi değişik ürünler de sunabilmeye odaklanıyoruz.

  1. 2021 yılını nasıl geçirdiniz? 2022 yılı hedeflerinizi öğrenebilir miyiz?

Kurulduğumuz günden bugüne her yıl ortalama yüzde 286 büyüme sağladık. Bugün iyzico olarak 80 binden fazla üye iş yeri ve 1 milyondan fazla alt üye iş yeri, 4 milyon korumalı alışveriş kullanıcısı ve 1 milyon aktif cüzdan kullanıcısına dokunuyoruz.

Hedefimiz sadece iyzico’nun büyümesi değil. Biz iyzico’yu büyütürken aynı zamanda sektörü büyütmeye de odaklanıyoruz. Teknoloji ve girişim dünyasının nabzını tutarak, trendleri, beklentileri ve talepleri öngörerek çözümler geliştirmeye odaklanıyoruz.

Türkiye’nin en büyük ilk 5 finans kuruluşundan biri olma vizyonuyla çalışmalarımıza var gücümüzle devam ediyoruz. Bu vizyon bizim için en önemli itici güç ve motivasyon kaynağı. Güvendiğimiz şey de finansal hizmetleri demokratikleştirme potansiyelimiz ve iyzico adına güvenerek arkamızda duran alıcı ve satıcılar. Yola çıktığımız 2013’ten beri problemlere çözümler sunarak değer yaratabilmek için durmaksızın çalışıyoruz. Bu çalışmamızın karşılığını da Türkiye’de finans sektörüne katkıda bulunan ilk 5 finans kuruluşundan biri olacağımıza inanıyoruz.

  1. Eklemek istedikleriniz….

Kadınların gerek finansal sistem içinde gerek girişimcilik ekosisteminde daha aktif olması için kadın girişimcilere destek olacağımız bir program yaratmaya karar verdik. Partnerlerimizle birlikte “iyzico Kadın Girişimci Destek Programı”nı hayata geçirdik.

Türkiye’de kadınların hesap sahipliği oranına yüzde 54 ile hem dünya hem de OECD ortalamasının gerisinde bir oran. Aynı şekilde borçlanmak için banka kredi veya kredi kartı kullanan kadınlarımızın oranı yine OECD’nin altında kalıyor.

Biz bu rakamları girişimcilik perspektifinden bakmak için Politika Analiz Laboratuvarı ile beraber “Dijital Finansal Kapsayıcılık Raporu”nu hazırladık. Rapora baktığımızda, mikrokredi programlarında kadınlara ayrılan destek ve borç alanların oranı kısıtlı kaldığını görüyoruz. İş kurmak için borç alabilen kadınların oranı son dönemde artış göstererek, yüzde 3 seviyelerinden yüzde 10 seviyelerine yükselmiş olmasına rağmen, hala yüksek gelirli ülkelerdeki seviyenin oldukça altında kalıyor. 2019’da yürütülen anket çalışmasında ise Türkiye’de girişimci kadınların yüzde 29’unun banka kredisine erişimde ve yüzde 38’inin erken aşama kamu desteklerine ulaşmada zorluk çektikleri tespit edildi.

Bütün bu tabloya karşın, kadınların iş gücüne katılımları gerek toplumsal hayat gerek ekonomik hayatın refah düzeyinin de artış olduğunu da bir gerçek. Kadınların finansal hizmetlere erişimiyle riskleri daha iyi yönetebildikleri, iş kurma, yatırım yapma yetkinliklerinin arttığı ve eğitim, sağlık gibi alanlar için sermaye ayırabildikleri görülmektedir. Kadınlar tarafından finansal hizmetlere erişimin artması, kapsayıcı ekonomik büyüme ve yoksullukla mücadele gibi kalkınma değişkenleri açısından kritik olacak.

iyzico Kadın Girişimci Destek Programı’mıza  iş ortaklarımızdan Google, Good4Trust, IdeaSoft, Paraşüt, Mükellef ve Webtures da destek veriyor. Programımızda iki dönemi geri bıraktık. Değerlendirme kriterlerimize uygun 140 kadın girişimcimize girişimcimize finanstan eğitime, pazarlama ve tanıtımdan özel indirimlere kadar birçok farklı konuda destek sunuyoruz.

Yıl içerisinde 6 aylık periyotlarla iyzico Kadın Girişimci Destek Programı’na yeni kadın girişimcileri dahil ederek olabildiğince çok kadın girişimcinin hayatına dokunmayı ve hem girişim ekosistemindeki hem de çalışma hayatı içindeki güçlü kadınları desteklemeyi hedefliyoruz.

Orkun Saitoğlu, Kurulduğumuz günden bugüne her yıl ortalama yüzde 286 büyüme sağladık - Perakende.org