Skip to content Skip to footer

Pandemi ve İstihdam

Pandemi ve İstihdam

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını çeşitli sektörlerde istihdamı negatif etkilerken tüm dünyada işsizlik tsunamisine yol açtı. Amerika’da işsizlik oranı Ocak, Şubat, Mart aylarında %3,5-4 oranları arasında seyrederken Nisan ayında %14,7 ile Amerikan tarihinin en yüksek işsizlik rakamları görüldü. Merkez bankalarının parasal genişlemesi ve teşvikleri ile rakamlar %8,4’e kadar indi.

Sektörel olarak baktığımızda özellikle hizmet ve turizm en negatif etkilenen sektörler olurken e-ticaret ile buna bağlı olarak kargo lojistik ve tedarik zincirlerinde, yine dijital servislerde bunlar içinde de video servisleri, eğlence, online eğitim gibi alt sektörlerde artışlar görüldü.

İnşaat sektörüne baktığımızda özellikle pandeminin yarattığı belirsizlikler yeni projelere başlamayı ve yeni işler almayı zorlaştırdı diyebiliriz. 2018 ve 2019 yılları inşaat sektörü için durgunluk yılları oldu, bir de bunun üzerine pandemi eklenince Ocak, Şubat ve Mart aylarında sektörde tabir yerindeyse yaprak kımıldamadı.

Merkez bankasının faiz indirimleri, buna devlet bankalarının iştirak etmesi ve ucuz konut kredisi vermesi ayrıca mevcut kredilerde erteleme imkanı sunulması sektöre hareketlilik getirdi. Özellikle konut tarafında 2018 ve 2019’da oluşan stokların erimesi sektöre önemli can suyu sağladı. Bu süreçte yarım kalan konut projeleri de devam etme fırsatı buldu.

Şuan inşaat sektörü için işler son 2 yıla göre daha da açılmış durumda. Altyapı projelerine ülkemizde ve dünyada yoğun ilgi var. Özellikle Çin pandemi öncesi dünyanın üretim üssüydü. Geldiğimiz noktada pandemi sürecinde tedarik ve lojistik alanında yaşanan zorluklar ülkeleri kendi altyapı yatırımlarını yapmaya, üretim tesislerini çeşitlendirmeye itti. Bu da inşaat sektöründeki altyapı yatırımlarının hız kesmeden devam etmesini sağladı.

Son 3 ayı baz alırsak altyapı, enerji, petrol, petrogaz hatları olarak inşaatın alt kategorilerinde ise özellikle Türk şirketlerin yurt dışında bu alanlarda büyük projeler aldığını görüyoruz. Workindo.com platformunu referans aldığımızda şuan 7 ülkede inşaat işçisi arayan şirketlerimizin iş ilanları var. Özellikle yurt dışında çalışmak isteyen inşaat işçileri için Katar, ,Türkmenistan, Rusya, Romanya ve Dubai’deki projelere başvuruların yoğun olduğunu görüyoruz.

Önümüzdeki dönem için sektörden şahsen umutluyum, yeni iş ilanı istatistiklerine bakarak 2020’nin son çeyreğinde bu artışın devam edeceğini ön görüyorum. Gelişmeleri hep birlikte göreceğiz.