Skip to content Skip to footer

Philips olarak 2030 yılına kadar her yıl 2,5 milyar kişinin hayatını iyileştirmeyi hedefliyoruz

Philips Türkiye Kişisel Sağlık Ürünleri Türkiye Pazarlama Lideri Hatice Vanlıoğlu

Philips Türkiye Kişisel Sağlık Ürünleri Türkiye Pazarlama Lideri Hatice Vanlıoğlu; Kişisel sağlık çözümleri, Yıl sonu beklentileri, 2022 yılı hedefleri hakkında açıklamalarda bulundu

Öncelikle sizi biraz tanıyabilir miyiz?

İstanbul Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nden mezun olduktan sonra profesyonel kariyerime Dandy Sakız bünyesinde Yetişkin Sakızları Kategori Asistanı olarak başladım. 2 sene boyunca First markası için çalıştım. Daha sonra Türk Henkel Kozmetik bölümü pazarlama ekibine katıldım, Henkel’deki son görevim Kozmetik Pazarlama Direktörlüğü idi. Henkel’de çalıştığım 10 sene boyunca Schwarzkopf markasının Saç Bakım pazarında lider pozisyona gelmesinden, Diadermine Cilt Bakım markası lansmanına kadar birçok harika işi yapan bir ekibin parçası olmaktan gurur duydum. 2014 senesinde Philips bünyesine Kişisel Bakım ve Anne Bebek Grubu Kategorilerine liderlik etmek üzere katıldım. Bu dönemde Elektrikli Epilasyon Ürünleri pazarında büyük bir inovasyon olan ışık atımlı tüy alma teknolojisi IPL kategorisinin Türkiye pazarı lansmanını gerçekleştirdik. 2016-2018 dönemleri arasında Orta Doğu ve Türkiye Bölge sorumluluğu alarak Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan, Levant ve Körfez Ülkelerinde birçok tüketici araştırmasına ve ürün lansmanına liderlik etme fırsatını yakaladım. Anne Bebek kategorisinde 2015 yılında başlattığımız Süt Saatim projesi ile 200’den fazla iş yerinde süt sağma odalarının kurulmasına ön ayak olduk ve bu projenin yarattığı etki ile Philips Türkiye, Kadının Güçlendirilmesi Kategorisinde ‘Sürdürülebilirlik Akademisi Ödülü’ne layık görüldü. 1 Temmuz 2021 itibariyle Philips Kişisel Sağlık Ürünleri Türkiye Pazarlama Liderliği görevine atandım. Bu göreve ek olarak Philips Orta Doğu, Türkiye ve Afrika Bölgesi Kadın Bakım Kategorisi Bölgesel Pazarlama Müdürlüğü görevini de yürütmekteyim.

Philips’in kişisel sağlık çözümlerinden biraz bahseder misiniz?  

Philips, keşfetmeyi seven, bulunduğu çağın dinamiklerine çok hızlı uyum sağlayarak ilerisini gören bir şirket… Global vizyonumuzla uyumlu olarak Türkiye’de de yenilikçi, yaratıcı, müşteri odaklı, uzun süreli iş birliklerine dayalı bir şirketiz ve bununla gurur duyuyoruz.

Anne karnından başlayarak, yaşamları boyunca bireylerin daha sağlıklı ve daha kaliteli bir hayat sürdürebilmeleri için gereken koşulları oluşturmaya katkıda bulunuyoruz.

Çalışmalarımızın temelinde yer alan “hayatı, birlikte iyileştiriyoruz” sloganı ile inovasyonlarımızla kişilerin daha sağlıklı hayat tarzı benimsemelerini ve kendi sağlıklarını kontrol altına almalarına yardımcı oluyoruz.

Philips Kişisel Sağlık İş Birimi olarak, kişisel sağlığı destekleyen kadın ve erkek bakımı, ağız ve diş sağlığı ürünlerinin yanı sıra Philips Avent markamız ile anne-bebek sağlığında çözümler sunuyoruz. Güzelliklerinden ödün vermek istemeyenler için IPL teknolojisinden, günlük kullanımın vazgeçilmezi epilatörlere, düzleştiriciden, maşa, saç kurutma ve erkek bakımı için geliştirdiğimiz saç ve sakal şekillendiricilerine kadar geniş bir ürün gamımız mevcut. Philips Avent markamızda ise göğüs pompası, buharlı pişirici, blender, sterilizatör, bebek telsizi, biberon ısıtıcı, biberon, emzik çeşitleri ve emzirme destek ürünleri gibi annelerimizin hayatını kolaylaştıracak çözümlerimiz bulunuyor.

