Skip to content Skip to footer

Profilo Ev Aletleri, “Oh be Profilo Yapmış” ile marka bilinirliği ve pazar payı skorlarını yükseltmeye devam ediyor

Profilo Ev Aletleri, yeni iletişim stratejisini ve hedeflerini paylaştı. Profilo’nun hedeflerini anlatan BSH Türkiye Pazarlama Direktörü Burak Destici, “Profilo, BSH’ın gözde ve pozitif markalarından biri” derken, Profilo Türkiye Kıdemli Satış Direktörü Mustafa Işkıncı, Profilo’nun Türkiye genelinde 1200 mağazası bulunduğunu ve geniş bir ürün gamına sahip olduğunu söyledi. Profilo Kıdemli Pazarlama Müdürü Ekin Sarfati ise Profilo’nun yeni iletişim dili “Oh be Profilo Yapmış”ı anlattı.

Türkiye’nin dört bir yanındaki satış noktaları ile ülkemizin en geniş dağıtım ağına sahip markalarından olan Profilo Ev Aletleri, marka yolculuğunu ve hedeflerini paylaştı. BSH Türkiye Pazarlama Direktörü Burak Destici, Profilo Türkiye Kıdemli Satış Direktörü Mustafa Işkıncı ve Profilo Kıdemli Pazarlama Müdürü Ekin Sarfati, Profilo’nun yeni iletişim dili “Oh be Profilo Yapmış”ı anlatırken, kampanyanın ilk ayağı olan yenilikçi özelliklere sahip geniş kapasiteli Profilo XXL Buzdolaplarını tanıttı.

“Profilo, gözde ve pozitif markalarımızdan biri

BSH Türkiye Pazarlama Direktörü Burak Destici, Profilo’nun BSH’ın gözde ve pozitif markalarından biri olduğunu ifade ederek şunları söyledi:

“BSH’ın çatısı altında aynı sektörde dört değerli markamız var. Bunların birbirinden farklı konumlandırmaları var. Güzel bir pazarımız var. Hem yatırım hem iletişim olarak oldukça hareketli ve rekabete açık bir sektör. Reklam yatırımı olarak baktığımızda beyaz eşya oldukça yüksek oranlarda. Profilo, gözde ve pozitif markalarımızdan biri. BSH çatısı altında Türkiye’ye özel bir marka. O yüzden farklı bir yeri var. İstediğimiz şekilde hızlı hareket edebildiğimiz, hareket alanının çok yüksek olduğu bir marka. ‘Oh be Profilo Varmış’ ile başlayan ‘Oh be Profilo Yapmış’ ile devam eden, yeniliği de çok hızlı adapte eden bir marka. Her segmentten müşterimiz bulunmakta.”

“Ülke genelinde 1200 mağazamız ve geniş bir ürün gamımız var”

Profilo’nun Türkiye’nin en köklü markalarından biri olduğunu belirten Profilo Türkiye Kıdemli Satış Direktörü Mustafa Işkıncı, 1996’da Profilo’nun BSH bünyesine katıldığını söyledi. Profilo’nun BSH ailesinin bir üyesi olarak ticaretine devam ettiğini ifade eden Işkıncı, “Profilo markası Türkiye beyaz eşya sektöründe uzun yıllardır var olan Türkiye’nin en köklü markalarından biri. Yarım asırdan fazladır Türkiye’de Profilo markasının ürünleri tüketiciyle buluşmakta. Ülkemizin 81 ilinde hanelere girmiş çok köklü, tüketiciler tarafından bilinen bir marka. 1200 mağazamız ve geniş bir ürün gamımız var” diyerek Profilo’nun marka yolcuğundan bahsetti.

“Bu yıl 100 mağaza hedefimiz var, şu ana kadar 64 yeni mağaza açtık”

Bu yıl 100 yeni mağaza hedeflerinin olduğunu ve 64’ünü tamamladıklarını belirten Işkıncı, Profilo’nun hedefleriyle ilgili şu bilgileri verdi:

“Hane sayısı, nüfus, pazar yapıları konusunda tüm lokasyonlarla analiz yaptığımız programlarımız var. Buradan çıkan sonuçlarla güçlü yanlarımızı analiz ediyoruz. Beş yıl önce ‘Stratejik odaklı 12 il’ projesini başlattık. Türkiye’de 69 ilde Profilo çok güçlü ama 12 il var ki bunlar metropol diyeceğimiz yerler. Jenerasyon kaybı yaşadığımız, nüfus, göç hareketliliğinin yoğun olduğu yerler. Ankara, İstanbul, İzmir gibi geleneksel jenerasyonun kırıldığı alanlar. Biz ağırlıklı olarak büyüme stratejisini buraya koyduk. Son dört yıla baktığımızda yaklaşık 300 satış noktası açmışız. Geçen sene 100’üncü yılda 101 mağaza yaptık. 100’üncü mağazamızı da Sivas’ta açtık. Profilo olarak bu yıl 100 yeni mağaza hedefimiz var. Şu an 64 mağazamızı açtık.”

