Skip to content Skip to footer

Park Afyon AVM Müdürü, 2023 plan ve çalışmalarını aktarırken, 2024 yılı hedeflerini açıkladı

Park Afyon AVM Müdürü Can Mamati, Park Afyon AVM kuruluşundan itibaren yapılan çalışmaları, bölgeye katkısını, marka seçimlerinde nelere dikkat ettiklerini, etkiniklerin AVM ve bölgeye katkısını açıklayarak 2024 hedeflerini açıkladı.

  1. Park Afyon AVM, 10 Eylül 2015’ten itibaren ziyaretçi kabul ediyor. O süreçten beri alışveriş merkezinizde ne gibi değişikler yapıldı?

2015 Eylül ayı itibariyle sadece güçlü marka çeşitliliğimiz değil, aynı zamanda hayata geçirdiğimiz etkinliklerle de şehrin buluşma noktası haline geldik. Modadan eğlenceye, teknolojiden lezzetli tatlara kadar geniş ürün yelpazemiz ve 160 mağazamız ile ziyaretçilerimize keyifli ve unutulmaz bir alışveriş deneyimi yaşatıyoruz. Ziyaretçilerimizin beklentilerine yönelik olarak, alışveriş merkezimizde yer alan markaları sürekli olarak çeşitlendirmeye özen gösteriyoruz. Son dönemde, MediaMarkt, Mr. D.I.Y, Superstep, Superkids, Mi Store, Suwen, Emsan, gibi güçlü markaları bünyemize katarak, alışveriş deneyimini daha zengin hale getiriyoruz. Açıldığımız ilk günden bu yana faaliyet gösteren Teknosa, Mavi, Penti ve Schafer mağazalarımız ise satış alanlarını genişleterek, daha fazla ziyaretçiye kaliteli hizmet sunma çabasını sürdürüyor.

  1. Park Afyon AVM açıldığı günden itibaren bölge halkının alışveriş davranışlarında ne gibi değişikler oldu? Afyonkarahisar’a ne gibi artı değerler kattınız?

Şehrin tam merkezindeki konumumuz, güçlü marka karmamız, modern mimarimiz ve etkin pazarlama stratejimizle bölge halkının günlük yaşamında önemli bir rol oynayarak şehrin alışveriş, buluşma ve eğlence noktası olarak bölge halkının yaşamında büyük bir yer edinerek onların vazgeçilmez bir parçası olduk. Daha önce şehirde olmayan markaları bünyemize katarak, ziyaretçilere benzersiz ve çeşitli alışveriş deneyimleri sunuyoruz. Geniş marka yelpazemizle ziyaretçilerimizin tüm ihtiyaçlarıma tek çatı altında cevap veriyor, sadece Afyonkarahisar’dan değil Zafer Bölgesinden de ziyaretçi çekiyoruz. Ayrıca yaz mevsimi ve bayram dönemlerinde yurt dışında yaşayan Türk misafirlerimizi ağırlıyoruz. Böylece şehrin hem ekonomisine hem de kalkınmasına katkıda bulunuyoruz.

Öte yandan açılışımızdan bu yana Afyonkarahisar’da ve bölgede daha önce gerçekleşmemiş, bölge halkının sosyal ve kültürel anlamda ihtiyaç duyduğu etkinlikleri sunmamız sebebiyle sosyalleşme merkezi haline geldik. Bu özel deneyimler, bize sadık bir ziyaretçi kitlesi kazandırdı. Ziyaretçilerimiz, kültür-sanat etkinliklerinde sevdikleri isimlerle bir araya gelebiliyor, imza günlerine katılabiliyor, unutulmaz konser ve festivallerde eğlenebiliyor, yurt dışından getirdiğimiz özel sergileri gezebiliyor, çekilişlere katılabiliyorlar. Ailelerin alışveriş yaparken çocuklarının da keyifli vakit geçirmelerini sağlamak adına hayata geçirdiğimiz lisanslı karakterlerle düzenlenen etkinlikler, atölyeler ve oyun alanları, çocukların hem eğlenmelerine hem de el becerilerini geliştirmelerine olanak tanıyor. Ziyaretçilerimiz için düzenlediğimiz etkinlikler sayesinde Afyonkarahisar ve çevresindeki aileler için sadece alışveriş değil, aynı zamanda kaliteli zaman geçirebilecekleri bir buluşma noktası olmayı sürdürüyoruz.

  1. Oldukça geniş bir marka karmanız var. Alışveriş merkezinizde yer alan markaları seçerken nelere dikkat ediyorsunuz? Görüşmede olduğunuz yeni markalar var mı?

Kiralama stratejimizle, alışveriş merkezimizin mevcut marka karmamızı korumayı değerini artırmayı amaçlıyoruz. Bu kapsamda, Afyonkarahisar ve Zafer Bölgesine değer katacak markaları özenle seçiyoruz. Marka portföyümüzü belirlerken, şehrin ve bölgenin dinamikleri ile ihtiyaçlarını dikkate alıyor, bölgenin değişen demografik yapısını, alışveriş merkezimizin ziyaretçi potansiyelini ve beklentilerini göz önünde bulunduruyoruz. Hedef kitlemize uygun markaların seçimi, Park Afyon’u alışveriş merkezi olmanın ötesine taşıyoruz ve ziyaretçilerimize özel ve anlamlı bir alışveriş deneyimi sunuyoruz. Böylece, alışveriş merkezimizi bir yaşam merkezi haline getirme vizyonumuzla uyumlu bir şekilde ilerleyebiliyoruz.

