Skip to content Skip to footer

Pepsi rPET Şişelerine önemli ödül

PepsiCo’nun en büyük operasyonlarından biri olarak öne çıkan PepsiCo Türkiye, elde ettiği başarılarla adından söz ettirmeye devam ediyor. Meltem Kimya’nın Pepsi, Yedigün ve Fruko için ürettiği gıda ile temasa uygun yüzde yüz geri dönüştürülmüş pet ambalajdan üretilen şişeleri, WorldStar Küresel Ambalaj Ödülleri’nde birincilik ödülü aldı.  Pepsi, Yedigün ve Fruko’nun 1 litrelik şişeleri Türkiye’de tamamen rPET’ten üretilen ilk şişeler olarak öne çıkıyor.

Dünyada sürdürülebilirlik alanında önde gelen şirketlerden biri olan PepsiCo’nun en büyük operasyonlarından biri olarak öne çıkan PepsiCo Türkiye, pep+ stratejisi doğrultusunda yaptığı çalışmalarla başarılarına yenilerini eklemeye devam ediyor.

PepsiCo’nun Türkiye’de bir ilk olan ve 2022 yılında raflarda yerini alan yüzde yüz geri dönüştürülmüş pet ambalajdan üretilen şişesi, her yıl 34’ün üzerinde ülkeden 300’ü aşkın katılımcıyla World Packaging Organization tarafından düzenlenen WorldStar Küresel Ambalaj Ödülleri’nden birincilik ödülü aldı.

Meltem Kimya tarafından hayata geçirilen yüzde yüz geri dönüştürülmüş rPET’ler, kimyasal depolimerizasyon yöntemiyle üretiliyor. Dünyada bir başka örneği bulunmayan rPET’lerin üretiminde toksik maddeler tamamen uzaklaştırılıyor.

Sürdürülebilir ambalaj alanında önemli adımlar atan PepsiCo Türkiye; geri dönüştürülmüş PET kullanımında da lider firmalardan biri. Pepsi, Yedigün ve Fruko gibi gazlı içecek ürünlerinde kullandığı 1 litre pet şişelerini yüzde 100 geri dönüştürülmüş plastikten üretiyor. İçecek sektöründe bir ilk olan bu uygulamanın yanı sıra PepsiCo pozitif stratejisi doğrultusunda sürdürülebilirliği uçtan uca sürdürebilir bir yaklaşımla yöneten PepsiCo Türkiye’nin 6 fabrikasının hepsi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Sıfır Atık Belgesi ile sertifikalandırılmış olarak sıfır atık faaliyet gösteriyor.