Skip to content Skip to footer

Samsung’un yeni Bespoke üstten donduruculu buzdolabı enerji tasarrufunu yapay zeka ile birleştiriyor

 Teknoloji devi Samsung, yapay zeka (AI) destekli enerji tasarrufu sunan, optimal soğutma modları ve etkileyici tasarımıyla farklı yaşam tarzlarına uyum sağlayabilen yeni Bespoke Üstten Donduruculu Buzdolabını tanıttı.

Samsung’un yeni Bespoke Üstten Donduruculu Buzdolabı, Bespoke serisinin farklı renk ve yüzey seçenekleriyle zarif tasarımını bir araya getirerek her mutfağa ayrı bir hava katıyor. Yüksek enerji verimliliği sunan yenilikçi teknolojiler ise gıdaların daha uzun süre taze bir biçimde saklanabilmesini sağlıyor.

Benzersiz ve şık tasarım, geniş renk yelpazesi ile birleşti

Bespoke Üstten Donduruculu Buzdolabı, farklı renklerdeki tasarımıyla kullanıcıların mutfaklarındaki görsel ve estetik beklentilerine uyum sağlıyor. Bespoke serisinin renk ve kaplama seçenekleri, zarif bir sadelik sunan modern düz kapı tasarımıyla bir araya gelerek, mutfakların rengiyle bütünleşiyor. Clean Black, Clean Navy, Clean White cam kaplama seçenekleri şık, incelikli ve modern bir görünüm sunuyor. Ek olarak ‘Cotta’ özel doku (yüzey) seçeneği, fırınlanmış terakotanın mat görünümünü etkileyici bir şekilde sunuyor[1].

Tüm renk ve yüzey seçeneklerini tamamlayan sade ve modern düz kapak tasarımı, aerodinamik gömme kulplarla tamamlanıyor. Özel tasarlanmış gömme kulpları, akıllı ve şık tasarımıyla, yeni Bespoke Üstten Donduruculu Buzdolabı mutfaklara yeni bir dokunuş katıyor.

Yapay Zekâ Enerji Modu sayesinde enerji verimliliğine yeni bir yaklaşım

Samsung SmartThings Energy’nin[2] Yapay Zekâ Destekli Enerji Modu[3], kullanım alışkanlıklarını ve güç tüketimini takip etmek için bazı yapay zekâ teknolojileri kullanıyor. Yapay Zekâ Destekli Enerji Modu, SmartThings uygulaması üzerinden basit yönlendirmeler sunarak, kullanıcıların proaktif bir biçimde enerji tasarrufu yapabilmesini sağlıyor.

Kullanıcılar enerji tüketim miktarını takip ederken, buzdolabını nasıl daha iyi ve verimli kullanabileceklerini öğrenebiliyor. Kullanıma ilişkin istatistikler ise günlük, haftalık veya aylık olarak görüntülenebiliyor. Elektrik tüketimi, belirlenen hedeflerin üzerine çıktığında SmartThings kullanıcıyı uyararak Yapay Zekâ Destekli Enerji Modu’nu öneriyor. Bu sayede kullanıcı, yalnızca bir tuşa basarak enerji kullanımını %7’ye kadar5 azaltabiliyor.

Optimal Fresh+ özelliği, yenilikçi teknolojisiyle gıdalarda tazeliği ve lezzeti uzun süre koruyor

Bespoke Üstten Donduruculu Buzdolabının Optimal Fresh+ bölmesi, dört farklı soğutma moduyla, standart soğutma özelliklerine oranla gıdalarda iki kata kadar daha uzun süre tazelik sunuyor.

Buzdolabının üst kısmında, ayrı bir çekmece olarak tasarlanan bölmede dört farklı soğutma modu bulunuyor. Normal Soğutma, Et & Balık, Hafif Dondurma ve Güçlü Soğutma seçenekleri, farklı gıda türlerini en verimli şekilde saklama imkânı sunuyor.

‘Normal Soğutma’ modu, taze gıdalar, süt ürünleri ve şarküteri gibi günlük tüketilen gıdaları saklamak için gerekli olan ideal soğutma ortamını sağlıyor. Et, balık ve tavuğu dondurmadan saklamak içinse ‘Et & Balık’ modu bu gıdalarla uyumlu bir ortam sunarak, gıdaları yedi gün boyunca taze tutuyor. ‘Et & Balık’ modunda sıcaklık -1 dereceye düşürülebiliyor. Tamamen dondurmadan daha da uzun bir saklama süresi içinse ‘Hafif Dondurma’ modu kullanılabiliyor. Bu modda gıdanın üzeri çok ince bir buz tabakasıyla kaplanırken, dondurucularda yaşanan gıda kurumaları önleniyor. Aynı zamanda bu modda saklanan gıdayı kesmek kolaylaşıyor, buz çözdürme için beklemeye gerek kalmıyor. ‘Hafif Dondurma’ modunun sıcaklığı -4 dereceye kadar ayarlanabiliyor. Yiyeceklerin tazeliğini hızlı bir biçimde korumaya almak için kullanılabilecek ‘Güçlü Soğutma’ modunda ise Optimal Fresh+ bölmesine soğuk hava basılarak, daha düşük sıcaklıklara anında ulaşılabiliyor. Bu sayede hem gıdaları hem de içecekleri hızlıca soğutmak mümkün oluyor. Optimal Fresh+ özelliği, Bespoke Üstten Donduruculu Buzdolabında her türden gıdanın çeşitli biçimlerde saklanabilmesini sağlıyor. Böylece farklı ürünleri bir arada saklamak çok daha kolay hale geliyor.

SpaceMax™ teknolojisi ile buzdolabının boyutu aynı kalırken iç saklama alanı genişliyor

Kullanıcılara aynı anda daha fazla miktarda gıda saklama özgürlüğü sunabilmek için, Bespoke Üstten Donduruculu Buzdolabı, önceki modellere göre aynı boyutta 9 litre daha fazla saklama alanı sunuyor.7 Samsung’un geliştirdiği SpaceMax™ teknolojisiyle tasarlanan Bespoke TMF buzdolabı üretan izolasyon malzemesiyle dolabın iç duvarlarını inceltirken, enerji verimliliğinden asla ödün vermiyor. Bespoke buzdolabı daha fazla çekmece ve farklı boyutta ürünler için raf alanı sunarken, şık tasarımı ve uyumlu sadeliğini koruyor.

Samsung Electronics Başkan Yardımcısı ve Dijital Cihazlar Müşteri Deneyimi Ekibi Başkanı Junhwa Lee, yeni Bespoke buzdolapları ile ilgili “Günümüzde kullanıcılar, ev aletlerinin temel fonksiyonlarının bugünün daha ötesine geçebilmesini istiyor. Yeni Bespoke Üstten Donduruculu Buzdolabı, SmartThings Yapay Zeka Destekli Enerji Modu ve Optimal Fresh+ and SpaceMax™ gibi en yeni teknolojilere ve geniş renk yelpazesine sahip. Bir yandan yiyecekleri mükemmel tazelikle saklarken, enerji verimliliği ve şıklığıyla kullanıcıları yepyeni bir mutfak deneyimine davet ediyor.” dedi.

Samsung, yeni Bespoke Üstten Donduruculu Buzdolabının, Mart ayının sonunda Tayland’da, yılsonuna kadar da dünya genelinde satışa sunulacağını duyurdu.