Sağlıklı yaşam için doğru alışkanlıklar oluşturmanın ve beslenmenin değerini biliyoruz; bir çocuğun doğduğu andan itibaren, onlara hayata mümkün olan en iyi başlangıcı sağlıyor, yaşamları boyunca ihtiyaç duydukları desteği sağlamak için elimizden geleni yapıyoruz.  İnsanı işin merkezine alan yaklaşımımızla insanların davranışları, alışkanlıkları ve ihtiyaçları konusunda kapsamlı araştırmalar yapıyor, onları daha iyi anlamak için tüm deneyimlerinde yanlarında oluyor, birlikte çözümler üretiyoruz.

Pandemi döneminde kişisel bakım ürünlerine talep konusunda bir değişim yaşandı mı? Müşteri alışkanlıkları değişti mi?

COVID-19, döneminde bireyler, kişisel sağlıklarını daha çok kendi kontrollerine almaya yöneldiler. Bu süreç kişisel bakım alışkanlıklarını da değiştirdi.

Bu yıl üçüncüsünü gerçekleştirdiğimiz Türkiye Sağlık Trendleri Araştırması’nda da bu trendi yakından gözlemledik. Araştırmaya katılan her 3 kişiden biri, evde kişisel bakım alışkanlıklarının arttığını dile getirerek, pandemi sonrası da evde kişisel bakım alışkanlıklarına devam edeceğini belirtti. Biz de COVID-19 sürecinde ‘Evde Hayatı Birlikte İyileştiriyoruz’ kampanyası ile insanları harekete geçirerek kendilerini iyi hissettirecek önemli kişisel sağlık rutinlerini sürdürmelerini amaçladık. Kişisel sağlık çözümleri sayesinde, insanlara daha iyi görünmeleri ve hissetmeleri için yardımcı olduk. Kişilerin kendilerinin kuaförü olmaları ve kişisel bakım rutinlerini evde de devam ettirebilmeleri için çözümlerimizle destekledik.

COVID-19 ile değişen sağlık trendlerini ön plana çıkaran Türkiye Sağlık Trendleri Araştırmamızın en ilginç verilerinden bir tanesi de diş sağlığı konusundaki bilincin artması. Philips Türkiye olarak uzun yıllardır üzerinde durduğumuz diş sağlığı ile kalp sağlığı arasındaki bağlantının öneminin bu yılın sonuçlarına baktığımızda fark edildiğini gözlemledik. Kamuoyunun yüzde 80’i ağız ve diş sağlığının genel sağlık durumu ile ilişkili olduğunu belirtirken, yüzde 58’i ağız ve diş sağlığının kalp sağlığı ile ilişkili olduğunu düşünüyor.

COVID-19 ile birlikte öğrendiğimiz bilgiler, geliştirdiğimiz alışkanlıklar COVID-19 sonrasında da bizlerle kalmaya devam edeceğine düşünüyoruz. Kişisel sağlık farkındalığı şu an sahip olduğu bu yüksek seviyelerden aşağı inmeyecektir. Bu kapsamda önümüzdeki dönemde sağlıklı yaşam ve dijitalleşme daha da yoğunlaşacağımız konular olacak.

Dijitalleşme, kişisel sağlık alanında da en önemli trendlerden biri. Tüketiciler artık daha çok kişiselleştirilmiş, kullanım kolaylığı sunan ürünler talep ediyor. Biz de gerçekleştirdiğimiz çalışmalar, yapay zekâ ve bulut tabanlı çözümlerimiz ile tüketicilerimizin hayatını kolaylaştırıyor ve onların kendi hayatlarının kontrollerini ellerine almalarını sağlayabiliyoruz. Geliştirdiğimiz tüm ürün ve hizmetlerimizin temelinde bu çalışmalar ve çözümlerimiz yer alıyor. Bu çözümlerimizi yine tüketicinin değişen ihtiyaçlarına uygun bir alışveriş deneyimi ile sunuyoruz. Bu sebeple, güvenli ve keyifli müşteri deneyimini en iyi şekilde sunmak için önemli bir adım atarak online mağazamızı açtık. Philips Türkiye, Kişisel Sağlık portföyündeki ürünlerinin satılacağı http://www.philips.com.tr online mağazası ile müşterilerimize 7/24 destek veriyoruz. Philips olarak çok kanallı pazarlama ve dijital perakendecilik alanlarına yatırım yaparak iş modellerimizi geliştirmeye devam ediyoruz.

