Skip to content Skip to footer

Siesta Mobilya, 2022 yılı büyüme hedefimiz, 700 milyon TL

Siesta mobilya Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Işıldar

Siesta mobilya Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Işıldar; Mobilya pazarının büyüklüğünü, ürün tasarlarken nelere dikkat ettiklerini, yurt içi yurt dışı müşteri potansiyelini açıklayarak 2022 hedeflerini paylaştı

1) Bize biraz Siesta’dan bahsedebilir misiniz? Bahçe mobilyaları pazarının büyüklüğü nedir?

Türkiye’nin ilk plastik bahçe mobilyaları üretimi ile sektörün lideri Siesta, 1978 yılında lşılplast Plastik Sanayi ve Ticaret A.Ş. adı altında kurularak, 1987 yılında plastik mobilya üretimine başladı. Global bir marka olma hedefiyle yola çıkan Siesta, kaliteli ürün üretme misyonunu, estetik ve tasarım ile buluşturarak iç ve dış mekanlar için ürünler tasarlıyor. Siesta, 50.000 m2 alana sahip olan Büyükçekmece’deki fabrikasında her mekâna uygun kaliteli ve dayanıklı ürünlerini müşterilerinin beğenisine sunuyor. Nitelikli ürün tasarlama çizgisiyle, Türkiye’den dünyaya 100’ü aşkın ülkede 500 satış noktasına ulaşarak, sektöründe en çok ihracat yapan firma konumunda yer alıyor.

Bahçe mobilyaları pazarı dünyada milyarlarca dolar satışı olan bir pazar. Özellikle plastik bahçe mobilyalarına olan talep her yıl artmaya devam ediyor, bu başarıyı bizler gibi sektöre inanan, hem tasarım hem de üretim kalitesini devamlı artıran rakiplerimizle birlikte gerçekleştirdik. Avrupa pazarı başta olmak üzere tüm dünyada Türk plastik mobilya sektörü iyi ve kaliteli tasarımları ile müşteri memnuniyeti odaklı çalışma anlayışla bilinen bir sektör olarak yer alıyor.

501 bloom air180

2) Ürünlerinizi tasarlarken nelere dikkat ediyorsunuz? Özellikle bahçe mobilyalarında tasarım çizgisini belirleyen öğe nedir?

Yeniliğe ve üretime olan yatırımlarımızla, müşterilerimizin beklentilerine uygun çözümler sunan bir marka olarak, yıllık 2 milyon adet üretim hacmimiz ile farklı yaşam alanlarında hayatı kolaylaştıran işlevsel çözümler geliştiriyoruz. Özellikle içinde bulunduğumuz pandemi döneminde tüketiciler evleri adeta ofisleri haline getirdi ve bu süreçte daha çok işlevsel ürünlere yöneldi. Bu da beraberinde daha rahat, esnek ve fonksiyonel çalışma sandalyeleri, dinlenme koltukları, katlanır sandalyeler, yer kaplamayan masa ve sandalyeler gibi ürünlere ilgi ve talebi yüksek bir oranda artırdı. Biz de bu ihtiyaçlara yanıt vermek üzere geniş ürün portföyümüzü özellikle konforu ön planda tuttuğumuz tasarımdaki ürünlerimizle genişlettik.

Üretim ve tasarım odağında, yenilikçi yaklaşımla markasına değer katmayı hedefleyen Siesta olarak, bahçe mobilyalarında da şıklık ve rahatlığı bir arada sunmayı amaçlıyoruz. Pandemi nedeniyle dış mekanlarda kolay temizlenebilen bahçe mobilyalarına talep arttı. Yazlık evlerde, otel ve açık mekanlarda tercih edilen şezlonglarda bu yıl kolay temizlenebilen, fileli modellere yoğun talep yaşandı. Lego mantığında yapboz ürünler ve köşe setlerin satışlarında da yüzde 50 oranında bir artış meydana geldi.  Korona süreciyle birlikte kişisel hijyenimize gösterdiğimiz özen gibi evlerde ve bahçelerde sıklıkla temas ettiğimiz mobilyaların temizliğine de çok dikkat etmemiz gerektiği için Siesta olarak antibakteriyel yapısıyla kir tutmayan, tozdan ya da olumsuz hava koşullarından etkilenmeyen ürünleri tüketicilerimize sunduk. Plastik hammadde sektöründeki yenilikleri yakından takip ederek bakterilere karşı özel hijyenik materyaller üzerine çalışmalarımızı da sürdürmeye devam ediyoruz.

image small 1635756362 4664

 3) Ürünler yapılırken malzeme çeşidinin kararını nasıl veriyorsunuz? Ahşap sıkıntısı çekildi  geçtiğimiz dönemlerde bu durum sizi etkiledi mi?

