Skip to content Skip to footer

Param, yeni markası ParamTech ile finansal teknoloji sektörüne yön veriyor

Param Group CTO’su Bahadır Aktan, Param’ın yenilikçi ürünleri hakkında bilgiler verdi. Son olarak finansal teknoloji alanında bütünleşik hizmet veren ParamTech markasını hayata geçirdiklerini belirten Aktan, “Bölgesel bir finansal teknoloji şirketi ve lider teknoloji sağlayıcısı olmayı amaçlıyoruz.” dedi.

“Finansal teknoloji sektörünün öncüsü olduk”

2014 yılından bu yana kullanıcılarını ve iş ortaklarını yeniliklerle buluşturduklarını ve finansal teknoloji sektörüne öncülük ettiklerini belirten Param Group CTO’su Bahadır Aktan, “Türkiye’de fintech sektörünün yapı taşlarını oluşturan birçok inovatif çözümü hayata geçirerek, ilklere imza attık.

Finansal ihtiyaçlara yönelik geliştirdiğimiz ürünlerle finansal teknolojinin yaygınlaşmasının itici gücü, büyüme hızımızla da sektörün öncüsü olduk.

Param; Troy, MasterCard, Visa ve Discover kart şemaları ile kart ihraç etme lisanslarının tümüne sahip tek elektronik para kuruluşu ve BKM TechPOS platformunun da ilk ve tek banka dışı üyesidir.” diye konuştu.

“Hayata değer ve kolaylık katan ürünler sunuyoruz”

Param’ın sunduğu avantajlarla ilgili detayları da paylaşan Aktan, kullanıcılara ilham veren, sadece bir fintech kuruluşu olmanın ötesinde hayata değer ve kolaylık katan bir marka olduklarının da altını çizdi.

“ParamKart düzenli olarak nakit iade avantajı sağlayan kampanyalarla kullanıcıya sürekli bir avantaj sağlıyor.”

Bahadır Aktan, sektörün lider POS markası olan ParamPOS’un 50 binin üzerinde kurumsal ve bireysel müşterinin tahsilatlarına aracılık ettiğini söyledi. Düşük komisyon oranlarıyla Türkiye’den ve dünyanın her yerinden ödeme alma imkânı sunduklarını anlatan Aktan, “İş ortaklarımız; yüz yüze, internetten veya mobil uygulama üzerinden, hatta sosyal medyadan ödeme alabiliyor. Tahsilatları da ertesi gün hesaplarına aktarıyoruz. Kısaca kartlı ödemenin olduğu her an için Sanal POS çözümü sunuyoruz. ParamPOS markamız, 23 banka ve 9 kart markası ile entegre çalışıyor.” dedi.

Param’ın “QR Kodla Ödeme” özelliği hakkında da bilgi veren Aktan, “Param Mobil Uygulaması” kullanıcılarının fintech sektöründe bir “ilk” olan “QR Kodla Ödeme” sayesinde farklı POS cihazlarından ödeme gerçekleştirirken, diledikleri ATM’den de para çekebildiklerini belirtti.

“Kredim ile ‘Şimdi Al, Sonra Öde’ modeline öncülük yapıyoruz”

Son dönemde dünyada trend olan “Şimdi Al, Sonra Öde” modelini, Kredim markasıyla kullanıcıların hizmetine sunduklarını ifade eden Aktan, şunları söyledi:

“Türkiye’de öncülük yaptığımız bu modelle kullanıcılara esnek, kolay ve hızlı alışveriş kredisi imkânı sunuyoruz. Kredim markamızla, bireysel tüketicilerin satın alma gücünü artırmayı hedefliyoruz. Kullanıcılar, özel kredi skoru ölçümü özelliğiyle alışveriş yapmak istedikleri sektörlerde kredi limitlerini öğrenerek işlem yapabiliyor, geri ödemeyi de kendilerine sunduğumuz ödeme yöntemlerden biriyle gerçekleştirebiliyor.”

Eçözüm markası, Finrota adıyla yoluna devam ediyor

2001 yılında kurulan Eçözüm, yeni dönemde faaliyetlerini Finrota adıyla sürdürecek. Ödeme Sistemleri ve Açık Bankacılık hizmetlerinin erişilebilirliği, dijitalleşmesi ve kolaylaşması sürecinde sektöründe lider olmaya devam eden Finrota, ulusal ve uluslararası şirketlere AR-GE ve yüksek teknoloji kullanarak geliştirdiği ürünleriyle fark yaratan çözümler sunarken, aynı zamanda her geçen gün portföyündeki ürünlerin sayısını artırmaya ve iyileştirmeye devam ediyor.

“Sektörümüzdeki en önemli yatırımlardan birini aldık”

Bahadır Aktan, Param’ın başarısının daha önce yapılmayanları yapma konusunda cesaret, çok çalışmak, adanmışlık, takım ruhu ve teknoloji uzmanlığı gibi birbirini tamamlayan değerlerden kaynaklandığını dile getirdi. Aktan, sözlerine şöyle devam etti: “Param markamızla yıllar içinde pek çok ilke imza atarken, güçlü finansal modeller oluşturarak sürdürülebilir büyümeyi sağladık. Oluşturduğumuz bu sağlam yapılanma, uluslararası yatırımcıların da ilgisini çekti. Haziran 2022’de sektörümüzdeki en önemli yatırımlardan birini aldık; Londra Merkezli Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), Lüksemburg merkezli CEECAT Capital, Zürih merkezli Alpha Associates ve Amsterdam merkezli Revo Capital’in katıldığı 200 milyon USD değerleme üzerinden yatırım ile ilk yatırım serimizi tamamladık.”

“Deneyimlerimizi ve hizmetlerimizi Avrupa’ya ihraç etmek istiyoruz”

Param’ın Türkiye’de geliştirdiği teknolojileri, deneyimleri ve hizmetleri Avrupa’ya ihraç etmek istediklerini ifade eden Aktan, “İlk olarak İngiltere’de varlık göstereceğiz. FCA’den lisans alarak kurduğumuz Param UK markasıyla, Türkiye-İngiltere arasında para gönderme konusunda kullanıcılara yardımcı olacağız. İngiltere’nin ardından diğer Avrupa ülkelerinde de faaliyet göstermeyi hedefliyoruz.” dedi.

ParamTech, finansal teknoloji alanında bütünleşik hizmet vererek fark yaratıyor

Param’ın yeni markası ParamTech hakkında da bilgiler veren Bahadır Aktan, 250 kişilik donanımlı teknoloji ekibiyle oluşturdukları ParamTech’in, fintech kuruluşlarının ihtiyaç duyduğu finansal teknoloji çözümlerini bir arada sunabilen ilk ve tek marka olduğunu söyledi. ParamTech’in, finansal teknoloji alanında bütünleşik hizmet vererek fark yarattığını dile getiren Aktan, “Elektronik para ve ödeme kuruluşu lisanslarını alan yeni şirketler; ‘Kart Verme’, ‘Kart İşleme’, ‘Hesap’, ‘BNPL’, ‘Ödeme’, ‘API Entegrasyonu’ gibi birçok teknoloji ürününe ParamTech’le ulaşarak faaliyetlerine başlayabiliyor. ParamTech’le sunduğumuz hizmetleri sektörle paylaşır paylaşmaz, çok güzel tepkiler ve başvurular almaya başladık. Sektörde bir boşluğu doldurduğumuz için de mutlu olduk. ParamTech ile birlikte, bölgesel bir finansal teknoloji şirketi ve lider teknoloji sağlayıcısı olmayı amaçlıyoruz.” dedi.