Satış ve Pazarlama stratejiniz nedir? Ülke ve bölgelere göre değişiklik gösteriyor mu?

Türkiye’de faaliyet gösterdiğimiz 90 yılı aşkın süredir Türkiye’nin gelişimine, değişimine tanıklık ettik. Düzenli yaptığımız pazarlama araştırmaları sayesinde Türk tüketicimizi iyi tanıyor, onların alışkanlıklarını biliyoruz. Bu araştırmalardan elde ettiğimiz veriler ile ürünlerimizi, hizmetlerimizi ve projelerimizi geliştiriyoruz.

Günümüzün hızlı gelişen ve değişen dünyasında tüketici odaklılık her zamankinden daha da önemli. Tüketicilerin değişen ihtiyaçlarını ve mecra tüketim alışkanlıklarını anlamak, hızlı ve proaktif bir şekilde aksiyon almak gerekiyor. Doğru tüketiciye, doğru noktada, doğru ve kişiselleştirilmiş mesajlarla ulaşmak ve iki yönlü iletişim kurmanın çok önemli olduğunu düşünüyoruz.

Türkiye Sağlık Trendleri Araştırması’nın da bize göstermiş olduğu dijitalleşme, satış ve pazarlama stratejilerimizin önemli bir bileşeni. Dijitalin hayatımızın her alanına girmesiyle birlikte çok büyük, hızlı bir değişime tanıklık ediyoruz. Bu dönüşüm kapsamında sağlıktan eğitime, finanstan endüstriye kadar birçok alanda yapay zekânın hâkim olduğunu görüyoruz. Dijitalleşme ve yapay zekanın gelişmesi ile hayatlarımızın hiç olmadığı kadar kolaylaştığını da fark ediyoruz. Biz de bulunduğumuz çağın dinamiklerine çok hızlı uyum sağlayarak, tüm stratejilerimizi bu doğrultuda uyumlandırıyoruz.

2021 yıl sonu beklentilerinizi açıklayarak, 2022 yılı hedefleriniz hakkında bilgi verebilir misiniz?

Philips olarak 2030 yılına kadar her yıl 2,5 milyar kişinin hayatını iyileştirmeyi hedefliyoruz. Anlamlı ve sürdürülebilir inovasyonlar yaparak dünyayı daha sağlıklı hale getirirken müşteri memnuniyetini de ön planda tutuyoruz. Bu doğrultuda Philips Kişisel Sağlık Birimi olarak en büyük hedefimiz, insanların sağlıklı yaşam sürmelerini sağlamak, kendi kişisel sağlıklarının kontrolünü ellerine almalarına yardımcı olmak, hayatlarını kolaylaştıracak, ürün ve hizmetler sunmak.

Dünyamıza ve topluma karşı sorumlu davranmak şirket kültürümüzün bir parçası. Gelecek nesillere daha yaşanabilir bir dünya bırakmak için sürdürülebilir değerler üretmenin en doğru yol olduğuna inanıyoruz. İnovasyon yoluyla dünyayı daha sağlıklı ve sürdürülebilir hale getirme konusundaki taahhüdümüzün bir parçası olarak, sorumlu ve sürdürülebilir bir şekilde iş yapma konusunda gelişmiş ve tam entegre bir yaklaşımla programın başarısını artırmaya devam edeceğiz. Çevresel, sosyal ve yönetim stratejilerimiz çerçevesinde, yeni hedef ve eylem planlarımızla dünyamıza, toplumumuza karşı sorumluluk bilinciyle hareket edecek, bu amaç doğrultusunda sürdürülebilir bir şekilde büyüyeceğiz.