Skip to content Skip to footer

Philips olarak, Kişisel Sağlık alanında yılda ortalama 250 milyonun üzerinde ürünü tüketicilerle buluşturarak, yaşamlarını daha iyi hale getirmek için çözümler üretiyoruz

Philips Kişisel Sağlık Orta Doğu, Türkiye ve Afrika Pazarlama Direktörü  Hatice Vanlıoğlu;  kişisel sağlık çözümleri ve ürünleri hakkında konuşurken, Anneler Günü kapsamında değişen stratejilerini ve yaptıkları çalışmaları açıkladı.

1-Philips kişisel sağlık çözümleri ve ürünleri hakkında bilgi verebilir misiniz?

İnsan odaklı lider sağlık teknoloji şirketlerinden biri olarak, insanları sağlıklı yaşama teşvik etmek, kişisel sağlık rutinlerini gerçekleştirmelerine ve kendi sağlıklarının kontrolünü kendi ellerine almalarına destek oluyoruz. Sağlığı, ruh-beden-zihin sağlığı olmak üzere bütüncül bir yaklaşımla ele alıyoruz. Bu yüzden, insanları sağlıklı yaşam yolculuğunda yaşam tarzına bağlı riskleri azaltmaya teşvik ediyoruz.

Kişisel Sağlık çözüm ve ürünlerimiz, kadın ve erkek bakımı, ağız ve diş sağlığı ve anne-bebek sağlığı alanındaki Philips Avent ürünlerimizden oluşuyor.

Kişisel bakımlarından ödün vermek istemeyen kadınlar için IPL teknolojisinden, günlük kullanımın vazgeçilmezi epilatörlere, düzleştiriciden, maşa ve saç kurutma makinasına; erkekler için geliştirdiğimiz tıraş makinalarımıza kadar geniş bir ürün gamımız mevcut. Philips Avent ürün grubumuzda ise göğüs pompası, buharlı pişirici ve blender, sterilizatör, bebek telsizi, biberon ısıtıcı, biberon, emzik çeşitleri, emzirme destek, pipetli bardaklar gibi annelerimizin hayatını kolaylaştıracak ürünlerimiz bulunuyor.

Ayrıca Sonicare ürünlerimizle kişilerin ağız ve diş sağlığı için doğru bakımı yapmasını destekliyor, yenilikçi ve kişiselleştirilmiş çözümler sunuyoruz. Örneğin, uygulanan alanlarda plağı %99’a kadar temizleyen* Philips Diş Arası Temizleyici, ağız ve diş sağlığının korunması için diş aralarında zahmetsizce, derinlemesine temizlik sunuyor. Sonic teknolojisiyle, dakikada 62.000 fırça hareketi ile manuel fırçaların 1 ayda yaptığı işi, 2 dakikada yaparak, dişlerde üstün bir temizlik sunan Philips Sonicare Protective Clean elektrikli diş fırçamız ise, diş eti çizgisi de dahil olmak üzere ulaşılması zor alanlara nazikçe ulaşırken, diş plağını da etkili bir şekilde ortadan kaldırmaya yardımcı oluyor.

Philips olarak, Kişisel Sağlık alanında yılda ortalama 250 milyonun üzerinde ürünü tüketicilerle buluşturarak, yaşamlarını daha iyi hale getirmek için çözümler üretiyoruz.

IMG 1240

2- Anneler Günü’ne özel yaptığınız çalışmalar ve faaliyetler nelerdir? Özel bir kampanya olacak mı?

Tüketicilerimizin hayatlarına, ürün ve çözümlerimizle dokunabildiğimiz her an bizim için çok değerli. Anneler Günü gibi günleri daha da özel kılan; tüketicilerin bu günlerde sevdiklerini mutlu etme isteği.

Biz de Philips’in her ihtiyaca uygun, yenilikçi ürün yelpazesiyle güzel bir hediye alternatifi olabileceğini düşünüyor, tüketicilerimizin sevdiklerini Philips ürünleriyle daha da mutlu edeceğine inanıyoruz ve iletişimlerimizde bunu ön plana çıkarıyoruz.