  1. 2022 yılında hayata geçirdiğiniz şehrin ilk kahve festivali, oldukça ilgi gördü. Kahve festivali her yıl devam edecek mi?

Park Afyon olarak, kahve ve eğlence sevenleri Afyon Kahve Festivali kapsamında bir araya getirdik. AVM’nin dış alanına kurduğumuz kahve ve tatlı satış stantlarında, ziyaretçilerimiz birbirinden lezzetli kahveleri tadarken, değerli sanatçılarımız da konserleriyle festivali unutulmaz hale getirdi. İlkini 2022, ikincisini ise 2023 yılının ağustos ayında hayata geçirdiğimiz Afyon Kahve Festivali, katılımcılardan büyük ilgi gördü ve toplamda 70 binin üzerinde ziyaretçiyi ağırladı. Bu festivali geleneksel hale getirerek, her yıl yaz aylarında ziyaretçilerimizle buluşturmayı planlıyoruz. Festival, kahve tutkunlarına unutulmaz lezzet deneyimleri sunmanın yanı sıra, sanat ve eğlenceyi bir araya getirerek şehrimizin kültürel hayatına katkıda bulunuyor. Gelecek yıllarda daha da büyüyen ve renklenen Afyon Kahve Festivali ile ziyaretçilerimize unutulmaz anlar yaşatmayı sürdürmeyi hedefliyoruz.

  1. Zafer Bölgesinin çekim merkezi haline gelmenizle birlikte, bulunduğunuz lokasyonun size ne gibi avantajları oldu?

Afyonkarahisar’ın merkezi konumunda yer alan Park Afyon AVM, bölgesel bir alışveriş merkezi olarak şehrin tam kalbinde bulunuyor. Bu avantajlı konumuyla, Park Afyon AVM, sadece alışveriş yapmak isteyenlerin değil, aynı zamanda şehir sakinlerinin günlük yaşamlarının vazgeçilmez bir parçası haline geldi. Park Afyon AVM, şehrin tam merkezinde konumlanması nedeniyle yayalar için kolay ve rahat bir erişim imkânı sunuyor, aynı zamanda toplu taşıma araçlarına yakın bir konumda bulunması nedeniyle de ulaşım kolaylığı sağlıyor. Ankara, Eskişehir ve Konya yollarının kesişim noktasında yer alması ise alışveriş merkezimizin geniş bir çekim alanına hitap etmesini mümkün kılıyor.

  1. Yıllık ortalama ziyaretçi sayınız ve doluluk oranınız nedir?

45 bin metrekarelik geniş ve kullanışlı kiralanabilir alanımızla yüzde 99’luk doluluk oranına ulaştık. 160 mağazanın yer aldığı AVM’mizde, markalarımız, mağaza konseptlerimiz ve ürün çeşitliliğimizle ziyaretçilere geniş bir seçenek sunuyoruz. Bu kapsamda Park Afyon AVM, 2023 yılında yaklaşık 9 milyon ziyaretçiyi ağırlayarak şehrin sosyal dokusuna canlılık kattı.

  1. AVM’nizde bir güneş enerjisi sistemi kuruluyor. Bu güneş enerjisi ne zaman devreye alınacak? AVM’nin enerji ihtiyacını karşılamak için ne kadarlık bir kapasite öngörüyorsunuz ve bu çevresel olarak karbon salınımını ne kadar azaltacak?

Afyonkarahisar’ın Dinar ilçesinde, yaklaşık 60 dönümlük arazi üzerine kurulacak olan, toplamda 5.1 Mwp kapasitesindeki güneş enerjisi santrali projemizi önümüzdeki günlerde faaliyete geçirmeyi planlıyoruz. Süreç tamamlandığında alışveriş merkezimizin yıllık elektrik ihtiyacının yüzde 65’i karşılanacak. Bu sayede yıl bazında doğaya 5 bin 900 ton karbondioksit salımının önüne geçilmesine katkı sağlayacağız. Park Afyon AVM olarak, sadece alışveriş deneyimi değil, aynı zamanda çevresel sürdürülebilirliğe yapıcı bir katkı sunma vizyonumuzla hareket etmeye devam ediyoruz.

  1. 2024 yılı sonuna kadar hedefleriniz nedir?

Stratejik lokasyonumuz, ulaşım imkânları ve zengin marka karmamızın yanı sıra, ziyaretçilerimizin memnuniyetini öncelikli tutan projelerimizle sadece bir alışveriş merkezi değil, aynı zamanda şehrin ve Zafer Bölgesi’nin buluşma noktası olmaya, ziyaretçilerimizin ihtiyaçları ve beklentileri doğrultusunda, hizmet kalitemizi en üst düzeyde tutarak benzersiz bir deneyim sunmaya, sunduğumuz yenilikçi uygulamalarla ile şehrin ekonomik, sosyal ve kültürel gelişimine katkıda bulunmaya, sürdürülebilirlik ilkesine verdiğimiz önem kapsamında şehrimizin yaşam kalitesine pozitif etkiler sağlamak için emin adımlarla ilerlemeye devam edeceğiz.

Park Afyon AVM Müdürü, 2023 plan ve çalışmalarını aktarırken, 2024 yılı hedeflerini açıkladı - Perakende.org