Skip to content Skip to footer

Sapro’dan cumhuriyetin 100. yılına özel, gurur dolu bir gece

Private label ıslak mendil üretimi alanında Avrupa’nın en büyük dört üreticisinden biri olan Sapro, cumhuriyetin 100. yılına özel, anlamlı bir söyleşi düzenledi. 

Ünlü tarihçi ve yazar Sinan Meydan’ın konuşmacı olarak yer aldığı 100. yıl Cumhuriyet Söyleşisi programına Sapro ve grup şirketleri Tetra, Multipak ve Lotus’un yönetim, üretim ve idari kadrosu olmak üzere, 800’den fazla çalışan katıldı.

Cumhuriyetin 100. yılını coşkuyla karşılayan Sapro, bu kapsamda “100. Yıl Cumhuriyet Söyleşisi” konulu bir etkinlik düzenledi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan tören, Sapro Yönetim Kurulu Başkanı Ceyhun Zincirkıran’ın açılış konuşması ve ünlü tarihçi yazar Sinan Meydan’ın açıklamalarıyla devam etti.

Eğitimde fırsat eşitliği için el ele

Sapro’nun düzenlediği gurur dolu gecede, cumhuriyetin bize sağladığı en önemli değerlerden biri olan eğitime verdikleri desteklere değinen Sapro Yönetim Kurulu Başkanı Ceyhun Zincirkıran; Koç Üniversitesi’nin Anadolu Bursiyerleri Programı kapsamında ihtiyaç sahibi iki öğrencinin 5 yıllık üniversite ve yaşam masrafını karşıladıklarını belirtti. Bunun yanı sıra, Darüşşafaka aracılığı ile 50, TEV ile 50 kız öğrenci olmak üzere, toplam 100 öğrencinin eğitimlerine destek olacaklarını paylaşan Zincirkıran, eğitime verdikleri önemi bir kez daha yineledi. “Ayrım gözetmeden, herkesin ifade özgürlüğüne, seçme ve seçilme hakkına sahip olmasını, fırsat eşitliği ve sosyal devlet ilkesi ile yaşamasını ülkü edinmiş cumhuriyetin 100. yılı kutlu olsun” sözleriyle cumhuriyetin yıl dönümünü kutlayan Zincirkıran sözlerine şöyle devam etti: “Cumhuriyetin en iyi tanımı, “fırsat eşitliği”. Cumhuriyet öncesine bakıldığında, eğitim hakkından kadın haklarına pek çok konuda fırsat eşitliğinden söz etmek mümkün değil. Çünkü bu haklar, sadece seçkinlere ve yönetenlere özeldi. Bu hakların halka yayılması, en temel anayasal hak olarak kabul edilmesi, cumhuriyet ile birlikte gerçekleşti. Biz de, bu değeri desteklemek adına, eğitimde fırsat eşitliğini benimseyerek, daha çok çocuğun okuması için elimizden gelen desteği veriyoruz, vermeye de devam edeceğiz.”

1699528314 SAPRO Seminer 2

Cumhuriyete giden süreç ve cumhuriyet kazanımları hakkında açıklamalarda bulunan ünlü tarihçi yazar Sinan Meydan, İstanbul’un işgali, Samsun’a çıkış, Atatürk’ün öngörüleri ve devrimlerini anlatarak katılımcılardan büyük alkış topladı.

Cumhuriyet Dönemi’nde eğitim, sağlık, sanat gibi birçok alanda yapılan yenilikleri ele alan ünlü tarihçi, cumhuriyetin az zamanda nasıl büyük bir yol kat ettiğini gurur dolu sözlerle dile getirdi. Kurtuluş Savaşı’ndan cumhuriyetin kuruluşuna kadar geçen süreci belgeleriyle aktaran Meydan, 29 Ekim 1923’te cumhuriyetin kurulmasıyla birlikte tüm yurttaki tarım, ekonomi, eğitim ve sağlık gibi birçok alandaki devrimleri ve seferberliği detaylarıyla anlattı.