Skip to content Skip to footer

Sezgin Şener; Türkiye’nin her yerindeki esnaf, ToptanTr sayesinde indirim marketleri ile rekabet edebilecek

Kendiniz ve şirketinizin kuruluş hikayesi hakkında bilgi verir misiniz?

Ben Sezgin Şener, 1985 yılında Karadeniz’in İncisi Giresun’un Tirebolu ilçesi doğumlu, evli ve 2 çocuk babasıyım.

Lise eğitimimi Beşiktaş Atatürk Anadolu Lisesi, lisans eğitimimi ise Koç Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünde tamamladım.

ToptanTR.com; 1995 yılında faaliyetlerine başlayan, lojistik, finans, hukuk, yazılım, inşaat ve hizmet sektörlerinde birçok alanda yatırımları bulunan; ayrıca, hızlı tüketim ürünleri alanında çeyrek asrı aşkın süredir tecrübesi bulunan; bu alanda üretimden, pazarlamaya, satıştan dağıtıma kadar birçok firma ve markalara uçtan uca hizmetler veren “Enkay Şirketler Grubu” bünyesinde 2018 yılında kuruldu.

Grup şirketlerimizin 30 yıla yaklaşan tecrübelerinden faydalanarak kurulan ToptanTR.com, esnaf müşterilerine sağladığı dijital tedarik ve hızlı dağıtım süreçleriyle Türkiye’nin her yerinde esnafın rekabet gücünü katlamak için yola çıktı. Geleceğin pazarlama, satış ve dağıtım modellerini yeniden şekillendiren ToptanTR.com ile esnaf, indirim marketleriyle rekabetinde güç kazandı.

Uygun fiyatlı geniş ürün seçeneklerini online sipariş yöntemiyle 81 il ve 922 ilçenin en ücra köşelerine kadar dağıtan ToptanTR.com ile yeni dönemde rekabette güçlü olmak için binlerce market açmak gerekmeyecek. Bakkallar ya da marketler, ToptanTR sayesinde uygun fiyat ve kaliteli ürün seçeneklerine ulaşabilecek, indirim marketleriyle rekabet edebilecek.

Hangi alanlarda hizmet veriyorsunuz ve aylık ziyaretçi sayınız nedir?

Şu an aktif olarak 80.000’in üzerinde perakendeci üyemiz bulunmakta ve bu müşterilerin 30.000 üzeri her ay sistemimizden aktif olarak alışveriş yapmaktadır.

Bu yılı ne kadar büyüme ile kapatmayı hedefliyorsunuz? *Çalışan sayınız?

Firmamızda 76 kişi çalışmaktadır. 2023 yılını sipariş sayısı bazında 2,3 kat (%230), ciro bazında ise 3,9 kat(%390) büyüme ile kapatıyoruz.

57727271 67f0 4dfb 95d8 c68d12ec0f1f 1

Ciddi bir veri tabanınız olduğu düşünülürse, Türkiye’de tüketicilerin ana eğilimleri nasıl şekilleniyor sizce? En çok şikayet edilen veya merak edilen konular nelerdir?

Bizim müşteri portföyümüz olan perakendeciler (yerel esnaflar) üzerinden ve oluşturduğumuz satış datalarından yorum yaptığımızda tüketicilerin azalan alım gücü doğrultusunda marka önceliklerini bir kenara bırakıp benzer özelliklerde daha uygun ürünlere yönlendiğini görmekteyiz. Aynı zamanda ürün alırken daha fazla nokta araştırdığını ve sepetini birçok farklı noktadan karma şekilde tamamladığını görmekteyiz. Bununla birlikte satın alma gücündeki erime neticesinde öncelikli bütçesini temel tüketim ürünlerine ayırdığını burada ise daha avantajlı gramajlar ve kalitesine güvendiği PL (Private Label) ürünlere yöneldiğini görüyoruz. Daha bilinçli tüketicilerde ise markaların ürünün özellikleri haricinde yarattığı katma değerli aktivitelerin de tüketici tarafından takip edildiğini ve hesaplamaları yapılarak sepete eklenebildiğini görüyoruz. Örnek: XX Çamaşır deterjanı ile yıkandığında daha soğuk suda ve kısa programda daha fazla çamaşır ile 500 ₺ tasarruf et. Özetler isek tasarruf, ekstra indirim/fayda, avantajlı paket gibi argümanlar hiç olmadığı kadar daha çok ilgi çekiyor.

Üretici ile tüketici arasındaki aracıları kaldıran bir platform olarak, fiyat bazında nasıl bir avantaj yaratıyorsunuz?

Üreticiler ile perakendeciyi aracısız buluşturduğumuzdan dolayı aracı marjlarının tamamı bizim sistemimizde ortadan kalkmış oluyor bu sebeple kategorilere ve kargo desi oranlarına göre değişkenlik göstermekle birlikte %50’lere varan avantajlar sağlayabiliyoruz.

Son dönemde odaklandığınız alanlar hangileri?

Şirketimizin kuruluşundan itibaren bu seneye kadar ana stratejisi 30 yıla yakın tecrübemizin de olduğu hızlı tüketim ürünleri alanı idi ancak esnaflarımızdan gelen tepkiler ve taleplere istinaden ekim ayı itibari ile pazaryeri olarak faaliyet göstermeye başladık. Bu tarih itibari ile tüm kategorilerdeki tüm üreticilere kapımız açık. Artık aracılardan ürün almak zorunda kalan sadece bakkal, market, eczane, tekel bayi gibi noktalar değil diğer tüm ürünleri de içine alacak şekilde ürün portföyünü çok kısa sürede müşterilerimizin hizmetine sunacağız. Daha net bir anlatım ile tamirciden, fırına, tuhafiyecilerden, kırtasiyelere, ofislerden, kantinlere satmak için aradığı tüm ürünleri ve ihtiyaçlarını temin eden tüm esnaflara hizmet veren bir platform olacağız.

*Önümüzdeki 5 yıla ilişkin hedefleriniz nasıl şekilleniyor?

Şirketimizin önümüzdeki 5 yıl hatta çok daha kısa süre içerisinde Türkiye’de perakendecilerin tüm ihtiyaçlarını karşılayabileceği bir B2B SuperApp olmasını planlıyoruz.

Bu minvalde şirketimizi sadece bir al-sat şirketi veya bir online portal olarak değil bir teknoloji şirketi olarak konumluyoruz.

Pazaryeri yazılımı da dahil olmak üzere şirketimizin tüm yazılımlarını in-house yapan yerli ve milli yazılım şirketimiz üzerinden yaptığımız geliştirmeler ve elde edeceğimiz veri setleri perakendecilerin gelecek kaygılarını gidererek rekabet gücünü arttıracak.