Skip to content Skip to footer

Sık iş değiştiren mi? 10 yıl yerinde kalan mı?

Sık iş değiştiren mi? 10 yıl yerinde kalan mı?

“Burda da kalmaz” diye görüşme şansı bulamayan parlak insanlarla dolu ülkem.

Her görülen şirket ayrı bir zenginliktir görmeyi bilen için. Her şirketin farklı dinamiği, işleyiş biçimi var. Farklı tatlar almış tecrübe etmiş ve farklı tatları teknik anlamda kendine katmış profesyoneller el üstünde tutulmalı.

Özellikle yaratıcı bir beyinseniz bu ülkede çok iş değiştirmek mecburiyetindesiniz. Nereye girseniz orada hiyerarşi, orada ego, orada sınırlı bilgi paylaşımı. Bu tip bir yerde yaratıcı ve üretken aklı tutmak mümkün mü? Bir elin parmaklarını geçmez gerçekten üretime odaklanabileceğiniz şirket adedi.

Fikirlerinizi açıkça savunabildiğiniz, amacınızın üretmek olduğu, insanların emeklerinin karşılığını şeffaf bir şekilde kazandığı, bir üst title mücadelesini işini iyi yaparak, değer yaratarak değil sizi ezerek kazanmaya çalışan insanların olduğu kaç şirkette çalıştınız?

10 yıl aynı yerde çalışanlara saygım sonsuz, sizler olmasanız hayatta kalamayız. Bakınız bir önceki yazım: “İlerlemek mi? Hayatta kalmak mı?”

İyi insanlar yetkili konumlarda değillerse şirketler vasat insanların ayak oyunları kadar ilerliyor.

Yeni bir takım kuruyorsanız insanların ne kadar sık iş değiştirdiğine bakmayın, karakteri iyi mi? Tekniğe hakim mi? Hakim değilse öğrenebilir mi? Fikri anlattığınızda heyecan duyuyor mu?

Bu soruların cevaplarının ne olduğu girişiminizin başarısını direk etkileyecek.

Sevgiyle kalın…

Erhan Kocabaş

Workindo Teknoloji CEO