Skip to content Skip to footer

Paketleme Yaparken Hangi Bandı Kullanmalıyım?

Koli bantlarının temelde sunduğu özellikler insanların büyük bir kısmı için yeterli olur. İnsanlar satın alırken koli bandının türüne ya da özelliklerine dikkat etmezler.

Bant dendiğinde hepimizin aklında farklı türde bir bant oluşabilir. Ancak paketleme işlemlerinden bahsediyorsak kullanılması gereken en doğru ürün kesinlikle koli bandı olacaktır. Sahip olduğu özellikler ile birlikte paketleme için birebir olan bu ürünler rahatlıkla temin edilip kullanılabilirler. Kullanıcıların son derece memnun kalması sebebiyle artık tüm iş yerleri ve evlerde koli bantlarını rahatlıkla görebileceksiniz.

Neden Koli Bandı Kullanılmalı?

Yaygın bir biçimde kullanılan koli bantlar bunu sahip olduğu özelliklere borçludur. Kendi içerisinde birçok farklı koli bandından bahsedilebilir. Ancak bazı özellikleri sabittir ve tüm çeşitlerinde mevcut olur. Bunların başında yüksek yapışkanlık özelliği ve mukavemet gelir. Her zaman güvenilir bir yapıştırıcı olarak karşımıza çıkar. Bunun yanı sıra farklı yüzeylerde kullanılabilen ürünlerdir ve bu da kullanıcılara ciddi avantajlar sunmaktadır.

Koli Bandı Alırken Nelere Dikkat Edilir?

Koli bantlarının temelde sunduğu özellikler insanların büyük bir kısmı için yeterli olur. İnsanlar satın alırken koli bandının türüne ya da özelliklerine dikkat etmezler. Ancak işlerinin başına geçtiklerinde aldıkları bandın uygun olmadığı fark edebilirler. Kullanıcılar koli bandı satın alırken;

 • Tür,
 • Renk,
 • Boyut,
 • Dayanıklı olduğu koşullar,
 • Fiyat, gibi etmenlere dikkat etmek zorundadır.

Sahip Olduğu Özelliklere Göre Koli Bandı Çeşitleri Nelerdir?

Birçoğumuz farkında dahi olmasak da koli bantları farklı çeşitlerde üretilmektedir. Hali hazırda oldukça kullanışlı olan bu ürünler farklı özellikler kazandırılarak çok daha ileri düzeyde yardımcı olabilecek ürünler haline gelirler. Özelliklerine bakarak koli bantları alındığında üründen alınacak olan verim maksimum seviyeye gelecektir.

Hot-Melt Koli Bantları

“Hot” kelimesi “sıcak”, “Melt” kelimesi ise “eriyik” anlamına gelir. Haliyle bu bantlar sıcak eriyik koli bantları olarak isimlendirilirler. İçerisinde solvent bulundurmayan bu bantlar sıcak eriyen tutkaldan imal edilmektedir. 60 dereceye kadar dayanıklı olan bu bantlar sızdırmazlık istenen kartonlar için muhteşem bir seçenek olur. Hot-Melt bantların özellikleri;

 • Yüksek yapışma performansı,
 • Yüksek mukavemet,
 • Hem yüksek hem de düşü ısıda depolanabilme özeliği,
 • 3-4 yılı aşan raf ömrü,
 • Kolay uygulanabilir,
 • Hava değişimine ayak uydurabilir,
 • Kartonun dışında naylon ve plastik gibi ürünlerde de yüksek performans gösterebilir, şeklinde sıralanmaktadır.

Akrilik Koli Bantları

Akrilik yapıştırıcılar kullanılarak imal edilen bu bantlar su ya da solvent bazlı olabilmektedir. Çok spesifik özelliklere sahip olması amacıyla monomerlerin çapraz bağlanması ile elde edilmektedir. Akrilik doğal bir yapıştırıcı olduğundan üretimi aşamasında çok fazla katkı maddesine de ihtiyaç duyulmamaktadır. Akrilik koli bantları;

 • Hızlı yapışma ve iyi tutunma,
 • Plastik ve naylon yüzeylerde mükemmel performans,
 • Geniş uygulama sıcaklığı aralığı,
 • Farklı yüzeylere kullanıma uygun,
 • Çok ekonomik, bantlardır.

Solvent Koli Bantları

Özel bir çözücü ile inceltilen reçine kısaca solvent olarak isimlendirilmektedir. Bu madde kullanılarak üretilen koli bantlar da solvent koli bantları olarak isimlendirilirler. Özellikle soğuk zincir ürünlerinin paketlenmesinde kullanılan bant çeşididir. Solvent bantlar;

 • Çok düşük sıcaklıklarda yüksek performans gösteren,
 • Uzun raf ömrüne sahip,
 • Soğuk hava depolarında kolayca kullanılabilen,
 • Diğer bant çeşitlerinin çoğu görevini de yapabilen, bantlardır.

Koli Bantlarında Görünüşte Farklılıklar Neler?

Koli bantlarının üretimdeki özelliklerinden bahsettik. Fakat bu bantlar fiziksel özelliklerine göre farklılıklar gösteriyor. İlk olarak farklı renklerde üretilen koli bantlarından bahsetmek gerekli. Oldukça canlı ve dikkat çekici renklerde üretilen koli bantları son dönemde bolca sipariş alıyor.

Çoğu kişi koli bantlarının yalnızca şeffaf ya da kahve tonlarında olduğunu düşünüyor. Ancak bu bantlar mavi, kırmızı ya da yeşil gibi canlı renklerde de üretilebilir. Renkli koli bantları özellikle farklı ürün gruplarının belli olmasında muhteşem bir performans göstermekte. Üretim merkezlerinde birbirinden farklı ürünlerin imalatı yapılıyorsa paketlenme aşamasında hepsi farklı renklerde koli bantları ile bantlanıyor. Böylece ürünlerin depolanma ve sevkiyat işleri çok daha kolay hale geliyor.

Bütün bunlara ek olarak baskılı koli bantları da kullanılmakta. Bu bantlar da firmaların logolarının basıldığı bantlar olarak karşımıza çıkıyor. Markanın reklamının yapılması, bilinirliğinin artırılması ve kurumsal kimliğinin oluşturulması aşamasında baskılı bantlar da harika bir seçim.

Doğru Koli Bandı Nasıl Satın Alınır?

Koli bantlarını satın almak için gittiğimiz kırtasiyeler ya da marketlerde bant çeşitlerinin tamamına ulaşmak mümkün olmuyor. Hepsinde standart ürünler karşımıza çıkmakta. Haliyle en uygun koli bandını satın almak istiyorsanız Nisma Ambalaj gibi profesyonel bant üreticilerine yönelmeniz gerekli. İnternet üzerinden verebileceğiniz siparişler ile tam olarak ihtiyacınız olan koli bandı adresinize gelecektir.