Skip to content Skip to footer

Securitas CIO’su Aykut Yılmaz’a Teknoloji Lideri ödülü

Securitas Bilgi Teknolojileri Ülke Yöneticisi ve CIO’su Aykut Yılmaz, başarılı performansı ile Türkiye’nin “En Etkin 50 Teknoloji Lideri’ arasında yer aldı. DataExpert iş birliğiyle BMI Business School tarafından hazırlanan listeki isimler, sektör uzmanları ve akademisyenlerden oluşan Danışma Kurulu’nun saptadığı kriterler üzerinden belirlendi.

Aykut Yılmaz, En Etkin 50 Teknoloji Lideri Ödülü’nü, 21 Mayıs Salı günü Mandarin Oriental Otel’de gerçekleştirilen Teknoloji Liderleri Zirvesi 2024’de aldı. Zirvede aynı zamanda “Yapay Zeka İşi Nasıl Dönüştürür” panelinde konuşan Aykut Yılmaz yapay zekanın iş dünyasını nasıl dönüştürdüğü Securitas örneği üzerinden anlattı.

Güvenlik işinin doğru analiz ve o analiz sonunda ortaya çıkan olası senaryoların bir çözüm ile ortadan kaldırılması üzerine kurulu bir yapı olduğuna dikkat çeken Yılmaz, “Yapay Zeka bizim işimizde önemli bir rol oynuyor. Tüm dünyada yaptığımız güvenlik işinde olayları, oluş şekilleri, zamanlarını veya engellediğimiz olayları inceleyerek daha risk analizi aşamasında doğru çözümlere ulaşabiliyoruz. Böylece bir kişinin tecrübesine bağımlı kalmanın dışına çıkıyoruz” dedi.

Pek çok teknoloji lideri gibi Securitas’ın da sistemleri yapabileceklerini insanlardan alarak, daha katma değerli işlere yönlendirme şansı verdiğini belirten Aykut Yılmaz, “ Biz yapay zekayı, risk analizi ve çözümlenmesinde, personele seçimi, eğitimler, idari personelimizin iş yükünü hafifletmek, anomali tepsiti ve önleyici tedbirler, yüz tanıma ve biometrik analiz, Iot ve sensörler de aktif olarak kullanıyoruz” dedi.

Hizmet sektöründe olduğu gibi güvenlik sektöründe büyük şehirlere doğru bir sirkülasyon sorunu olduğunu kaydeden Yılmaz, “ Doğru personeli doğru işte çalıştırmak bizim için çok önemli. Bu konuda da yapay zekadan destek alıyor, insanların mutluluklarını ve beklentilerini analiz ederek bu problem çözmeye çalışıyoruz. Çalışanlarımızı projelere yönlendirirken yapay zeka analizlerinden yararlanıyoruz. Ayrıca personellerimiz görev aldıkları yerin risklerine göre eğitmemiz gerekiyor. 22 bin kişinin çalıştığı büyük Securitas ailesinde bunu insanların becerisine bırakmak yerine yapay zeka destekli sistemlerle yapıyoruz. Örneğin bir rüzgar santralinde meydana gelen bir olayın başka bir rüzgar santralinde başımıza gelmemesi için diğer santrallerdeki arkadaşlarımıza tazeleme eğitimleri atlayabiliyoruz” dedi.

Gelecekle ilgili olarak da otonom güvenlik robotları üzerinde çalışmalar yaptıklarını söyleyen Aykut Yılmaz, “ Üzerinde çalıştığımız bir diğer projede Yapay Zeka ile donatılmış robotlar. Gerçekten insan zekası gerektirmeyen devriyelerde bu robotları kullanarak anormallikleri tespit edip operasyon merkezinde çalışan kişilere alarmlar oluşturabiliyoruz. Bu sayede insan hatalarını minimize etmeye çalışıyoruz” dedi.