“Beyaz eşya pazarı oldukça dinamik”

Türkiye’de toplam beyaz eşya satışlarının yüzde 90’ının bayi kanallarından gerçekleştirildiğini belirten Işkıncı, Türkiye’de ve dünyadaki beyaz eşya sektörüne dair verileri de paylaşarak, şunları söyledi:

“Türkiye’de beyaz eşya makul bir yerde konumlanıyor. Şirketler karından feragat ederek tüketici adına bu pozisyonu koruyorlar. Beyaz eşya sektörü Türkiye’nin lokomotifi olduğu için fiyat artışlarında temkinli gidiyor. Tüm şirketler özveri gösteriyor. Karlılıklar mobilya, gıda, tekstil sektörü gibi değil. Türkiye’de ortalama 9-10 milyon beyaz eşya satılıyor. Dünyaya baktığımızda yaklaşık yıllık 500 milyon adetlik bir pazar var.  Ülkemizde yaş ortalaması 33. Yaklaşık 26-27 milyon hane var. Tüketicide beyaz eşyasız ev olmaz anlayışı var. Dolayısıyla bu pazarı çok dinamik kılıyor. Sektör bu sene yılı yine büyümeyle kapatacak. Yılı hacim bazında yüzde 13 büyümeyle kapatacağını tahmin ediyoruz.”

Satışların yüzde 15’ini çeyizlik satışların oluştuğunu belirten Işkıncı, fiyat artışlarından etkilenmek istemeyenlerin ürünleri satın aldığını, teslim almak için ise birkaç ay bekleyebildiğini belirtti.

“Genç tüketici tüm yeni teknolojiler Profilo’da var diyor”

Profilo Kıdemli Pazarlama Müdürü Ekin Sarfati, Profilo’nun yeni iletişim dili “Oh be Profilo Yapmış” ile ilgili süreci anlatarak şöyle konuştu:

“Profilo olarak tüm teknolojileri içimizde barındırıyoruz. Tüketici ‘Ürünün bana faydası ne, bana nasıl yardımcı olabilir’ diyor. 2020 yılı itibariyle yapılan yeni segmentasyonlarda Profilo hayatı kolaylaştıran marka olarak ortaya çıkıyor. ‘Ürünler Alman teknolojisi ile üretiliyor. ‘Bir eve girdiğim zaman o hayatı nasıl kolaylaştırabilirim, nasıl zamandan tasarruf sağlayabilirim, hijyene destek olabilirim’ diyor marka. Bunun için tüketici analizi yapıyor. Hayatı kolaylaştıracak çözümler sunduğunuzda tüketici ‘Oh be!’ diyor. ‘Oh be iyi ki almışım. Oh be Profilo Varmış’ diyor. 2021 itibariyle ‘Oh be Profilo Varmış’ mottosu çıkıyor. Hem mağazaya yatırım yapılıyor hem de ‘Oh be Profilo Varmış’ mottosuyla ürünler anlatılıyor. 2022’ye geldiğimizde tasarruf gündem olmaya başlıyor. Profilo orada bir geçiş yapıyor ve ‘Oh be İyi ki Profilo Almışım’ diyor. İyi ki bu ürünü aldım bugün bana yüzde 44 enerji tasarrufu sağlıyor. Tüketici 2023’ten sonra tamamen yeni bir düzene geçiyor. Profilo genç tüketicilere gitmesi gerektiğini düşünüyor. Gençler yeni bir arayış içerisindeler ve hangi ürünü alacaklarını bilmiyorlar. Yeni yapılan çalışmalarla beraber Profilo, aslında tüm bu yeni teknolojileri içeren ürünler öne çıkmalı ki bu genç tüketiciler bize gelsin diyor ve ‘Oh be Profilo Yapmış’ mottosu 2023 Aralık itibariyle bu şekilde çıkıyor. Genç tüketici tüm yeni teknolojiler Profilo’da var diyor.”

“Yenilenen Profilo XXL Buzdolabımız, dört farklı programda çalışıyor”

Yenilenen geniş kapasiteli Profilo XXL Buzdolabını da anlatan Sarfati, “‘Oh be Profilo Yapmış’ mottosu buzdolabı kategorisiyle başladı. Çeyizler artık sadece nisanda değil kasımda, aralıkta konuşuluyor. Zamansız bir çeyiz sirkülasyonu var. Yenilenen Profilo XXL Buzdolabımız, dört farklı programda çalışıyor. ‘Esnek Soğutma’ teknolojisi sayesinde ihtiyaç duyduğunuz anda dondurucunuzu ekstra bir soğutucu alanı olarak kullanabiliyorsunuz. Soğutucu ve dondurucu, soğutucu ve soğutucu, tatil modu ve dondurucu, tatil modu ve soğutucu modları ile farklı ihtiyaçlara uygun çözümler üretiyor. Örneğin, tatil modunu isterseniz üstünü kapatıp altını dondurucuya çevirebiliyorsunuz. İhtiyacınız olduğunda tüm buzdolabını dondurucuya çevirebiliyorsunuz” dedi.