Skip to content Skip to footer

Orta gelirlilere yönelik konut kampanyasının detayları açıklandı

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, orta gelirlilere yönelik konut kampanyasının detaylarını açıklıyor.

Nebati’nin konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

Vatandaşlarımızın barınma ihtiyacını uygun koşullarda, uygun maliyetlerde karşılamasını önemsiyoruz. Bugün de orta gelirli vatandaşlarımıza yönelik uzun süreli devam edecek yepyeni bir projeyi hayata geçiriyoruz.

Orta gelir düzeyindeki vatandaşlarımız için Yeni Evim programı, piyasa koşullarına göre çok daha avantajlı faiz, kâr payı ile vade yapısı, ilk üç yıl bakanlık katkısı ile ödeme kolaylığı ve kredi vadesi boyunca hane halkının geliri ile uyumlu bir ödeme planı sunuyor.

Gelir düzeyi ve konut fiyatlarının genel seyri açısından ülkemizi üç bölgeye ayırdık. İstanbul birinci bölge. Ankara, İzmir, Muğla, Antalya, Bursa, Mersin ikinci bölge, diğer tüm illerimiz de üçüncü bölge olarak belirlendi.

Programımız çerçevesinde bankalarımız ve katılım finans kurumlarımız tarafından sağlanacak finansman tutarları; 1. Bölge olan İstanbul’da en çok 5 milyon TL, 2. Bölgedeki illerimizde en çok 3 milyon TL, 3. Bölgedeki illerimiz için ise en çok 2 milyon TL’dir.

Programdan yararlanma kriterleri

Programımız kapsamında sağlanacak finansman sıfır konutlara yöneliktir. Programdan yararlanabilmek için hanehalkı toplam gelirini dikkate almaktayız.  Programdan yararlanacak kişilerin halihazırda bir konutunun olmaması ve son 1 yıl içinde konut alacağı ilde konut satışı yapmamış olması gerekmektedir.

Ayrıca, 1. Bölge (İstanbul) ve 2. bölgelerdeki (Ankara, İzmir, Antalya, Bursa, Mersin, Muğla) illerimizde konut almak isteyen vatandaşımızın, son bir yılda bu illerde ikamet etmiş olması şartı aranacaktır. 3. Bölgedeki illerimizdeyse ikamet şartı aranmayacaktır.

  • Alınan konutlar 5 yıl boyunca satılamayacaktır.
  • Tüm bölgelerde asgari peşinat oranı yüzde 10 olarak belirlenmiştir.
  • Azami 15 sene vade ile sağlanacak finansmanlarda faiz/kar payı oranları %0,69’dan başlayan oranlarla uygulanacaktır.

Vatandaşlarımızın ilk üç yılda ödeyecekleri aylık taksit tutarının belirli bir kısmını, kredinin toplam vadesi bitmeden geri ödenmek şartıyla, Hazine ve Maliye Bakanlığı olarak biz üstleneceğiz. Sağlayacağımız bu katkı ile ilk üç sene için taksit tutarlarını önemli şekilde aşağıya çekecek ve böylece, vatandaşlarımız konutlarının tamamlanmasını beklerken yüklerini hafifletmiş olacağız.

Program kapsamında hangi konutlar alınabilir?

Programımız kapsamında vatandaşlarımız 3 farklı aşamadaki konutlar için kredi kullanabilecektir. Birincisi, tamamlanmış konutlar. İkincisi, belirli bir oranda tamamlanmış ve bankaların kredi verme kriterlerine uygun konutlar. Üçüncüsü ise yapımına başlanacak olan konutlar.

İlk iki durumda, konuta ve başvuru sahibine dair şartların ilgili banka tarafından kredilendirme için uygun olarak değerlendirilmesi halinde, Program kapsamında finansman imkânı ve Bakanlığımız katkısı sağlanacaktır.

Yeni başlayacak projeleri kapsayan üçüncü durumda ise konutun bir parçası olduğu konut projesinin bankalarımız tarafından kredilendirme için uygun olarak değerlendirmesi ana kıstas olacaktır. Bu durumda projenin bu program kapsamına alınması için bankanın müteahhitle proje bazında Garantörlük Anlaşması imzalaması gerekecektir. Bu sayede, inşaatın temeli atılmadan konut kredisi kullanma imkânı oluşacaktır.

Bu kapsamda, bankalarla garantörlük anlaşmalarını yapan ve Programa dâhil olarak konut üretme taahhüdü veren müteahhitlerimiz için Hazine Destekli KGF kefaletiyle başlangıçta 25 milyar liralık finansmana erişim imkânı da sunacağız.

Gayrimenkul sektörüne yönelik fiyat artışları takip edilerek arz-talep dengesini olumsuz etkileyen kişiler ve bu kişilere aracılık edenler özelinde değerlendirmelere itinalı bir şekilde devam edilecektir. Haksız fiyat artışı gerçekleştirdiği tespit edilen kişiler, gereği yapılmak üzere ilgili birimlerle paylaşılacaktır.

Vatandaşlarımızın refahını artırmak için, enflasyonla amansız bir mücadele verdiğimiz şu dönemde çok net vurgulamak isterim ki piyasa gerçekleri dışındaki fiyatlamalara müsamaha göstermeyeceğiz.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’un konuşmasının satırbaşları ise şöyle:

İlk etapta 100 bin aileyi ev sahibi yapmayı planlıyoruz.

Öncelikle yüklenici firmalarımız belirlediğimiz kriterlere uygun yapılan projelerle birlikte kampanyamıza dahil olacak. Konut almak isteyen vatandaşlarımız kendi ödeme koşullarına uygun daireleri seçip bankalara başvuru yapacak. Bankalar da uygunluk durumunda krediyi vatandaşa tahsis edecek ve satın alma süreci başlayacak.

Vatandaşlarımız Türkiye’nin her yerinde bitmiş projelerden faydalanabilir. İnşaat seviyesi belli bir aşamaya gelmiş projelerden de faydalanabilecekler. Bir taraftan mevcut stokların satışı, diğer taraftan arzın artırılmasına yönelik önemli bir adamı da atmış oluyoruz. İnşaat sektörü bizim lokomotifimiz.

Emlak Konut Genel Müdürlüğümüz bünyesinde yapılacak tüm projeler bu kampanyaya dahil. GYODER, İNDER, KONUTDER, İMKON ve Türkiye Müteahhitler Birliği’ne bağlı tüm yüklenici firmalarımızın yaptığı projeler bu kampanyaya dahil olacak.

81 ilimizde firmalarımızın ürettiği büyük ve küçük ölçekli tüm konut projeleri teknik ve mali kriterleri karşıladıkları takdirde bu sürece dahil olabilecek.

Kampanyamız 16 Ocak’ta başlayacak. Bir web sitesinde kampanyamıza dair detayları aktaracağız.