Bizim kullandığımız malzeme 100% plastiktir. Malzeme tipini belirtmek gerekirse, cam elyaf ile güçlendirilmiş, polipropilen ya da polikarbonat olarak ayırabiliriz, bu sebeble ahşap vb. malzemelere ihtiyacımız olmamaktadır. Tedarikçilerimizle, yıllık bağlantılarımızı gerçekleştirerek, plan ve program yaptığımız için tedarik sorunu yaşamıyoruz ve müşterilerimize tam zamanında ürün tedarik ediyoruz. Başarımızdaki en büyük etken, müşterilerimize hızlı teslimat gerçekleştirmek.

image small 1635758171 8886

4). Siesta’nın ağırlıklı olarak müşterileri yurt içi mi yoksa yurt dışı mı?

Siesta olarak geniş ürün portföyümüzü 100’ü aşkın ülkede 500 civarındaki satış noktamızda tüketicilerimizle buluşturuyoruz. Üretimimizin %85’ini ihraç eden bir marka olarak, 2021 yılının ilk yarısında Amerika Birleşik Devletleri ve Meksika pazarlarında, Avrupa’da Fransa ve Benelux pazarlarında yüksek satışlar gerçekleştirdik. Avusturalya kıtasında da çok ciddi bir büyümemiz var.

2021 yılı hedeflerimiz arasında yer alan 10 yeni ülkeye (Tahiti Adası, Venezuella, Küba, Kamerun, Gana, Kongo Cumhuriyeti vb. Afrika ülkeleri ) ulaşmanın da haklı gururunu yaşadık. Siesta’yı global bir marka olarak birçok yeni ülkeyle tanıştırmaya 2022’de de devam edeceğiz. Planlarımız arasında New York, Miami, Los Angeles gibi şehirlerde de yeni mağazalar açarak, 2023 yılına kadar satışlarımızı Amerika pazarında 20 milyon dolara çıkarmak yer alıyor. Almanya pazarı da 2022 yılında büyümek istediğimiz pazarlardan biri. Mayıs 2022’de Berlin’de düzenlenecek Euroleague Final Four basketbol finallerinin de resmi global sponsoruyuz.

skypro

5) 2021 nasıl geçti? 2022 nasıl geçecek sizce?

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) rakamlarına göre en çok ihracat yapan 1000 firmadan biri olarak ihracatın ciromuzun içindeki payı 2021 yılı için 40 milyon doların üzerindeydi. Amerika pazarı bizim en büyük pazarımız arasında yer alıyor. Uzakdoğu’da yaşanan konteyner krizi, lojistik maliyetler ve Amerika ile Çin arasındaki soğuk ticaret savaşı nedeniyle buralardan gerçekleşen alımlar, Türkiye’ye yönelmiş durumda. Biz de dış mekan mobilyaları ürün tedariğini, Amerika, AB ülkeleri ve Avustralya gibi ülkelere gerçekleştiriyoruz. AB ülkelerinde özellikle Benelux bölgesinde, İngiltere ve İrlanda, Fransa gibi ülkelerde kapasitemizi artırıyoruz. 2021’i 450 milyon TL civarında bir ciro ile kapattık. 2022 yılı büyüme hedefimiz, 700 milyon TL. Türkiye’nin 2022 yılında ihracatta 250 milyar dolar bandını geçeceğinden şüphemiz yok, bizlerin de bu pastada payımız olmasının haklı gururunu yaşıyoruz ve yatırımlarımıza devam ediyoruz.

6) Üretim yaparken çevre ile alakalı hedefleriniz var mı? Bahçe mobilyalarının tekrar kullanılabilirliğini arttırmaya yönelik veya kırılıp/bozulduklarında tamir etmeye yönelik bir çalışmanız mevcut mu?

Ürünlerimiz %100 geri dönüşüme uygun olarak doğaya geri kazandırılır. Geri dönüştürülen ürünleri tekrar kullanıp, müşterilerin özel projelerinde çevre dostu ürün olarak sunmaktayız. Daha fazla geri dönüştürülmüş plastik ile birçok ürün parçası basılarak, üretime kazandırılmakta. Plastik ürünler, doğru kullanıldığı sürece doğaya zarar vermez ve bizim de kullandığımız her malzeme dönüşüme katkı sağlamaktadır.