Skip to content Skip to footer

Quantic geliştirici deneyimini nasıl iyileştirdi, ölçeklenebilirlik

Vigyan Kaushik, Quantic CEO’su ve Kurucu Ortağı

Bulut tabanlı POS girişimi, gerçek zamanlı veri senkronizasyon yetenekleri ve her zaman erişilebilirlik için Couchbase Capella’yı tercih etti

Quantic, çalışanlar tarafından taşınan cihazlar da dahil olmak üzere, tam özellikli bulut tabanlı bir satış noktası (POS) platformu kullanarak işletmelerin faaliyetlerini kolaylaştırmasına yardımcı olan ve büyük hızla büyüyen yeni bir girişimdir. Firmamız kurulduğunda önceliğimiz restoran operasyonlarına odaklanmaktı. Teknolojimizin kendi başına bir ürün haline gelmesi planlarımızda yoktu. Ancak 2015 yılında diğer restoranlardan gelen talep o kadar yükseldi ki hizmetleri perakendecilere, marketlere, otellere, hediyelik eşya dükkanlarına, araba yıkamacılarına ve diğer işletmelere götürmeye karar verdik. İş yükümüz arttıkça ve müşteri portföyümüz genişledikçe, operasyonumuzun hizmet verdiği farklı sektörler için çok çeşitli farklı kurallar, düzenlemeler ve iş akışları arasında gezinmesi gerekti.

Challenge

Zaman geçtikçe işimiz yüzlerce müşteriye kadar genişledi ve NoSQL veritabanımız işimize yetmemeye başladı. Uygulamamızın, mevcut veritabanımızın kaldırabileceğinin ötesinde ölçeklendirilmesi gerekiyordu. Ayrıca müşterilere, veritabanımızın desteklemediği, farklı veri merkezlerinde bulunan yığınlar arasında veri replikasyonu sağlayan gerçek zamanlı senkronizasyon yetenekleri de sağlamamız gerekiyordu. Üstelik, yaşanan plansız kesintiler müşteri deneyimine zarar veriyor ve çeşitli yığınları yönetmek geliştiricilerimiz üzerinde büyük bir yük oluşturuyordu. DevOps ekipleri yazılım geliştirmeye odaklanmak yerine karmaşık veritabanı yönetimi sorunlarıyla uğraşmak zorunda kalıyordu.

Detaylı bir değerlendirmenin ardından Quantic, sürekli artan müşteri, ürün ve özellik sayısına ayak uydurmak için ölçeklenebilir, basit ve güçlü bir çözüm olan Couchbase Capella veritabanını bir hizmet olarak kullanmaya karar verdi.

Çözüm

Firmanın ihtiyaçları için kurum içinde bir veritabanı oluşturmak maliyet, zaman ve yetenek gereksinimleri nedeniyle söz konusu değildi. Böyle bir işe kalkışmak, veritabanı, buluttan uca veri senkronizasyonu ve depolama maliyetleri nedeniyle yalnızca ölçeklendirmeye çalışan bir işletme için rasyonel bir çözüm olmazdı. Çeşitli veritabanlarını değerlendirdikten sonra, yüksek performansı, çok boyutlu ölçeklenebilirliği ve geliştiricilerin aşina olduğu ve kullanımı kolay esnek NoSQL mimarisi nedeniyle Amazon Web Services (AWS) üzerindeki Couchbase Capella’yı seçtik.

Capella’nın fiyat performansı, mobil desteği ve geliştirici dostu özellikleri, müşteri uygulamalarının ağ bağlantısı olmadığında dahi 7/24 kullanılabilir olmasını sağladı. Capella’nın çevrimdışı senkronizasyon yetenekleri, JSON ve SQL++ esnekliği ile birleştiğinde uygulamaların her zaman erişilebilir ve hızlı olmasına olanak tanıdı. Bütün bunlar Capella’nın işletmemiz için kolay bir seçim olmasını sağladı.

Ek olarak Capella, Quantic’in müşterilerinin tek bir platform üzerinden geçmiş satış verilerine ulaşmasını sağlayarak ne zaman özel fırsatlar sunacaklarını belirlemelerine olanak tanıdı ve karar verme sürecini basitleştirdi. Capella’nın yüksek performanslı indeksleme özelliği sayesinde raporlar daha hızlı oluşturulabiliyor ve müşterilerin ihtiyaç duydukları verilere istedikleri anda ulaşmaları sağlanıyor. Quantic, Capella ile masa başında sipariş verme ve ödeme, müşteri yönetimi, kupon oluşturma, QR kodları, müşteri sadakat programları ve hızlı ödeme gibi uygulamalarını güçlendiriyor.

Sonuçlar

Quantic, Capella’ya geçtikten sonra Capella’nın iş faaliyetleri üzerindeki etkisini hemen gördü. Müşterilerimiz çoğu uygulamanın gerçek zamanlı olarak çalışmasına ihtiyaç duyuyor. Zaman takibinden mutfak görüntüleme sistemleriyle mutfağa sipariş göndermeye kadar gerçek zamanlı iletişim hayati önem taşıyor. Bu da verilerin hızlı bir şekilde sürekli olarak senkronize edilmesini gerektiriyor. Firmamız, teknoloji yığınında Capella’ya yer vererek anında güncellemeler alıyor ve sorunsuz bir son kullanıcı deneyimi sağlayabiliyor. Müşterilerimiz verilere kesintisiz erişebiliyor.

Firmamız ayrıca indeksleme hızlarının daha hızlı hale geldiğini ve bunun da raporlama üzerinde önemli bir etki yarattığını fark etti. Son kullanıcılar için sorgu sürelerinin yarı yarıya kısaldığı durumlar gördük.

Gelecek Neler Getirecek

Quantic büyümeye devam ediyor. Firma kısa süre önce, diğer satıcıların hizmetlerimizi kendi hizmetleri gibi satmalarına olanak tanıyan beyaz etiketli bir POS platformu geliştirdi. Bu program sayesinde, bağımsız bir satış organizasyonundan bir bankaya kadar herkes müşterilerine kendi markasını büyütebilecek bir çözüm sunabilecek. İş yükümüzün ağır kısmını Capella üstlendiğinden, POS sistemlerimizin genişletilmesi üzerinde çalışabiliyor ve iş ortaklarımızın markalarını büyütmelerine yardımcı olabiliyoruz.

Couchbase, şirketimiz ölçeklendikçe ve iş yükleri arttıkça Quantic’in veritabanı yönetimi çabalarını azaltmasına yardımcı olacak ve böylece geliştirme ekipleri son kullanıcılara sorunsuz bir deneyim sunmak için ürün geliştirmelerine odaklanabilecek.

AWS üzerinde Couchbase Capella’nın, Quantic’in büyüyen iş yüklerini yönetmesini ve ölçeklendirmesini sağlarken geliştirici deneyimini nasıl iyileştirdiği hakkında daha fazla bilgi edinmek için buraya göz atabilirsiniz. AWS üzerinde Capella’yı buradan ücretsiz olarak deneyebilirsiniz.