Anneler gününe özel yaptığımız çalışmalardan bazıları ise şöyle; philips.com.tr online mağazamızda seçili ürünlerde olan çeşitli kampanyaları müşterilerimizin beğenisine sunduk. Özellikle elimizdeki CRM datalarını kullanarak kampanyalarımızdan müşterilerimizi haberdar ettik. Ayrıca perakende noktalarında Avent ve Lumea ürünlerinde indirim fırsatı sunarken hediye çekleri verdik.

PHILIPS AIRFREE VENT 3 Kopya

  1. Kuşaklara göre annelerin tüketim alışkanlıkları nasıl değişiyor?

Kuşaklara göre annelerin tüketim alışkanlıklarının farklılık gösterdiğini gözlemliyoruz. Baby boomer anneler daha geleneksel bir tüketim alışkanlığı benimserken, X kuşağı anneler daha esnekler. Bunun yanı sıra 1981 sonrası doğumlu annelerin teknolojiye daha hâkim olmalarından dolayı, çevrimiçi alışveriş yapmayı daha çok tercih ettiklerini gözlemliyoruz. Bir yandan da günümüzde toplumsal etki ve sürdürülebilirlik konuları da tüketim alışkanlıklarında belirleyici bir rol oynuyor.

Biz de tüketicilerin davranışlarını, beklentilerini ve ihtiyaçlarını anlamak için kapsamlı araştırmalar yapıyoruz.  Tüketicilerimizi bütün olarak anlamak adına tüm deneyim yolculuklarını haritalandırıyoruz. Bu içgörülerden yola çıkarak ürün ve çözümlerimizi kullanan kişiler için yeni çözümler üretiyoruz.

  1. Anneler Günü yapılan alışveriş kategorilerine baktığınızda en çok hangi kategoride artış gözlemliyorsunuz?

Anneler Günü’nde tüketicilerimizin en çok kadın bakım ürünlerimize yöneldiğini görüyoruz. Pandemi ile değişen hayatımız, tüketim alışkanlıklarımızı da aynı doğrultuda dönüştürerek, farkındalığımızı arttırdı. Bu süreçte kişisel bakımımızı evde de kolaylıkla yapabileceğimizi keşfettik. Parlak ve bakımlı saçlar sayesinde kadınlar kendini daha iyi hissediyor. Bu sebeple özellikle saç bakım ürünlerimizin en çok tercih edilen ürünler arasında yer aldığını görüyoruz.

SCY900 Natural response nipple bottle 4oz 125ml PIU Rey Yoda 0149

  1. Satış Pazarlama stratejiniz Anneler Günü kapsamında değişiyor mu? Normal stratejiniz dışında bir çalışma oluyor mu?

Son yıllarda hayatımıza giren ve giderek daha da popüler olacak sağlıklı yaşam trendleriyle birlikte Anneler Günü’nde de kişisel sağlık ürünlerinin ön plana çıktığını görüyoruz ve stratejimizi bu yönde şekillendiriyoruz. Aynı zamanda, özel günler dahil tüm süreçlerimizde; anne-baba, ebeveyn yaklaşımını ve dengesini önemsiyor, annelere destek olacak en yaratıcı, en yenilikçi çözümleri sunmayı ilke ediniyor, iletişimimizi bu yönde tasarlıyoruz.

  1. Diğer tüketicilerden farklı olarak “Anneler” yeni bir ürün alırken nelere dikkat ediyor?

Tüketicilerimizin ihtiyaçlarına odaklanan bir marka olarak; anne babaları dinlemek ve bu doğrultuda çözümler sunmak bizim için çok önemli. Anneler özellikle bebekler ve çocuklar için satın aldıkları ürünlerin güvenli, dayanıklı ve işlevsel olmasına dikkat ediyorlar. Ürünlerin kullanımının kolay ve pratik olması, seçimlerindeki en büyük özellikler arasında yer alıyor. Tüketicilerimiz, günlük hayatın koşuşturmasında zaman kazandıracak ve kolay kullanabilecekleri ürünleri tercih ediyorlar.

*İn-vitro çalışma kapsamında. Asıl sonuçlar farklılık gösterebilir.